5 tipov, vďaka ktorým zlepšíte svoju hru na gitaru

Hra na hudobný nástroj vyžaduje odhodlanie, trpezlivosť a správny prístup. Pokiaľ svoje zručnosti chcete posunúť na vyššiu úroveň, vyskúšajte naše tipy, ako na to.

Cvičenie robí majstra. Ako ale zefektívniť váš gitarový tréning, aby ste sa nezasekli na jednom mieste?

1.      Cvičte pravidelne

Ak sa chcete zlepšiť v hre na gitaru, je potrebné vyhradiť si aspoň 30 minút denne. Pravidelným cvičením docielite to, že hru dostanete ľahšie do ruky. Nečakajte, že sa zdokonalíte, keď si ku gitare sadnete raz za týždeň, základom úspechu je pravidelnosť a časté tréningy. Pomôcť vám môže aj hudobný učiteľ, ktorého odporúčame navštevovať raz týždenne, zvyšné dni trénujte doma.

2.      Trénujte zmenu akordov

Pri hre na gitaru robí každá ruka niečo iné. Jedna na struny tlačí a určuje tým melódiu, druhá vybrnkáva a stanovuje rytmus vydávanej hudby. Niekedy môže byť zložité obe ruky skoordinovať, preto trénujte každú zvlášť. Niektoré akordy sú zložité a na rýchly presun prstov náročné, z toho dôvodu si dajte na čas a cvičte prechody pomaly a dôkladne, aby sa vaša gitarová hra časom stala čo najelegantnejšou.

3.      Používajte metronóm

Až zvládnete plynulú hru, začnite trénovať s metronómom. Naučíte sa tak držať krok s rytmom, čo je pre dokonalú hru na gitaru taktiež veľmi dôležité. Pokiaľ nemáte metronóm, môžete použiť sprievodnú stopu, ktorú nájdete na internete. Pri pravidelnom cvičení s metronómom dosiahnete to, že vám nebude robiť problém udržať rytmus aj bez vedenia.

4.      Vyskúšajte rôzne gitary

Ak používate rovnakú gitaru stále dookola, môžete si na ňu až príliš zvyknúť. To vás potom ľahko zabrzdí vo vašom vývoji. Striedanie gitár sa pre vás môže stať výzvou a v každom prípade je to osvieženie aj pre vaše prsty, pretože rôzne gitary môžu mať rôznu hrúbku strún a tvary krku. Zaujímavé je aj vyskúšanie gitary elektrickej.

5.      Spestrite si tréning

Urobte svoje precvičovanie zábavným. Stanovte si napríklad týždenné ciele: naučte sa svoju obľúbenú skladbu alebo novú stupnicu, vyskúšajte rôzne štýly a pod. Inšpirujte sa tipmi v náučných videách. Posunúť by vás vo vašom tréningu mohlo aj cvičenie v kolektíve, vyskúšajte hrať s ďalšími gitaristom alebo kapelou a spestrite si tak všedné tréningy. Držíme palce a prajeme čo najmenej prasknutých strún. 

Zdroj obrázku: rukawajung / Stock.adobe.com

Reklamný článok Seocentrum, s.r.o.

 

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články