Dobré rady Najčítanejšie 

8 najlepších vecí, ktoré vám pomôžu prežiť. Radí známa herečka Sally Field

Spánok

Aj vy ste obeťou epidémie nespavosti? Spôsobujeme si ju sami. Príliš veľa práce, príliš veľa podnetov, príliš veľa myšlienok,  príliš veľa starostí – a príliš málo zodpovednosti voči sebe a rodine. Človek, ktorý dlhodobo spáva menej ako 6 hodín denne, sa  dožije menej rokov, pretože  má zvýšené riziko cukrovky, hypertenzie, mozgovej porážky a obezity. Okrem toho nedostatok  spánku výrazne oslabuje imunitu. Experiment so zdravými 30-ročnými ľuďmi ukázal, že stačí, aby sa dve po sebe nasledujúce  noci vyspali iba 4 hodiny a podľa krvných parametrov vyzerajú ako päťdesiatnici. Aj keď to dospia, trvá niekoľko dní, kým sa ich krvné hodnoty upravia.

Vitamín D

Pod vplyvom paniky z opaľovania, ktorú má na svedomí spojenie kožných lekárov s kozmetickým priemyslom, sa objavila  pandémia  deficitu  vitamínu  D.  Tá  okrem  iného  spôsobila,  že  výskyt  rakoviny  namiesto  klesania  stúpa.  Kým  nadmerné  a  neopatrné opaľovanie chráni pred vznikom melanómu, na druhej strane nedostatok vitamínu D veľmi pravdepodobne prispieva ku vzniku rakoviny hrubého čreva, prsníka, prostaty, kože, ale aj leukémie, astmy, hypertenzie a niekoľkých ďalších ochorení.  Nikdy sa nespáľte, ale v lete sa nebojte opáliť a  –  ak náhodou nerobíte plavčíka v Austrálií –  od októbra do apríla užívajte tabletkový vitamín D v dennej dávke 400 –  1000 medzinárodných jednotiek (= 10 – 25 mikrogramov).

Obvod pásu pod 94 cm

Toto, dúfam, netreba vysvetľovať  Veď dobre viete, že platí tzv. Beltov zákon dĺžky života: Čím dlhší opasok, tým kratší život. Veľké brucho totiž znamená predovšetkým stukovatenú pečeň a to je pekelne nebezpečná skratka k cintorínu. Takže „steatóza“ pečene nie je žiadna banalita. Ani fatalita. Odtučňujte svoju pečeň, kým je čas. Ale: bez diéty. Rozumne.

Ovsené vločky

Ovsené  vločky  obsahujú  látky,  ktoré  účinne  znižujú  hladinu  cholesterolu,  cukru  aj  inzulínu  v  krvi  (to  všetko  je  vo  váš  prospech, nebojte sa). Navyše, znižujú krvný tlak, podporujú celkovú imunitu aj hygienu hrubého čreva, zlepšujú mentálnu  výkonnosť – a kone z nich majú krásne svaly!  Zjedzte každý deň aspoň 4 polievkové lyžice ovsených vločiek.

Pitný režim

Dobre si ráno všimnite, koľko tekutiny vypúšťate. K tomu si pripočítajte ešte asi jeden a pol šálky vody, ktorú ste  vypotili a vydýchali a bežte sa poriadne napiť, aby ste tú tekutinu doplnili. Áno, ráno je veľmi vhodné ešte nalačno vypiť 1  – 2 šálky  vlažnej vody alebo bylinkového čaju. Zlepšuje to krvný obeh a tým aj mentálnu výkonnosť. A počas dňa si dajte záležať na tom, aby ste pili ešte skôr, ako ste smädný!

Za hrsť orechov denne

Nie,  pražené  solené  arašídy  sa  nepočítajú!  Po  prvé  preto,  lebo  arašidy  sú  strukovina,  nie  orechy  a  po  druhé  preto,  lebo  sú pražené a solené. Jedzte naturálne vlašské orechy a mandle. Obsahujú nielen kvalitné tuky, bielkoviny a antioxidanty, ale aj  aminokyselinu arginín. Toto by ste si mali pamätať, pretože z nej vzniká oxid dusnatý a jemu vďačíte za to, že sa dôležitá časť  vášho  tela  v  istom  okamihu  poriadne  prekrví.  40  gramov  (=  za  hrsť)  orechov  denne  prosto  chráni  pred  aterosklerózou  aj  erektilnou dysfunkciou.

Nepríďte domov hladný

Poznáme  to  všetci:  ráno  ledva  nejaký  croissant  alebo  len  káva,  na  obed  chlebíčky  na  rokovaní  alebo  bageta  z  benzínovej  pumpy – a na večeru všetko, čo neutečie. Jedenie či vyjedanie aj niekoľko hodín v kuse. Ak neprídete domov strašne hladný,  zjete  oveľa  menej.  Ak  na  večeru  zjete  menej,  vaša  pečeň  sa  začne  čistiť  od  tuku  a  obvod  pásu  zmenšovať.  Majte  poruke  muessli tyčinky, nesladené sušené ovocie, banán, grahamový rožok, nízkotučný jogurt, orechy alebo horkú čokoládu a skôr než  pôjdete domov (alebo po ceste) si dajte niečo z toho. Koľko? Takú akože desiatu. Kým prídete domov, hormóny hladu sa ako – tak utíšia a vy sa dokážete pri stole a v chladničke správať ako rozumný a slušný človek.

Zeleninový šalát s olivovým olejom

Dnes už len nejaký Rumcajs stratený v  lese aj čase odmieta jesť zeleninu. Bez zeleniny nemôže byť človek zdravý ani prežiť  ďalší rok. Dbajte o to, aby ste každý deň zjedli zeleninu. Surovú aj dusenú. Koľko? Aspoň za dve šálky. A žiadny smotanový  dressing – to by tá pečeň zase iba zožltla od tuku. Radšej si dajte na svoj šalát trochu parmezánu a čistý panenský olivový olej.  Dve polievkové lyžice olivového oleja denne znižujú riziko infarktu asi o 40 % a riziko rakoviny hrubého čreva asi o 30 %.

Sally Field

Ilustračná foto Depositphotos.com

 

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články