Aktuálne Zdravie 

5 najdôležitejších potravín v prevencii rakoviny, ktoré treba konzumovať denne

Rakovina, to je časovaná bomba. Rozvinúť sa môže u každého človeka. Spúšťačom môže byť čokoľvek, ale najčastejšie je to oslabený imunitný systém. Negatívne dôsledky má predovšetkým sedavý spôsob života, nedostatok pohybu, rôzne závislosti, ako aj ekológia. Medzi dôležité faktory patrí výživa. Kvalita potravín a ich kombinácia môžu posilniť, alebo oslabiť imunitný systém. Najhorším karcinogénom je cukor, transmastné kyseliny, rôzne umelé prísady. Naopak prírodné produkty, bylinky, morské živočíchy, ryby, chudé mäso, ovocie, zelenina, celozrnné potraviny imunitný systém posilňujú a znižujú riziko vzniku rakoviny. V tejto súvislosti sú obzvlášť dôležité tzv. zelené potraviny, to znamená bylinky, ovocie a zelenina. Ak ich konzumujete každý deň, najmenej dvakrát si znížite riziko ochorenia na rakovinu. Niektoré druhy zeleniny sú doslova skutočným liekom na prevenciu rakoviny.

Cesnak

Väčšina ľudí omedzuje jeho konzumácia hlavne kvôli jeho ostrej chuti a vôni, ktorú spôsobuje vysoká koncentrácia prchavých a éterických olejov. Ale práve tieto látky ničia škodlivé vírusy a baktérie a tie bunky,  ktoré by sa mohli zvrhnúť na rakovinové.

Paradajky

Obsahujú lykopén a vitamín C. Obe látky sú silné antioxidanty, ktoré majú proti nádorový účinok. Okrem toho lykopén sa pri tepelnom spracovaní nerozkladá, naopak, jeho množstvo sa zvyšuje. To znamená, že v záujme prevencie proti rakovine sa paradajky môžu konzumovať nielen čerstvé, ale aj dusené, pečené, sušené ako súčasť omáčok i dusených mäsových jedál.

Špenát

Listová zelenina je skutočne obrovským zdrojom všetkých druhov vitamínov a minerálov. Ak ho budete pravidelne konzumovať, svoju imunitu si dokonale posilníte a budete dobre chránení nielen pred rakovinou, ale aj pred sezónnymi prechladnutiami, či chrípkou.

Cvikla

Každý  môže mať doma  zásobu tejto koreňovej plodiny. Obsahuje betanín, ktorý je schopný ničiť rakovinové bunky. Je veľmi dôležité piť čerstvo vylisovanú šťavu z cvikle, ale konzumovať aj rôzne šaláty z tejto plodiny. Cvikla dokonale čistí krv a normalizuje črevá.

Brokolica

Lekári hovoria, že je to dokonca najdôležitejšia zelenina. Obsahuje toľko vitamínov a minerálov, že okrem nej by ste už vlastne nemuseli žiadnu inú zeleninu konzumovať. Najdôležitejšia je látka synergín, ktorá zabraňuje rozmnožovaniu rakovinových buniek.

Ilustračná foto Deposiphotos.com

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články