Najčítanejšie Zdravie 

Záchranár Viliam Dobiáš o súčasnej pandémii špeciálne pre Superbabky

Súčasnú pandémiu môžeme zobrať ako pokus prírody vrátiť do rodín normálne vzťahy. Aj zvieratá v núdzi držia spolu, chránia slabších, chorých, starých. Od ľudí sa čaká viac. Fakty sú jednoduché: každý deň sa počet nakazených zvýši o polovicu až na dvojnásobok. Väčšia úmrtnosť je u ľudí nad 65 rokov a tých, ktorí majú srdcocievne ochorenia, vysoký tlak krvi a cukrovku. Na začiatku ochorenia stačí užívať lieky proti teplote, piť tekutiny a zvýšiť prísun prírodných vitamínov v ovocí a zelenine. Dlhšia inkubačná doba umožňuje väčší počet kontaktov a tým aj nakazených. Čo robiť? Dodržiavať karanténu, obmedziť kontakty so všetkými ľuďmi, vrátane rodiny. Ostať v jednej domácnosti, nechodiť nikam von. Nákup donesie rodina pred dvere, sused. Umývať ruky čo najčastejšie, stačí obyčajné mydlo. Umývať treba všetky prsty zvlášť a celé dlane aspoň pol minúty. Kašľať do vreckovky, rúšky, nie do dlane a do okolia. Ak kašlete, tak rúško meniť po 2 hodinách, môže byť improvizované z akejkoľvek textílie, hygienickej vreckovky, kuchynskej utierky, starého trička. V prípade teploty nad 38 st. C volať na krízovú linku hygienikom, nie na 155.  Čakanie na spojenie a sanitku 2-3 h nie je ohrozenie života.

Zásoby múky, cestovín, cukru nezvýšia vašu obranyschopnosť. Behanie po obchodoch zvyšuje riziko nakazenia. Nakaziť sa môžete aj od ľudí, ktorí nemajú zatiaľ žiadne príznaky. Dnes je postihnutý každý štát, nakazený môže byť ktokoľvek, aj taký, čo nikde v zahraničí nebol.

Počítajte, že na Slovensku môže byť až 6 500 nakazených, 500 chorých bude potrebovať intenzívnu nemocničnú starostlivosť a približne 50 pacientov zomrie na koronavírus COVID-19. Zdá sa vám to veľa a považujete to za tragické? Zamyslite sa nad faktom, že každý rok na obyčajnú chrípku zomrie na Slovensku najmenej 800 ľudí a očkujú sa len piati zo sto aj keď je očkovacia látka dostupná.

Dodržiavaním karantény chránia rodičia svoje deti, deti rodičov a starých rodičov. Keď sa poctivým dodržiavaním izolácie zníži denný počet novonakazených, tak budú nemocnice a zdravotníci stíhať liečiť. V opačnom prípade bude každý deň toľko nových prípadov, že to zdravotníctvo nestihne a bude viac ťažko chorých aj mŕtvych.

Zabudnite na pohodlie a iluzórnu slobodu, zatnite zuby a nechajte sa obmedzovať. Ide o život váš, vašich blízkych. Aj úplne cudzí ľudia, ktorých ste nikdy nestretli a nevideli môžu mať podiel na vašom zdraví, alebo smrti.

Informácie čerpajte len zo spoľahlivých zdrojov, od virológov, hygienikov, krízových manažérov na stránkach oficiálnych inštitúcií. Neverte statusom na sociálnych sieťach, môžu zavádzať. Aj politici, ktorí informujú majú vedomosti od odborníkov, ale občas dodajú aj niečo z vlastnej fantázie a šíria informácie čiastočne infikované bludmi. Čítajte oficiálne denníky, blogy nemusia byť spoľahlivé okrem pár mien, ktoré sú autoritami: Krčméry, Čiampor, Mikas, Bražinová, Bránik…

Viliam Dobiáš

lekár záchranár

Prezident Slovenského Červeného kríža

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články