Aktuálne Zdravie 

Zadarmo ani kura nehrabe

Máš chrup, tak si plať za jeho ošetrovanie lebo bezplatná zdravotná starostlivosť sa nevzťahuje na zuby a ty si za kapitalizmus štrngal brngal kľúčmi v novembri 1989, tak sa teraz nečuduj a nezalamuj rukami, že zuby už sú dnes luxus, ktorý sa nepovažuje automaticky za súčasť ľudského tela a tvojho zdravia. Áno, voľakedy sme síce museli mať devízovú cestovnú doložku na cestu na bájny Západ a nepustili nás tam len tak mirniks dirniks lebo náš štát nebol holubník, z ktorého si si mohol lietať kde si chcel, kedy si chcel a akosi chcel. Ani tvoje decká sa na teba nevykašľali a neutekali hneď do Nemecka alebo Anglicka za peniazmi ale nastúpili pekne do zamestnania tu doma, aby budovali vlastný socialistický štát pod tvojím starostlivým dohľadom. A zuby ti zubár pekne ošetril a zaplomboval v jeho voňavej ambulancii bezplatne. To dnes znie až neuveriteľne, ale tak idylicky sme tu naozaj kedysi žili.
To bolo v časoch keď si za lieky neplatil nič, iba korunu za recept, čo bol zanedbateľný bagateľ oproti kapitalizmu, v ktorom sme sa ocitli vlastnou vinou. Keď dnes ideš do lekárne, odchádzaš z nej v depke ľahší aj o desiatky eur. To nebolo v časoch, kedy ťa zo špitála púšťali domov vyliečeného a zahojeného. Nie ako dnes, že dva dni po operácii ťa vyhadzujú domov v páse zohnutého od bolesti hoci ešte z teba trčia aj nite, ktorými ti brucho zašili ako mne keď mi operovali herniu a hnali ma odtiaľ bleskove preč lebo chirurgia, bratku, chirurgia nie je leháreň ale bežiaci pás, ako keď na pohybujúcej sa montážnej linke Slováci montujú nemeckému majiteľovi jeho „folcvágeny“.
K zubárovi odteraz nechoď bez pôžičky od banky, dobre ti radím!
Dobre, tým mám hubu pre dnes vybavenú a ostatné už ponechávam na vás, mojich čitateľoch, aby ste to okomentovali, ak sa vám chce. Nevadí, my si aspoň kúpime zubnú pastu Sensodyne total care za nekresťanských 5 eur a budeme sa modliť, aby tá tubička zubnej pasty naše zuby nie len ošetrila, ale aj vybielila a opravila.
Čo sa ešte toho titulku týka…. v minulosti za socíku existovala aj donáška mlieka pred dvere v sklených fľašiach. Polotučné malo taký strieborný vrchnáčik a plnotučné červený. Iba si rozospatý a strapatý otvoril dvere, hrabol si rukou po fľaši a mohol si z čerstvého mlieka uvariť ranné kakao pre celú rodinu. Lebo sú ľudia, a nie je ich málo, ktorí neznesú na žalúdok mlieko a musia ho konzumovať v nejakej kakaovej alebo kávovej úprave. Ale buď rád, lebo dnes máš trvanlivé mlieko v kartónových obaloch a to mlieko je tak jemne prisladené, aké sa z kravy v maštaliach nedojí, leda že by sa tam trochu cukru pridalo pre lepší šmak.
Michal Zoldy
Foto Depositphotos.comk

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články