Aktuálne Dobré rady 

Vírus nám dáva poriadne zabrať! Ako zmierniť paniku a zbaviť sa pocitu úzkosti?

A ešte stále sa vlastne ani nestačíme čudovať nad zmenami, ktoré sa nám každý deň dejú pred očami. Toľko sa toho deje, všade a vo všetkom je neistota a je veľmi jednoduché chytiť sa do pasce úzkosti a prepadnúť panike. A nielenže je to jednoduché, ono je to dokonca v takejto situácii aj prirodzené. A zrazu nerobíme nič iné, než že scrolujeme celý deň všemožné správy o víruse, sledujeme facebook, zapájame sa do diskusií a celá naša pozornosť sa upriamuje iba na koronu a situáciu, ktorú spôsobila.

To, čo sa deje, nám väčšine spôsobuje pocit veľkého stresu. A v takejto situácii je  dobré si uvedomiť, že v tom nie sme samy. Mnoho ľudí zdieľa svoje obavy online. Odborníci svorne tvrdia, že preťaženie informáciami o udalostiach ako je prepuknutie koronavírusu, veľa ľudí obzvlášť znepokojuje a výrazne stresuje. Najmä v situácii, keď sme uviaznutí doma, ísť von je nebezpečné, nemáme prácu, nevieme, čo s toľkým časom. Už teraz však môžeme podniknúť kroky na zmiernenie množstva stresu, ktorý pociťujeme, zatiaľ čo my a naša rodina zostávame v bezpečí. Zmiernenie úzkosti nielenže premení tento čas neistoty na niečo o trošku znesiteľnejšie, ale najmä nám to pomôže udržať si fyzickú zdatnosť a silný imunitný systém, radí psychológ MUDR. Ivan Polák.

Ako teda zmierniť paniku a zbaviť sa pocitov úzkosti?

  1. Nie je hanba v takejto extrémnej situácii vyhľadať odbornú pomoc! To, čo sa deje je objektívne traumatizujúce. Vyhľadanie odbornej pomoci v traumatickej situácii vôbec neznamená, že už odbornú pomoc psychológa budete potrebovať do konca života. V prípade psychickej núdze môžete využiť napríklad non stopLinku dôvery Ligy pre psychické zdravie na čísle: 0800 800 566, kde môžte hovoriť o svojej úzkosti s odborníkom.
  1. Psychológovia ďalej odporúčajú metódu takzvaného dočasného dištancovania sa. To znamená, že sa máme pokúsiť zamerať na dlhodobejší časový horizont a skúsiť sa na celú súčasnú situáciu pozrieť z perspektívy o niekoľko mesiacov alebo rokov. Ako sa na dnešnú situáciu budeme pozerať presne o rok? Ako pomôcka môžu poslúžiť aj spomienky. Spomeňte si, ako ste v minulosti prežívali podobné spoločenské turbulencie a ako sa na ich prežívanie pozeráte dnes.
  1. Ďalším dôležitým krokom je cielené obmedzenie informácii. Zakážte si sledovať aktuálny vývoj každú hodinu a dovoľte si, pozrieť sa na aktuálny stav maximálne dvakrát denne ráno a po obede (určite nie večer pred spaním!). Samozrejme, ak musíte ísť von, alebo musíte niečo vyriešiť, informujte sa! Ale nezaoberajte sa tým celý deň!!!
  1. Možno práve teraz je konečne ten správny čas začať s meditáciou. Na internete je veľa návodov a videí ako postupovať.
  1. Aj vlastná izolácia je zdrojom stresu! Možno ste teraz odrezaný od príbuzných, detí a vnúčat, možno ste úplne samy. Áno, aj toto je veľmi stresujúce. Zvlášť ak máte obavy o svojich milovaných. Skúste ale robiť veci, ktoré so svojimi príbuznými a milovanými môžete robiť aj telefonicky alebo online. Môžete spolu napríklad hrať rôzne hry, alebo čítať tie isté knižky a potom sa o nich rozprávať. Môžete dcére konečne spísať všetky rodinné recepty, alebo konečne začať cvičiť.
  1. Ak cítite, že sa dostávate do stresu alebo prepadáte úzkosti a panike, sadnite si a cielene upriamte pozornosť na čokoľvek, čo vás rozptýli. Stačí na pár minút. Otvorte si napríklad obrázkovú knižku a len tak si prelistujte obrázky. Pustite si peknú pesničku a započúvajte sa do nej. Alebo rýchlo upracte špajzu. Čokoľvek, čo preruší špirálu hoci aj iba na minútu, je dobré.

Ilustračná foto Depositphotos.com

Text MIS

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články