Aktuálne Dobré rady 

Udržiavanie pohyblivosti a pevnosti kĺbov v každom veku

Je potrebné si uvedomiť dôležitosť starostlivosti o kĺby a kosti v pohybovom aparáte predtým, kým nás začnú bolieť. Starnutie organizmu prináša mnoho zmien, vrátane úbytku fyzickej výkonnosti a bolesti pohybového aparátu. Ak chceme dosiahnuť zdravý vek a vyhnúť sa bolestivým degeneratívnym ochoreniam ako je osteoporóza, osteoartróza alebo osteopénia, je dôležité dodržiavať zdravý životný štýl, aktívne sa pohybovať od mladého veku a zabezpečiť si dostatočný príjem kolagénu – základnej stavebnej bielkoviny. Kolagén je nevyhnutný pre spojivové tkanivá pohybového aparátu, ale zohráva aj dôležitú úlohu pre pokožku a nervový systém.

Čo je pohybový aparát?

Pohybový aparát je zložitý systém tvorený kosťami, svalmi, šľachami, väzmi a kĺbmi, ktorý umožňuje nášmu telu pohyb a udržiava jeho stabilitu. Je navzájom prepojený a závisí na správnej funkcii jednotlivých častí. Je dôležité starať sa o svoj pohybový aparát prostredníctvom správnej stravy, pravidelného cvičenia, udržiavania správnej držby tela a prevencie zranení. Tu je podrobnejší prehľad o jednotlivých súčastiach pohybového aparátu:

Kosti: Kosti sú základnými stavebnými prvkami pohybového aparátu. Tvoria kostru tela a poskytujú pevnosť a podporu. Existuje približne 206 kostí v ľudskom tele. Kosti majú rôzne tvary a veľkosti a slúžia na ochranu vnútorných orgánov a poskytujú oporu pre svaly a kĺby.

Svaly: Svaly sú tkanivá umiestnené na kostiach a sú zodpovedné za pohyb tela. Existujú tri druhy svalov: chrbtové svaly (napríklad svaly chrbta), hladké svaly (vnútorné orgány) a pruhované svaly (svaly, ktorými ovládame). Pri kontrakcií svalov dochádza k pohybu kostí a tým aj celého tela.

Šľachy: Šľachy sú pevné vlákna, ktoré spájajú svaly s kosťami. Prenášajú silu, ktorú sval vytvára pri kontrakcií, a umožňujú tak pohyb kostí.

Väzy: Väzy sú tkanivá, ktoré spájajú kosti s kosťami. Sú elastické a poskytujú stabilitu kĺbom. Umožňujú správne pohyby kĺbov a zabránia nadmernému pohybu, ktorý by mohol spôsobiť poranenie.

Kĺby: Kĺby sú miesta spojenia medzi dvoma alebo viacerými kosťami. Existuje niekoľko rôznych typov kĺbov, ako sú gúľa a jamka (napríklad ramenný kĺb), kĺb s kĺbovými puzdrami (napríklad kolenný kĺb) alebo pohyblivý kĺb (napríklad lakťový kĺb). Kĺby umožňujú plynulý a kontrolovaný pohyb medzi kosťami.

Zlodej kostí – Osteoartróza

Osteoartróza je zdravotný problém, ktorý postihuje až 15 % populácie a prvými príznakmi sa prejavuje už v strednom veku. S vekom sa výskyt ochorenia zvyšuje. Osteoporóza je definovaná ako metabolické ochorenie, ktoré sa vyznačuje znížením obsahu kostnej hmoty a narušením „architektúry” kostí, čo zapríčiňuje ich zvýšenú lámavosť. Najviac postihuje malé kĺby rúk, váhonosné kĺby (kolená, bedrové kĺby) a chrbticu. U starších ľudí je často hlavnou príčinou bolesti a obmedzenia pohybového aparátu. Osteoartróza nezasahuje len chrupavku, ale aj celý kĺb, vrátane kostí, menisku, väzov, kĺbového puzdra a svalov. Do 45. roku postihuje osteoartróza častejšie mužov, po 54. roku sa vyskytuje častejšie u žien. U ľudí starších ako 65 rokov je ochorenie na röntgenových snímkach zistené u 50 % jedincov a prakticky každý človek nad 75 rokov trpí touto chorobou.

Prevencia je kľúčová

Aktívni seniori, ktorí sa celý život venovali športu alebo pravidelnej fyzickej aktivite, sú známi svojou pohyblivosťou. Bez ohľadu na vek, je dôležité, aby starší ľudia mali silu, vytrvalosť a kondíciu. Pravidelná pohybová aktivita by mala zahŕňať cvičenie 3-4 krát týždenne, vrátane silových cvičení na prevenciu osteoporózy, vytrvalostného cvičenia pre zdravie srdca a koordinačných cvičení na zvládanie každodenných aktivít. Správny pohyb a životný štýl sú základom pre zdravú chrbticu a kĺby starších ľudí. Kolagén je nevyhnutný pre organizmus z niekoľkých dôvodov. Je to základná stavebná bielkovina, ktorá tvorí spojivové tkanivá pohybového aparátu. Kolagén je zložený z trojšpirálových proteínových vlákien a obsahuje približne 20 druhov aminokyselín. Je jednou z hlavných bielkovín v tele a tvorí až 30% celkovej hmoty bielkovín. Okrem toho tvorí až 75% hmoty pokožky. Jeho hlavnou funkciou je poskytovať štruktúru šliach, väzov, kostí a pokožke. Kolagén tiež pomáha udržiavať homeostázu a podporuje správne fungovanie krvných doštičiek pri zrážaní krvi.

Pohyb a kolagén: Súvislosti pre zachovanie pohyblivosti a mladistvého vzhľadu

Preventívne opatrenia, ako je pravidelný pohyb, udržiavanie optimálnej hmotnosti, vyhýbanie sa jednostrannej záťaži a výber vhodnej obuvi s ortopedickými vložkami, sú dôležité pre minimalizáciu problémov s kĺbmi a ochoreniami ako osteoartróza. Správna strava, ktorá zahŕňa potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, vitamín D a kolagén. Práve kolagén je kľúčovým prvkom pre zdravie spojivových tkanív a pokožky, a preto je jeho doplnenie prostredníctvom výživových doplnkov ako Maxi Vita Exclusive Kolagén Forte + dobrým spôsobom, ako podporiť tieto aspekty zdravia. Dodržiavanie pravidelného pohybu a správneho životného štýlu sú dôležité pre starostlivosť o chrbticu a kĺby, čo má priaznivý vplyv na celkovú pohyblivosť a kvalitu života. Maxi Vita Exclusive Kolagén Forte + nájdete vo všetkých vami obľúbených obchodných reťazcoch a na stránke www.vitar.sk.

Foto Pexels

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články