Moje bývanie 

Aj vzduch v spálni je dôležitý pre kvalitu spánku. Aký by mal byť v ideálnom prípade?

Spálňa je miestnosťou, v ktorej v prvom rade čerpáme energiu. Je to logické, veď sa do nej predsa chodíme vyspať. Avšak to automaticky neznamená, že spánok a teda načerpanie energie bude naozaj kvalitné.

Vlhkosť okolo 40 % 

Aby spálňa túto svoju „funkciu“ plnila čo najlepšie, je potrebné si v nej vytvoriť čo najzdravšie prostredie. Samozrejme, v prvom rade je potrebná dobrá posteľ s kvalitným matracom, ale spánok nie je len o čalúnených, či drevených posteliach a rôznych druhoch matracov. Na kvalitu spánku vplýva aj to aký vzduch máte v spálni. A aký by teda mal byť?

Začnime vlhkosťou. Vlhkosť v miestnosti, ktorá slúži na oddych a regeneráciu, čo je samozrejme aj prípad spálne, by mala byť v ideálnom prípade okolo 40 %. V prvom rade je preto dobré vedieť, akú vlhkosť v spálni máte. Tú môžete zistiť napríklad meteostanicou, ktorá dokáže zmerať aj vlhkosť v interiéri.

Ak je vlhkosť vo vašej spálni vzdialená ideálnym hodnotám, môžete ju regulovať vetraním a vykurovaním. Ak by ste nedokázali dosiahnuť ideálnu vlhkosť takto, môžete si zaobstarať (podľa potreby) odvlhčovač alebo zvlhčovač vzduchu.

Teplota tesne pod 20 °C a minimum škodlivých látok 

Keď už sme spomenuli kúrenie, prejdime k ideálnej teplote pre spánok. V spálni by mala byť o niečo nižšia teplota ako v miestnostiach, v ktorých trávime chvíle počas dňa a to konkrétne okolo 18 – 20 °C. Aj keď niekomu, kto je viac zimomravý, sa to môže javiť málo, treba to vyskúšať. Prikrýva vás zahreje a spať sa vám bude oveľa lepšie.

Na záver ešte spomenieme ďalšiu užitočnú techniku na vytvorenie zdravšieho prostredia (nielen) v spálni. Sú to účinné čističky vzduchu. Tie dokážu zbaviť ovzdušie až 99 % všetkých látok, ktoré vášmu organizmu neprospievajú. A keďže v spálni trávime (spánkom) naozaj veľa času, sú čističky vzduchu priam predurčené na použitie hlavne v spálniach.

Zdroj obrázka:

Autor: Maksim Ladouski / Shutterstock.com

Reklamný článok

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články