Aktuálne Zaujímavosti 

Ako vznikal najznámejší parfum všetkých čias Chanel No. 5?

Na trh prišiel v roku 1921 vďaka francúzskej módnej návrhárke Gabriele „Coco“ Chanel. Parfum obsahuje až 80 zložiek. Najdôležitejší je jazmín, potom ruža, kosatec, vanilka, ambra a santalový olej.

 

 

Vyvinul ho chemik Ernest Beaux, ktorý po revolúcii 1917 emigroval z Ruska. Jeho rodina bola zodpovedná za parfumy na cárskom dvore. V roku 1920 ho na spoluprácu oslovila  Coco Chanel, ktorá už v tom čase bola známa módna návrhárka a rozhodla sa expandovať aj s ponukou parfumov a kozmetikou. Preto chcela vytvoriť vôňu, ktorá by stelesňovala moderný štýl 20. rokov 20 storočia. A tak vznikla čistá a svieža vôňa, v ktorej sú cítiť citróny, mydlo, kvety. Podľa Coco Chanel ju tieto vône sprevádzali v mladosti, ktorú prežila v kláštornom sirotinci. Pripomínalo jej to vôňu bielizne, ktorá sa vyvárala v medených kotloch a potom ukladala do skríň, kde boli sušené kosatce, ružové drevo a verbena. Podlahy v sirotinci sa drhli lojovým mydlom. Aj to jej parfum musel pripomínať, rovnako ako vôňu jazmínu, ruže  a levandule v miestnych záhradách. Práve na základe týchto jej spomienok vyrobil  Beaux niekoľko zmesí, z ktorých Coco vybrala tú, ktorá najviac zodpovedala jej predstavám. Názov Chanel No. 5 je zo skúšky očíslovaných parfumov, z ktorých si návrhárka vybrala práve vzorku s číslom 5. Toto číslo potom bolo jej obľúbené a malo pre ňu aj symbolický význam v numerologii.

Pôvodný flakón, v ktorom sa parfum expedoval, bol malý a guľatý a výrazne sa líšil od typickej podoby flakónu, ktorý poznáme dnes. Prvých 100 sa Coco rozhodla darovať svojim najlepším zákazníkom ako sviatočný darček. Ale ukázalo sa, že steny fľaštičky sú veľmi tenké a tak v roku 1924 ju zmenili na klasický hranatý tvar. Parfum si získal obrovskú  obľubu a dodnes patrí medzi najznámejšie a najpredávanejšie parfumy na svete. Obľúbila si ho napríklad Marilyn Monroe, či Catherine Denevue.

Spracované podľa Wikipedie

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články