Aktuálne Zdravie 

Viete, ktorý orgán v tele rozhoduje o našej kráse a zdraví?

Vyzerá ako motýlik a je aj rovnako krehká. Skrýva však v sebe neuveriteľnú silu! Hormóny, ktoré produkuje štítna žľaza, ovplyvňujú takmer všetky procesy v našich telách. Stačí preto malá porucha a organizmu hrozia problémy.

Problém, ktorý nebolí

Podľa štatistík je na svete asi 300 miliónov ľudí, ktorí trpia nejakou formou poruchy štítnej žľazy. Polovica z nich však o tom ani nevie! „Môže to byť spôsobené tým, že príznaky poruchy fungovania štítnej žľazy sú nešpecifické. Môžu sa prejavovať veľmi rôzne, napríklad únavou, problémami so spánkom, s kožou, zhoršenou koncentráciou, priberaním, potením, zmenou hlasu, a to som vymenovala naozaj len niektoré z nich. Ľudia im zvyčajne pripíšu inú príčinu, ani im nenapadne, že by ich problémy mohli súvisieť so štítnou žľazou,“ hovorí endokrinologička MUDr. Dagmar Prokešová. „Pritom liečba je pomerne nenáročná, no riziko neliečenia veľké. Keďže štítna žľaza ovplyvňuje toľko procesov v tele, jej porucha môže spôsobiť ďalšie ochorenia, napríklad problémy so srdcom, s otehotnením, ale aj s duševným zdravím.“

Ak máte štítnu žľazu v poriadku, potom určite máte dobrú náladu, rovnakú váhu, nevypadávajú vám vlasy, sú lesklé a v dobrom stave je aj koža. K dobrému fungovaniu štítnej žľazy prispieva najmä strava. Preto nezabúdajme na potraviny s vysokým obsahom jódu. Sú to najmä ryby, morské riasy, používajme len jodizovanú soľ. Ak vám to peňaženky umožňuje, konzumujte aj krevety a mušle.

Milé Superbabky. Zdravá štítna žľaza je kľúčom k zdraviu celého organizmu!

Ilustračná foto Depositphotos.com

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články