Aktuálne Dobré rady Najčítanejšie 

Budete dobrá mama? Otestujte sa!

Presvedčite sa, či máte všetkých päť vlastností, ktoré robia zo ženy skvelú matku

Môžete byť dobrá mama aj keď…

…. nešušlete na cudzie deti

…. detské hry vás nudia

….plač kojencov vás znervózňuje

Napriek tomu, že zatiaľ stále užívate antikoncepčné tabletky a meškanie menštruácie vám spôsobí skôr bezsennú noc ako eufóriu, potomka pravdepodobne v budúcnosti plánujete. A niekedy vám vŕta hlavou, aká asi raz budete matka. Svoje vlohy k materstvu si môžete otestovať už teraz. Niektoré vlastnosti vám totiž napovedia, že pre rodičovstvo máte talent. Možno ste sa s nimi nenarodili, ale môžete si ich vypestovať. A to celkom jednoducho. Keď si z pôrodnice ratolesť v zavinovačke odveziete, tieto vedomosti sa vám veľmi zídu.

1. Máte intuíciu ako remeň

Poznáte podľa reči tela, že vášho drahého niečo trápi? Odhadnete, že kolegyňa sa čoskoro ocitne na prahu hysterického záchvatu? Na začiatku porady vám stačí prehliadnuť si šéfa pohľadom a hneď viete, či má dnes dobrú náladu, alebo bude vrčať ako doberman na cvičisku? Ak máte ľudí okolo seba prečítaných, vaše dieťa čakajú dobré časy. Kojenci svoje pocity nevyjadrujú slovami. Vy ale neomylne vytušíte, čo bytosť v perinke akurát potrebuje.

Zlepšovák:

Intuícia sa dá trénovať podobne ako svaly. Začnite sa zamýšľať nad pocitmi druhých. Keď sa stretnete s priateľkou, skúste odhadnúť jej rozpoloženie len podľa toho, ako sa tvári. Budete prekvapená, čo všetko vám cit prezradí.

2. Hýčkate a utešujete?

Akonáhle vám drahý zavolá, že na neho lezie chrípka, cestou z práce nakúpite lieky proti horúčke a kura na vývar. Ak vám priateľka o polnoci plače do telefónu, hodinu ju utešujete a potom navrhnete, že sadnete do taxíku a prídete ju osobne utešiť. Keď sa staráte o sestrinho psa, zahŕňate ho psími dobrotami a hračkami jednoducho preto, lebo mu chcete urobiť radosť. Ak na vás sedia všetky tri charakteristiky, budete vynikajúca matka. Dokážete si poradiť v kríze. Blízkym ste oporou a záleží vám na tom, aby všetci okolo vás boli šťastní.

Zlepšovák:

Namiesto toho, aby ste sa nešťastnej priateľky esemeskou, alebo e-mailom pýtali, či je už v pohode, vytiahnite ju do bazénu, alebo do zoo. Pokúste sa vymyslieť, ako by sa dal jej problém vyriešiť.

3. Viete zachovať pokoj?

Manžel je trochu nervák a kedykoľvek sa niečo stane, začne byť nepríjemný. Ja sa skôr snažím nájsť riešenie,“ prezrádza tridsaťdvaročná produkčná Katarína. „ Teraz mám doma osemmesačnú dcérku a táto vlastnosť sa mi už viackrát vyplatila – napríklad nedávno, keď to vyzeralo, že dcéra zhltla Martinov liek proti alergii. Muž začal plakať a hysterčiť, že Kika sa otrávila. Ja som namiesto toho skúsila tabletku nájsť a objavila som ju zapadnutú medzi matracmi.“ Keď ostatní prepadajú panike, udržíte emócie na uzde a snažíte sa v kľude vyriešiť situáciu? V takomto prípade sa z vás najskôr stane vyrovnaná, pohodová mama, s ktorou sa cítia deti spokojne a v bezpečí.

Zlepšovák:

Až na budúce začnete vyvádzať, skúste sa na problém pozrieť s odstupom. Predstavte si na svojom mieste kamarátku. Určite by ste jej poradili, aby sa upokojila – veď sa nič strašné nedeje. Stres zaháňajte činnosťou, ktorá vás baví. Najlepšie zaberá pohyb – napríklad aj prechádzka.

4. Viete si rozdeliť úlohy?

Nehrajte sa na pani Dokonalú, ktorá vie všetko najlepšie a ostatní len kazia jej snahu. Ak nestíhate v práci, poproste o pomoc kolegyňu. A vôbec sa za to nehanbite. Keď sa vám narodí potomok, pribudne vám veľmi veľa povinností. A keď sa budete snažiť zvládnuť ich sama, môžete sa úplne zložiť.

Zlepšovák:

Ak po večeroch doma upratujete a varíte, kým sa váš drahý „namáha“ pri počítačovej hre, ihneď zapracujte na zmene. Trvajte na tom, aby sa domáce povinnosti vždy delili dvomi. Prečo by to malo byť inak?

5. Rada sa hráte?

Dobrá mama sa vie hrať. „Celkom sa teším, keď budem mať dieťa a že si s ním budem napríklad stavať snehuliaka bez toho, aby som si pripadala ako infantilný cvok,“ tvrdí tridsaťročná výtvarníčka Kamila. Ak si bez problému dokážete predstaviť, ako púšťate šarkana, ale ako z machu a šišiek staviate domčeky pre bábiky, materstvo si užijete. Naozaj.

Zlepšovák:

Spomeňte si, aké veci vás v detstve najviac bavili. A potom sa pustite do nich. Neriešte, ako pritom vyzeráte. Cítite sa fajn? Tak sa jednoducho uvoľníte a užívajte si. Ako dieťa.

 

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články