Aktuálne Dobré rady 

Adriana Macháčová: Knihy z mojej poličky, ktoré dokážem čítať dokola

Peripetie Holly Golightlyovej v skazenom svete začínajú rozprávaním nemenovaného suseda, ktorý po rokoch navštívi svoju starú štvrť v srdci New Yorku a starú obľúbenú krčmu, kde spoločne s majiteľom Joeom Bellom na ňu spomínajú. Pôvabná Holly, dievča ľahších mravov, bez starostí a zdanlivo bez minulosti, žila so svojím bezmenným kocúrom a nechávala sa vydržiavať bohatými mužmi. Dúfala, že sa raz za niektorého z nich vydá. Chcela byť bohatá, aby mohla raňajkovať u Tiffanyho, ale zo svojej poctivosti by nič neobetovala. Nie je to teda prostitúcia. Capote nazval Holly a ďalšie ženy s rovnakým životným štýlom „americké gejše.“ Raz v noci, keď si Holly jedného z mužov pozvala domov, utiekla zo svojho bytu po požiarnom schodisku a zaklopala na okno svojho suseda. Aké nádherné! Nezvyčajný spôsob zoznámenia, ale pre Holly tá najprirodzenejšia vec. Veď v jej v živote bolo všetko nezvyčajné. Vznikne medzi nimi tak trochu zvláštne priateľstvo, ktoré sa náhle skončí, keď Holly odíde do cudziny, pretože je podozrivá z účasti na mafiánskych aktivitách.
Pravdepodobne je viac ľudí, ktorí vedia, že Audrey Hepburn, herečka s holandsko-anglickými koreňmi, hrala vo filme „Raňajky u Tiffanyho“, ako ľudí, ktorí vedia, že hlavná postava sa volá Holly Golightlyová. Práve Audrey urobila z Holly nezabudnuteľné dievča. Milujem toto filmové spracovanie rovnako ako knihu. Nikdy ju nemusím oprášiť, tak často mi príde pod ruku. Dokonca zbieram aj jej vydania v rôznych jazykoch.
Truman Capote (1924 – 1984) bol americký autor. Písal beletriu, literatúru faktu, poviedky a divadelné hry. Vyrastal na juhu USA a neskôr sa presťahoval do New Yorku. Obe oblasti sa odrážajú v Capoteho knihách a príbehoch. Bol otvorene gay v čase, keď to bolo ešte veľmi nezvyčajné. Mal IQ 215! Neskôr sa stal závislým na alkohole a drogách a vo veku 59 rokov zomrel na predávkovanie.
Tip Superbabiek:
Adriana Macháčová patrí k obľúbeným slovenským spisovateľkám. Nehrá s čitateľom lacné hry. Keď chytíte jej knihu do ruky, nepustíte ju. Všetko je správne nadávkované a budete chcieť vedieť, ako to dopadne. Vo svojej tvorbe rozohráva otázky, ktoré trápia mnohé ženy. Rodinné drámy, nezhody s deťmi, či partnerské problémy. Nie vždy však zvíťazí láska a tolerancia. „Píšem príbehy pre aktívne ženy s veľkým srdcom, ktoré a môžu stať hociktorej z nás.“
Text a foto Adriana Macháčová

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články