Najčítanejšie Vaše príbehy 

Život sú vlastne štyri ročné obdobia – jar, leto, jeseň, zima. Ani som sa nenazdala a zrazu som sa ocitla v zimnom období. Sedemdesiat rokov je dosť, hovorí Klára Silva!

Sedemdesiat rokov je dosť, ale moje spomienky na minulosť mi pripadajú, akoby to všetko bolo nedávno. Bola som šťastné, mladučké dievčatko, ktoré sa hralo na dvore detské hry s kamarátkami, bola som puberťáčka, ktorá mala veľké sny poznávať svet. Vďaka mojej naivite a optimizmu som zvládala ťažké chvíle svojej začínajúcej dospelosti bravúrne, ale samozrejme aj s náhodným šťastím. Úplne spontánne a z lásky, bez veľkých osláv a obradov som sa vydala v Las Vegas. A tu sa začína najdlhšia etapa v mojom novom, rodinnom živote. Na svet prišli dvaja milovaní, krásni chlapci, na ktorých som dnes nesmierne hrdá.

Krutý osud zariadil, že po štyridsiatych rokoch manželstva môj manžel opustil tento svet. Nastalo prázdno, smutno a moja samota. Všetko sa mi zdá, že som to prežila veľmi rýchlo, ale tie prvé tri ročné obdobia boli plné krásnych, nezabudnuteľných, no aj smutných chvíľ. Nepochopím, ako je to len možné, že tie roky pretiekli tak veľmi rýchlo. A je to tu, zimné obdobie! Spomínam si, že keď som v mladosti sledovala starších ľudí, tak som si ľahostajne myslela, ako sa ma to ešte netýka a vôbec som sa nad starobou nezamýšľala. Už aj ja patrím k nim. Moji priatelia penzisti majú šedivé vlasy a pohybujú sa pomalšie. Niektorí sú na tom lepšie, ale niektorí aj horšie ako ja. Vytratila sa ich mladosť, energia, optimizmus a chuť do života. Podobáme sa presne na tých starčekov, ktorých sme ako mladí prehliadali. Každý deň som pomalšia a tie veci ktoré som kedysi zvládla za krátku dobu mi dnes trvajú omnoho dlhšie. Kráčam do novej, zimnej a poslednej etapy môjho života. Miestami ma bolí tu a tam, strácam silu a niekedy ľutujem, že som neurobila veci ktoré už teraz nedokážem. Ďakujem, že som sa dožila zimy, len neviem ako dlho potrvá. Samozrejme, že po posledných mrazoch v mojom živote už nepríde jar, ale možno nejaké nové dobrodružstvo… Áno niektoré veci v mojom živote ľutujem, tie zlé rozhodnutia, ale aj tie na ktoré som nemala odvahu. Som však šťastná za veľa chvíľ v mojich predošlých, ročných obdobiach. Aj keď máte ďaleko do toho posledného obdobia, chcem vám pripomenúť, že sa tam dostanete veľmi rýchlo. Takže čokoľvek chcete v živote dokázať, urobte to prosím! Neodkladajte veci, ktoré sú veľmi dôležité, ale ani tie menej – ako napríklad len obyčajné objatie milovanej osoby a pripomínať, ako ju veľmi milujete! Nikto vám nesľúbil, že budete mať všetky štyri sezóny vo vašom živote. Preto žite pre dnešok!

Povedzte svojim blízkym tak ako svojej rodine, aj priateľom ako ich máte radi! Život je dar. Tak ako žijete vy – odovzdávate stopy a dar pre tých čo prídu po vás. Urobte ho fantastickým! Zapamätajte si, že zdravie spojené s láskou je to skutočné a najväčšie bohatstvo! Nie zlato, striebro a luxus. Vaše deti sa začnú podobať na vás, ale vnúčatá sú úplne perfektné. Príde obdobie, kedy začnete zabúdať mená, ale to je ok, lebo niektorí zabudnú, že vás poznali. To menej príjemné bude, keď sa spýtate na niečo zabudnuté, dovolíte sa spýtať ešte raz a reakcie budú znieť nahnevane. Ako keby ste mali v úmysle niekoho naštvať a vyvolať nepríjemný dialóg. Budete lepšie spať na gauči pri televízii, ako vo svojej posteli. Bude vám chýbať jednoduchosť pri obyčajnom pohybe zatvárania, otvárania, či zapínania, zhasínania… Vo vašom slovníku sa budú častejšie opakovať slová “ako, kedy, kde, kto a prečo”? Môžete si dovoliť drahší šperk, ale zas si ho nemôžete zobrať na prechádzku, lebo je to nebezpečné. V skrini budete mať tri veľkosti šiat a z toho dve už nikdy neoblečiete. Ale nevadí, aj staré je dobré – ako napríklad stará pesnička, alebo starý film, alebo najlepší sú starí priatelia. Milujte život, milujte svojich blízkych, ako keby každý deň bol váš posledný! Rozdávajte úsmev! A ešte jedna veľmi dôležitá záležitosť- “tancujte zo srdca, tak ako keby sa na vás nikto nepozeral”!

Všetkých vás milujem – Klára Silva

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články