Aktuálne Zdravie 

Ženy verzus zápaly močových ciest

Pravdou, je že zápaly močových ciest trápia oveľa častejšie ženy, ako mužov. V rebríčku najčastejších infekcií im dokonca patrí druhé miesto, prvé sú infekcie dýchacích ciest. Ide o veľmi nepríjemné a bolestivé ochorenie, ktoré má tendenciu sa opakovať a dokonca prechádzať aj do chronického stavu. Zabrániť tomu nie je ľahké, no dodržiavanie niekoľkých užitočných pravidiel môže pomôcť.

Za všetkým je E.Coli

Infekciu močového mechúra spôsobujú baktérie, najčastejšie tyčinková baktéria hrubého čreva tzv. E. Coli, patriaca do veľkej skupiny črevných baktérií. Baktérie E. Coli žijú v hrubom čreve a na koži v okolí konečníka. Ak sa dostanú cez pošvu do močovej rúry, môžu vyvolať infekciu močového mechúra. Zápal močového mechúra následne spôsobí, že sa baktériami infikuje moč. Ich prítomnosť dráždi steny mechúra a vyvoláva zápal sliznice. Infekcia v organizme pretrváva a spôsobuje bolesti a iné nepríjemnosti, ktoré nám značne môžu komplikovať život.

Mám príznaky, čo ďalej?

Pálenie a bolesť pri močení, paradoxne i častejšia potreba močiť, bolesť spodnej časti chrbta alebo bedrovej oblasti; ak však ochorenie neriešime včas, môžu nás potrápiť aj vážnejšie ťažkosti ako zvýšená teplota, nevoľnosť alebo dokonca prítomnosť krvi v moči.

Výber správnej liečby nie je jednoduchý, základom sú takmer vždy antibiotiká. Podporiť ozdravný proces môže aj prijímanie dostatku tekutín. Čím dlhšie sa totiž mechúr nevyprázdni, tým väčšie množstvo baktérií sa v ňom hromadí. Iba za 20 minút dokáže E.Coli svoj počet zdvojnásobiť! Aj keď je návšteva toalety so zápalom močových ciest utrpením, s ústupom množstva baktérií by sa mal tento stav zlepšovať. V snahe vyhnúť sa bolesti pitie vody odkladáme, preto kontrolujte farbu moču – svetlý značí dostatok tekutín, tmavý ich vysokú absenciu až dehydratáciu organizmu.

Zmierniť bolesť môžu aj overené lieky proti bolesti. Dbajte však aj na dostatok prísunu vitamínu C, ktorý napomáha Vitamín C sa osvedčil najmä pri opakovaných infekciách, pretože napomáha okysličiť krv a sťažiť tak rozmnožovanie baktérií. Veľa žien má problémy s infekciou močových ciest aj kvôli nesprávnemu spôsobu utierania sa po potrebe. Utieranie konečníka po vyprázdnení spredu smerom dozadu totiž môže zabrániť tomu, aby sa baktérie z čriev dostali do pošvy a močovej rúry. V neposlednom rade je dôležitá správna hygiena – nosenie voľnej bavlnenej bielizne a udržovanie čistoty vonkajších pohlavných orgánov by mali byť samozrejmosťou. Prehnaná hygiena je však viac na škodu, ako na úžitok! Prirodzená bakteriálna flóra pošvy sa narúša, nie je tak dostatočne chránená a pre baktérie E.Coli (ale aj rôzne iné) je oveľa ľahšie ich rozmnožovanie a šírenie. Navyše môže dôjsť k podráždeniu močovej, ktorú sprevádzajú rovnaké príznaky ako infekciu. Opatrne preto aj s používaním baktericídnych mydiel.

Čo na to enzýmy?

Ako veľmi účinné sa ukázalo využívanie enzýmov, ktoré majú veľký význam pri všetkých zápalových ochoreniach a môžu pomôcť optimalizovať zápalovú reakciu. Liečba pomocou systémovej enzymoterapie, podľa povahy ochorenia aj v kombinácii s antibiotikami alebo aj bez nich, pomáha k výraznému ústupu alebo vyliečeniu sa. Ak totiž nie sú zápaly močových ciest dokonale vyliečené, opakujú sa a prechádzajú do chronického stavu. Tradičný liek systémovej enzymoterapie – Wobenzym, zlepšuje účinnosť antibiotickej liečby, pretože napomáha prieniku antibiotík do tkanív organizmu. Navyše posilňuje imunitný systém pacienta a tým aj jeho odolnosť voči prípadným opakovaným infekciám. Wobenzym teraz dostanete aj v praktickom 300tbl. balení, ktoré sa zmestí do akejkoľvek lekárničky alebo kabelky, takže ho môžete mať kedykoľvek pri sebe. www.wobenzym.sk

Foto agentúra Botticelli Shutterstock

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články