Aktuálne Zdravie 

Ako sa prejavuje omikron? Čo robiť, ak máte príznaky? Návod na domácu liečbu nám ponúka MUDr. Slavomír Šuch

Zasa ste dostali pozitívny výsledok Covid testu? Máte príznaky? Tu nájdete postup, čo môžete, okrem karantény a izolácie robiť.Omikron sa naozaj rýchlo šíri. Našťastie, obvykle len s príznakmi akútneho infektu horných dýchacích ciest, niekoľkodňovými vysokými horúčkami a bolesťami hlavy. Drvivá väčšina pozitívne testovaných má len tieto príznaky, nevyžadujúce špeciálnu liečbu antivirotikami.
– Omikron má o 90 % nižšiu smrtnosť ako delta
– Omikron má o 70 % nižšiu hospitalizovanosť ako delta.
NEPREPADAJME PANIKE, je veľmi pravdepodobné, že Omikronom sa pandémia končí.
V ŽIADNOM PRÍPADE NEDOPORUČUJEM ÚMYSELNÉ NAKAZENIE SA POD ZÁMIENKOU ZÍSKANIA IMUNITY. JE TO RUSKÁ RULETA!
Ak máte rizikové ochorenia,  alebo vek nad 65 rokov, požiadajte o podanie monoklonálnych protilátok v najbližšej nemocnici, alebo u svojho praktického lekára.
Ostatné informácie sa nezmenili a platia naďalej.
1. Ak máte vy pozitívny test, alebo má pozitívny test, alebo je chorý na Covid niekto z okolia, alebo máte niektorý z týchto príznakov ( prejavy infektu dýchacích ciest, škriabanie v krku, nádcha, bolesť hrdla pri prehĺtaní, pocit choroby, dráždenie na kašeľ, hnačku bez predchádzajúcej diétnej chyby, zvýšenú teplotu nad 37,5 st C, bolesti kĺbov, svalov, hlavy, krížov…)? Máte vysokú pravdepodobnosť infekcie vírusom, mutácia delta. Zvážte čo najrýchlejšie antigénový rýchlotest test na Covid v najbližšom centre, dovtedy dbajte na bezpečnosť blízkych ľudí.
Čo môžete urobiť pre zabránenie ťažkého priebehu ochorenia ?
1. Zachovajte telesný kľud, hydratujte sa dostatočne, najlepšie bylinkovým čajom s účinkom na dýchacie cesty a tráviaci trakt, ktoré sú najčastejšie postihnuté deltou.
2. Nasaďte si ihneď, čo najskôr :
– vitamín C, najlepšie s pomalým uvoľňovaním, dávka nad 3 gramy za deň.
– vitamín D v dávke prvý deň 6000 IU, potom 3 – 4 tisíc dlhodobo.
– Zinok v dávke 3 x 25 mg
– Selén 3 x 20 až 25 ug denne
– probiotikum 3 x denne
– Quercetin 3 x 250 mg
– NADH 2 x 1/2 tbl rozpustit v úustach
– B komplex forte 1 tbl denne, alebo Milgamma N 3 x1 cps denne
– Isoprinosin 3 x 1 tbl, pri akutnych stavoch aj 3×2 tbl.
– lieky na potlačenie bolesti, teploty a zápalu – Ibuprofen, Paracetamol, Novalgin, alebo iné, ktoré viete, že u Vás zaberú, aspoň 2 – 3 jednotlivé dávky denne.
– zástancovia Ivermectinu od prvého dňa do 80 kg 8 – 12 mg, nad 80 kg 12 – 16 mg denne, alebo ob deň, podľa intenzity príznakov.
– na prevenciu svalového poškodenia a slabosti – Coenzym Q 10 2 x 1 cps.
Upozornenie:
S Ivermectinom vám obvykle váš lekár neporadí, jeho použitie je u covidu “ off label“ ale podľa môjho názoru, podloženého osobnými skúsenosťami z druhej vlny z liečby niekoľkých desiatok pacientov, benefit používania Ivermectinu vysoko prevažuje nad všetkými jeho rizikami.
Prvé 3 – 4 dni neexistuje iná dostupná ambulantná liečba, ktorú by ste si mohli nasadiť.
Chlieb sa láme na 5 – 6 deň trvania príznakov.
Ak pretrvávajú zvýšené teploty nad 38 st C, ak sa zhoršujú príznaky a celkový stav, ak nastúpia dýchacie ťažkosti, zvýrazní sa kašeľ a nemáte pocit zlepšenia, je čas konzultovať lekára – podľa veku, váhy, intenzity príznakov a prítomnosti rizikových ochorení ( vek nad 50 rokov, obezita BMI nad 30, cukrovka, astma, chronická bronchitída, ochorenia srdca, vysoký tlak krvi, choroby štítnej žľazy, obličkové choroby, autoimunitné choroby a onkologické ochorenia).
Lekára môžete konzultovať cez linku 112, čo je najrozumnejšie a pre vás najbezpečnejšie riešenie. Nespoliehajte sa na diaľkové telefonické “ vyšetrenie“ praktickým lekárom a elektronický predpis lieku.
Trvajte na osobnom vyšetrení lekárom s auskultáciou pľúc, osobným rozhovorom, RTG pľúc, zmeraním saturácie krvi kyslíkom, vyšetrením krvi, zvlášt hladiny CRP, leukocytov, D – dimérov a v určitých prípadoch aj Troponínu a NT – PRO- BNP ( u ľudí s rizikom infarktu, srdcového zlyhávania, pľúcnej embólie a veku nad 70 – 75 rokov)
Ak máte doma, nasaďte si na štvrtý – piaty deň, pri neustupujúcich príznakoch, k dovtedajšej liečbe antibiotiká ( napr. klaritromycin) , aspirín ( 100mg) a vysoko rizikoví nízkomolemulárny heparín ( napr. Fraxiparín) ( pokiaľ už neužívate antikoagulanciá), kortikoid – dexametazon (Krka) v dévke 6 mg denne, pantoprazol, omeprazol alebo famotidin, antihistaminiká.
Túto liečbu je však vhodné, pokiaľ nemáte skúsenosti, skonzultovať vždy s lekárom.
Tu viac – menej ambulantné ( domáce) možnosti liečby končia, u väčšiny ľudí sú už aj prekročené… Nebojte sa kontaktovať linku112!
Domáca liečba lekárom nevyšetrených chorých kyslíkom, len na základe hodnôt saturácie krvi O2 necertifikovanými oxymetrami, odkladanie vyšetrenia lekárom a čakanie na “ zlepšenie“ je najčastejšia príčina nezvratného poškodenia organizmu Covidom so všetkými následkami ( umelá ventilácia, embólia, smrť)Tretia vlna je tu, na štát ani vyššiu moc sa spoliehať nedá. Pomáhajme si, zdieľajme skúsenosti a starajme sa o seba aj blízkych.
MUDr. Slavomír Šuch

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články