Najčítanejšie Zdravie 

Aj v zime potrebujeme nabiť „batérie,“ ktoré vyrábajú vitamín D

Prirodzené svetlo je v tomto období len pár hodín, nedostatočné je aj slnečné žiarenie a to môže narušiť rovnováhu v tvorbe vitamínu D. Preto sa mnohí z nás môžu cítiť unavení, majú problémy s krvným obehom (studené nohy a ruky). Práve tieto príznaky naznačujú nedostatok vitamínu D. V našich zemepisných šírkach sa to týka až 50% populácie.

Ako zistíte, že máte nedostatok vitamínu D?

Ste unavení, máte poruchy spánku, bolesti kĺbov a svalov, kožné problémy, ako je akné, psoriáza. Príznakom nedostatku vitamínu D môže byť depresívna nálada. Hovorí sa tomu aj zimné blues, keď v dôsledku chýbajúceho denného svetla telo vytvára prebytok spánkového hormónu melatonínu. Vitamín D reguluje nielen sekréciu melatonínu, ale aj kortizolu – stresového hormónu. Ak teda telo produkuje málo vitamínu D, nastáva hormonálna nerovnováha, ktorá narušuje vnútorné hodiny a zabezpečuje trvalú únavu. Nedostatok vitamínu D navyše oslabuje imunitný systém. Vitamín D totiž stimuluje tvorbu vlastných protilátok tela v boji proti patogénom. Ak sa v tele nevytvorí dostatok  vitamínu D, baktérie a  vírusy majú v zime voľné pole pôsobnosti. Z dlhodobého hľadiska sa nedostatok vitamínu D môže prejavovať aj nástupom infarktu myokardu, autoimunitnými chorobami, cukrovkou, astmou, nádormi a depresiou.

Na čo telo potrebuje vitamín D?

Vitamín D vlastne ani nie je vitamín, ale hormón.  Kým vitamíny sa do tela dostávajú prostredníctvom potravy, vitamín D sa môže produkovať samotným ľudským organizmom a má nasledujúce dôležité funkcie:

Metabolické procesy

Vitamín D stimuluje metabolické procesy, ako je metabolizmus tukov a cukrov, regeneračné procesy a rast kostí. Okrem toho vitamín D reguluje vstrebávanie a využitie vápnika, ústredného stavebného materiálu našich kostí.

Silný imunitný systém

Dostatočný prísun vitamínu D je nevyhnutný pre silný imunitný systém,  na boj proti chorobám a zabraňuje rozvoju autoimunitných chorôb a chronického zápalu. Správny prísun vitamínu D zabraňuje alergiám, astme a respiračným problémom. Je zodpovedný za tvorbu tzv. zabijačských buniek, ktoré hrajú v imunitnom systéme dôležitú úlohu. Ak vitamín D v rôznych vývojových štádiách nenarodených detí chýba, tento deficit sa už väčšinou nedá dobehnúť  a vedie k celoživotne obmedzenému imunitnému systému.

Prevencia rakoviny

Čím bližšie k rovníku, tým je u ľudí menšia pravdepodobnosť, že ochorejú na rakovinu. Ľudia s dostatočným množstvo vitamínu D  majú o 77% nižšie riziko vzniku nádorov. Vedci odporúčajú použitie vitamínu D na prevenciu rakoviny.

Cukrovka

Vitamín D má pozitívny vplyv na tvorbu inzulínu. Dostatočný prísun vitamínu D nielen bráni vzniku cukrovky typu 2, ale tiež bojuje proti existujúcim poruchám cukru v krvi.

Ako zabrániť nedostatku vitamínu D?

Najlepší spôsob je chodiť pravidelne na slnko.  Musí byť však tá správna vlnová dĺžka UV žiarenia, ktoré dopadá na pokožku. V našich zemepisných šírkach je to len od apríla do septembra. Prechádzky na čerstvom vzduch sa však oplatia aj v zimných mesiacoch.

Správna strava

Na rozdiel od mnohých iných vitamínov a minerálov je vitamín D náročné konzumovať spolu s jedlom. Pomerne vysoké hladiny vitamínu D sú v mastných rybách, ako je losos, pstruh, makrela, alebo sleď, pečeň, syry a vajcia. Medzi rastlinných dodávateľov je to avokád a huby. Ale to by ste museli denne skonzumovať napríklad až 130 vajec, aby ste do tela dostali potrebné množstvo vitamínu D. Preto je vhodné, aby určite rizikové skupiny, kde sme aj my, seniori prijímali vitamín D formou výživových doplnkov. O tom, sa však  treba poradiť s lekárom, aby ste to neprehnali, lebo predávkovaním si môžete viac poškodiť ako pomôcť. Ak telo totiž dostane príliš veľa vitamínu D, absorbuje priveľa vápnika, ktorý môže v horšom prípade viesť k obličkovým kameňom. Odporúčaná dávka na prevenciu nedostatku vitamínu D v zime je pre dospelých 800 jednotiek vitamínu D denne.

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články