Aktuálne Dobré rady 

Ako často pijete kávu?

Vďaka najnovším vedeckým poznatkom všetkým milovníkom aromatického nápoja ponúkame skvelé správy! Tu je 10 faktov, prečo  by sa káva mala piť každý deň.

1. Vôňa kávy má silný protistresový účinok

Výskumníci z Južnej Kórey zistili, že obľúbená vôňa kávy má na každého človeka osobitný účinok. Zasahuje najmä proteíny, ktoré sú spojené s mozgovým stresom.

2. Káva – najvýkonnejší zdroj antioxidantov

Ľudské telo získava z kávy oveľa viac antioxidantov než z ovocia, alebo zeleniny.

3. Užitočná pre pečeň

To je obzvlášť dôležité, ak pijete alkohol. Táto štúdia sa robila 22 rokov a zúčastnilo sa na nej 125 000 ľudí. Zistilo sa, že u osôb, ktoré vypili aspoň 1 šálku kávy denne, sa pravdepodobnosť vzniku cirhózy pečene znížila o 25%.

4. Znižuje riziko rakoviny kože

Denný „príjem“ kávy znižuje pravdepodobnosť rakoviny kože, najmä u žien.

5. Aj príznaky Parkinsonovej choroby sa môžu znížiť

V roku 2012 Science Daily uverejnil článok, v ktorom vedci poskytli dôkaz, že káva môže pomôcť ľuďom, ktorí trpia Parkinsonovou chorobou tým, že majú oveľa lepšiu kontrolu nad svojimi pohybmi.

6. Zlepšenie atletického výkonu

Kofeín zvyšuje syntézu mastných kyselín v krvi, čo prispieva k tomu, že telo ľahšie spaľuje tuk a mení ho na energiu. Dokonca aj v kľude sa kalórie viac spaľujú, nehovoriac o chvíľach športovej aktivity! Okrem toho káva posilňuje telo a myseľ, zvyšuje koncentráciu, uvoľňuje energiu. Šálka ​​kávy vypitá pol hodiny pred športovou aktivitou tiež uľahčujú dýchanie.

7. Znižuje samovražedné tendencie

Zistilo sa, že 2-4 šálky kávy denne výrazne ovplyvňujú náladu a znižujú riziko samovrážd až o 50% .

8. Vynikajúca výživa pre mozog

Spoločnosť CNN Broadcasting natočila vedecký film, ktorý dokazuje, že kofeín zvyšuje účinnosť ľudského mozgu. Nie je to samozrejme super inteligentná tableta, ale ak sa potrebujete sústrediť a zvýšiť svoju výkonnosť, káva vám určite pomôže.

9. Zníženie pravdepodobnosti cukrovky

Štúdie ukázali, že ľudia, ktorí pijú 3-4 šálky kávy denne, majú dvakrát menšiu pravdepodobnosť, že budú mať cukrovku 2. typu.

10. Nakoniec – káva vás určite urobí šťastnejšou

Americký národný inštitút zdravia urobil štúdiu, výsledok ktorej ukázal, že tí, ktorí pijú najmenej štyri šálky aromatického nápoja týždenne, sú o 10% menej náchylní na depresívne nálady, ako tí, ktorí vôbec nepijú kávu.

Foto Pixabay.com

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články