Aktuálne Zdravie 

Ako a prečo užívať kolagén

Čím sme starší, tým menej kolagénu si naše telo dokáže samo vyprodukovať. Potreba kolagénu však časom rastie. A to nie je dobrá správa pre nikoho, kto chce ostať vitálny, fit a vyzerať mladistvo. Žiarivá pleť, lesklé vlasy, pevné nechty, silné kosti, ohybné kĺby a pružné šľachy. Hovoríte 6-krát „áno, prosím si!“? Tak si prečítajte o kolagéne.

Je základným stavebným kameňom pokožky, svalov, kostí, šliach, väzov a kĺbov. Nachádza sa aj v orgánoch, krvných cievach a črevnej výstelke. Keď ho nemáme dostatok, prejaví sa to na našom vzhľade. Pokožka je vráskavá a ochabnutá, vlasy a nechty sú lámavé, oči vpadnuté.

Zníženie produkcie kolagénu vekom je nevyhnutná súčasť života, niektoré faktory životného štýlu však môžu tento proces urýchliť. K tým hlavným patrí konzumácia nezdravých potravín (priemyselne spracovaných alebo s vysokým obsahom pridaného rafinovaného cukru), fajčenie (dochádza k degradácii kolagénu, čo spôsobuje starnutie pokožky, vrásky a stratu elasticity) a pitie alkoholu (znižuje produkciu kolagénu a poškodzuje opravné mechanizmy pokožky). V neposlednom rade je negatívnym faktorom nadmerné slnenie. Opaľovanie alebo návšteva solária tiež znižuje produkciu kolagénu a spôsobuje tvorbu vrások.

Najčastejšie otázky o užívaní kolagénu

Ako užívať kolagén?

Je to možné v podobe výživových doplnkov, tzv. hydrolyzovaných kolagénových peptidov. Zabezpečujú rýchlejšiu regeneráciu, blahodarne pôsobia na organizmus a podporujú mladistvý vzhľad. Sú dostupné vo forme prášku, ktorý stačiť nasypať, zamiešať a je to. Neochutené kolagénové peptidy neovplyvnia chuť, vôňu ani konzistenciu nápoja či pokrmu, do ktorého ich pridáte. Fantázii sa medze nekladú, kolagénový prášok môžete pridať dokonca do akejkoľvek pečenej dobroty!

Čo znamená číselné označenie – typ kolagénu?

Poznáme 28 rôznych druhov kolagénu, najviac zastúpeného proteínu v živočíšnej ríši. No ľudské telo sa skladá predovšetkým z typov I, II a III. Typ kolagénu označuje miesto, kde v tele sa kolagén nachádza, nie miesto, ktoré kolagénom podporíme po jeho užívaní. Naše telo totiž automaticky využije kolagén z výživového doplnku presne v tom mieste, kde je najviac potrebný.

Odkiaľ pochádza kolagén?

Túto bielkovinu nemožno získať z rastlinných zdrojov, a tak produkty na báze kolagénu nemôžu byť vegetariánske. Koža, kosti a chrupavky sú časti zvierat, ktoré v mäsovom priemysle väčšinou nemajú využitie. Sú ale kvalitným zdrojom kolagénu, ktorý sa z nich extrahuje, následne sa rozpustí na menšie častice a potom sa suší a melie na prášok – kolagénové peptidy. Existuje hovädzí, alebo morský kolagén.

Čo podporuje kolagén v ľudskom tele?

Pružnú pleť, lesklé vlasy, pevné nechty, hydratáciu kože, funkčné kĺby, väzy a šľachy. Je súčasťou svalov, kĺbov, chrupaviek. Môžeme sa vďaka nemu cítiť lepšie a aj mladistvejšie vyzerať. Dopĺňanie kolagénu nie je neprirodzené ani nemôže byť nijako škodlivé. Práve naopak, je vhodné na vyrovnanie zásadného nepomeru, ktorý po 25. roku života nastáva – prirodzená tvorba kolagénu klesá, ale jeho potreba stúpa. Keďže organizmus nie je schopný produkovať dostatočné množstvo sám, jeho každodenné užívanie je logickým krokom pre tých, čo vedú zdravý životný štýl a veria, že krása pochádza zvnútra.

Doprajte si prémiový kolagén

Neochutené kolagénové peptidy Vital Proteins majú skutočne vysoký obsah kolagénu. Objavte kúzlo Vital Proteins Collagen Peptides – hovädzí kolagén s obsahom až 20 gramov v jedinej porcii. Inklinujete ku kolagénu z morského zdroja? Siahnite po Vital Proteins Marine Collagen s obsahom 12 gramov rybieho kolagénu v jednej porcii. Produkty Vital Proteins neobsahujú lepok, ani umelé ochucovadlá či farbivá. Nájdete v nich len jednu prísadu, ktorej názov je ľahko vysloviteľný – kolagén. Veľa kolagénu. Pre podporu zdravého životného štýlu všetkých, čo chcú žiť plnohodnotný a pulzujúci život. Vital a fit život. www.vitalproteins.sk

Zdroj foto: Vital Proteins

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články