Aktuálne Zdravie 

Ako je to s brusnicami a ich účinkom na infekcie močových ciest?

Infekcia močových ciest niekedy potrápi takmer každého z nás. Niektorých, najmä ženy, aj opakovane. Kvôli tomu máme často sklony nebezpečenstvá tohto zápalového ochorenia podceňovať, prípadne nad nimi priamo mávnuť rukou a v lekárni si kúpiť brusnicový extrakt. No ako vo väčšine medicínskych prípadov, aj tu je záležitosť komplikovanejšia a výsledky vedeckého bádania nekompromisné.

Ženy trpia zápalom močových ciest až 50-krát častejšie ako muži. Tých pomerne dobre chráni samotná močová trubica, konkrétne jej dĺžka. U žien meria iba pár centimetrov, najčastejšie tri až päť. No vďaka dobre známej anatomickej odlišnosti majú muži túto trubicu dlhú 12 – 25 centimetrov. Prečo je to dôležité? 

Baktérie a tie ďalšie veci

Najčastejším pôvodcom infekcie je baktéria E. coli. Neľakajte sa, žije bežne v črevách ľudí aj iných zvierat, najmä teplomilných. Baktéria patrí k najpreskúmanejším mikroorganizmom. Okrem čriev sa vyskytuje aj v okolí konečníka. U žien to má skrátka do močovej trubice bližšie ako u mužov. Nehovoriac o dĺžke cesty, ktorú musí prekonať v samotnej trubici. E. coli však nie je jedinou príčinou. Na infekciu má vplyv stres, fajčenie či oslabenie imunity v priebehu iných chorôb. Napríklad zápal dostávajú častejšie cukrovkári, pretože v ich moči sa baktérie dobre rozmnožujú. Počas pohlavného styku sa dostanú z ústia močovej trubice hlbšie. A práve vtedy sa môže ľahký zápal premeniť na nebezpečnú chorobu. „Z dolných močových ciest sa môže zápal dostať cez močovody vyššie, teda do obličiek. Je veľmi dôležité, aby pacienti nepodceňovali liečbu aj banálnych zápalov dolných močových ciest,“ upozorňuje urológ MUDr. Igor Bartl. Pacient vtedy začne trpieť horúčkami či únavou. „Keď zápal napadne obličky, ide o vážny stav. Pacient musí byť v ťažších prípadoch hospitalizovaný a dostávať antibiotiká priamo do žily,“ dodal Bartl.

Zápalová navštívenka

Ako však ochorenie rozpoznať? Najviditeľnejším prejavom je tak časté chodenie na malú potrebu, že si na toaletu začnete nosiť nabíjačku na smartfón. Najmä na konci močenia sa dostaví aj rezavá bolesť. K tomu sa pridá bolesť v podbrušku. Ak sa už v moči objaví krv či hnis, teplota, bolesť v bedrovej oblasti či dávenie, choroba dospela do štádia, kedy ju musí riešiť lekár. Ak príznaky spozorujete včas, začnite vodou. Veľkým množstvom vody, aby sme boli presnejší. Častejšieho močenia sa nemusíte obávať, pretože presne oň ide. Baktérie sa ľahšie množia a zhromažďujú v mechúre, ktorý sa tak často nevyprázdňuje. Nehovoríme tu o dňoch či hodinách. E.coli sa totiž rozmnožuje veľmi rýchlo. Ak má dobré podmienky, zdvojnásobí svoj počet za menej než polhodinu. Jej množstvo je priamo úmerné vašej bolesti. Ako spoznáte, že pijete dosť? Jednoducho. Váš moč bude svetlý či bledý. Ak je naopak tmavý a výrazne zapácha, je to príznak začínajúcej dehydratácie. Pre tých, ktorí majú radi veľmi presné rady: v priebehu každých 24 hodín vypite 0,5 litra vody na každých 15 kg vašej telesnej váhy. 

Byliny, brusnice, bunda

Jedna z najbežnejších rád, akú sa môžete dočítať, hovorí o užívaní vitamínu C. Jeho zvýšené množstvo totiž skutočne okyslí moč a tak zabráni množeniu baktérií. Problém je v tom, že pre žiadaný účinok ho musí byť až okolo 1000 mg denne. O tom by ste sa najskôr mali porozprávať s vašim lekárom. Ak vám predpísal antibiotiká, tie môžu začať strácať účinnosť.

Zrejme najčastejšia rada sa týka extraktov brusníc. Výskumy uskutočnené v ostatných rokoch však opakovane dokázali, že účinok brusníc nie je až taký veľký, ako sa väčšina ľudí dodnes domnieva. Na dennú liečbu ich neodporúča ani Európska urologická spoločnosť. Je to najmä preto, že v rámci prevencie majú ľudia tendenciu používať iba tieto extrakty. Zanedbávajú ďalšie faktory, ako je správna hygiena, vhodné oblečenie a podobne. Brusnice sú však výborné v urologickom čaji, ktorý je ďalším odporúčaným prostriedkom pri zápaloch močových ciest. No ani to vám nepomôže, ak sa pri nadchádzajúcej chladnejšej polovici roka budete nevhodne obliekať. Kým v lete sú rizikom najmä studená chlórovaná voda či teplotné šoky, v zime sú to bundy do pásu, prikrátke sukne a podobne. V chladných mesiacoch sa toto ochorenie vyskytuje častejšie, preto je potrebné myslieť na prevenciu. Jej najnovšie formy okrem už známych imunostimulátorov zahŕňajú výživové doplnky na báze D – manózy, teda zložením bylín brezy previsnutej, Dráča indického a Medvedice lekárskej. Patentovaná kombinácia bylín a D-manózy s triple efektom zabezpečí, že sa baktérie:

  1. dostanú z epitela (zo stien) močového mechúra, vyplavia sa von
  2. zároveň sa zabráni uchyteniu
  3. zabráni aj následnému „uloženiu“ (internalizácia) ďalších baktérií v uroteli (v stenách močového  mechúra). Tie „uložené“ sú potom zodpovedné za recidívy.

Chce to však trochu disciplíny, pretože sa užívajú v duálnom dávkovaní. V dennej a nočnej kapsule sa nachádza rozličný obsah účinných zložiek. Cieľom je, aby telo dostávalo tie správne látky v správnom čase počas celého dňa. Niektorým ľuďom pomáhajú aj bežné protizápalové lieky. No ak sa váš stav začal horšiť, je už potrebný zásah lekára a antibiotík. Nezabúdajte, že tie je potrebné vždy dobrať.

Foto Depositphotos.com

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články