Dobré rady Najčítanejšie 

5 koníčkov, ktoré vás urobia šťastnými

Vďaka koníčkom, či záľubám nielenže efektívne a zmysluplne strávime voľný čas, ale znižujeme si tak aj úroveň stresu, čo má pozitívny vplyv  na psychiku. Tu je niekoľko záľub – koníčkov, ktoré sú pre zrelý vek najvhodnejšie:

  • Pešia turistika
  • Práca v záhrade
  • Pečenie
  • Meditácie
  • Hra na hudobný nástroj

Pre zdravie nášho mozgu je mimoriadne dôležité neustále sa niečomu venovať, čo nás baví. Je to dôležité najmä v dlhodobom horizonte. Psychológovia a neurológovia hovoria, že človek, ktorý má určitú záľubu – koníček, je  oveľa spokojnejší. Takýto duševný oddych regeneruje a posilňuje pamäť. Organizmus navonok oddychuje, ale súčasne nachádza rovnováhu, ktorá nás robí šťastnými.

Pešia turistika

Je úplne jedno, či za takýmto oddychom cestujete niekoľko hodín autom, alebo je len niekde v blízkosti vášho domova. Na pokojnej prechádzke, alebo aj na náročnejšej túre môžete zažiť spojenie s prírodou, stráviť deň na čerstvom vzduchu a uniknúť z bežného každodenného života. Rytmicky pohyb pri chôdzi zabezpečí uvoľnenie hormónu šťastia serotonínu, ktorý má pozitívny vplyv na psychiku.

Práca v záhrade

Pohľad na mladé výhonky, ktoré ste nedávno zasadili do zeme, či na kvitnúce kvety, ktorým ste dodali výživu, vám dodá dobrý pocit, ako ste si sami zušľachtili okolie svojho bývania a je jedno, či je to záhrada, terasa, alebo len balkón. Práve tu môžete byť veľmi kreatívni a súčasne strávite čas na čerstvom vzduchu.

Pečenie

Je známe, že jedlo nás robí šťastnými. Veď napríklad čokoláda obsahuje amino trytophan kyseliny, ktoré sú stavebným prvkom hormónu šťastia a pohody. Keď pečiete rôzne koláče, dezerty, či slané pečivo, je to nielen užitočná práca, ktorá v konečnom dôsledku môže byť aj veľmi tvorivá, keď stále vymýšľate, ako pečivo vylepšiť, po tejto práci nasleduje aj pôžitok z ochutnávania, očakávanie radosti blízkych, ktorým bude chutiť, budú ho chváliť, takže v konečnom dôsledku pečenie prináša dvojité šťastie.

Meditácie 

Meditácia je duchovná prax, vďaka ktorej nájdete svoje vnútorné centrum a prichádzate do harmónie sami so sebou. Stav pokoja, ktorý meditáciou dosiahnete sa opisuje ako „bytie tu a teraz“ a „bytie bez myšlienky.“ Najmä to druhé je veľmi dôležité pre zdravie mozgu, ako aj pre vyváženú psychiku. Mozog dostane šancu na regeneráciu po stresových situáciách a vie sa doslova „vypnúť.“

Učte sa hrať na hudobný nástroj

Dosahovanie nových cieľov je veľmi motivujúce, urobí vás hrdých, že ste niečo dokázali a budete aj šťastní. Tento proces vyžaduje určitý čas sústredenia a pevnej vôle, ale odmena je veľkolepá. Budete vedieť hrať napríklad na gitaru.

Zdroj Donna magazin

Foto Depositphotos.com

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články