Dobré rady Zdravie 

Viete zareagovať, keď vám niekto povie, že má rakovinu?

Určite sa každý z nás vo svojom okolí stretol s človekom, ktorý bojuje s rakovinou. Či už v rodine, v susedstve, v práci, v škole alebo medzi priateľmi. Keď vám váš blízky oznámil, že má rakovinu, vedeli ste, ako zareagovať a čo mu povedať? Vtedy by ste možno uvítali radu, ako tohto človeka podporiť a pomôcť mu prekonať náročné obdobie v jeho živote.

Práve na tému komunikácie s onkologickým pacientom sa Liga proti rakovine zamerala vo svojej tohtoročnej kampani „Rozprávajme sa…“, ktorú organizuje v rámci tradičného jesenného projektu s názvom Týždeň Ligy proti rakovine, ktorý sa práve dnes začína.

Každý rok sa počas Týždňa Ligy proti rakovine, ktorý je jedným  z preventívno-informačných projektov, zameriavali na dôležité otázky v oblasti prevencie, zdravého životného štýlu, Európskeho kódexu proti rakovine a možností, ako znížiť riziko vzniku nádorových ochorení. Z odoziev, ktoré dlhé roky získavajú prostredníctvom  telefonickej Linky pomoci a mailovej poradne pre pacientov a ich blízkych zistili, že mnoho ľudí nevie, ako komunikovať s človekom, ktorému bola diagnostikovaná rakovina a podstupuje liečbu.

Na Slovensku každoročne evidujeme viac ako 30 000 nových onkologických pacientov, ktorým je diagnostikovaná niektorá z foriem onkologického ochorenia v rôznych štádiách. Človek následne podstupuje fyzicky a psychicky veľmi náročnú liečbu a jeho život sa od základov zmení. Práve vtedy zo všetkého najviac potrebuje prítomnosť a podporu svojich najbližších – rodiny, priateľov. Keď sa dozvieme, že niekto z našich blízkych má rakovinu, zasiahne nás to a aj keby sme niekedy veľmi chceli pomôcť, možno nevieme ako.

Videá so známymi osobnosťami

K tohtoročnej kampani pripravili aj propagačné videá so známymi hereckými osobnosťami. Zámerne vybrali a oslovili osobnosti, ktoré sa profesionálne venujú umeniu slova. No aj napriek tomu by v situácii, keby im blízky človek oznámil, že má rakovinu, možno tiež nevedeli ako zareagovať. Nebojte sa požiadať o radu a pomoc, ako  vo svojom okolí podporiť onkologického pacienta.

 

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články