Aktuálne Zdravie 

Tento problém treba riešiť, kým nepríde komplikácia

Kŕčové žily

Po mojej starej mame som zdedila dobrú výrečnosť, pracovitosť, talent na varenie a kŕčové žily. Na šťastie som nikdy nevynikala dokonalými laními nohami a tak ma ani nemrzelo, že kvôli modrej autodráhe vinúcej sa okolo mojich končatín, nemôžem nosiť minisukňu. No s vekom pribúda nejaká tá bolesť nôh a komplikácia, ktoré začínajú byť trochu markantnejšie, ako polemika nad dĺžkou sukne.

Žilová matematika

Ak máte to šťastie a nohy vašich rodičov sú ešte stále na dohľad, obzrite si ich. Ak sa trápia s problémovými žilami obaja, máte ich geneticky sľúbené na 89% aj vy.

Moja mama má krásne nohy, takže riziko dedenia kleslo na 47%. Ak k tomu pridám ešte 30% riziko kŕčových žíl každým mojím tehotenstvom, to máme 3 x 30. Škaredé nohy už mám na 137%.

A to som k tomu ešte neprirátala % súvisiace s dlhodobým sedením už len kým napíšem tento článok, mojou obľubou ležať v horúcej vani s pohárom bieleho vína, dlhým státím (šporák žiaľ nemáme v kuchyni na pohyblivom páse, aby som za ním pobehovala), som úplne jasná.

Jediná šanca je byť „každým prvým“

Žili dnes nemá v poriadku štatisticky každý druhý človek. Problémy s ochorením žíl mali naši dedovia, pradedovia i mnoho generácií ľudstva dozadu, nie je to žiadna civilizačná novinka. Na zamyslenie je však fakt, že je špici všetkých chronických ochorení v civilizovaných krajinách. Napriek tomu sa mu vlastne veľmi nevenujeme. Ak nám zrovna nejde o mini sukňu, tak si to nevšímame, neotravujeme s tým lekára, neriešime ho. Kým nepríde bolesť alebo komplikácia.

Kto je na tom lepšie? Muži či ženy?

Chronické žilové ochorenie sa najčastejšie spája s kŕčovými žilami – varixami. Trpia nimi ženy aj muži. Počet mužov vo veku 30. až 40 rokov postihnutých varixami sa pohybuje približne na úrovni 3%, v 70. rokoch už počet stúpa na 40%.

Oveľa horšie sú na tom ženy. Medzi 30. a 40 rokom trápi toto ochorenie zhruba 20% žien, v 70. –tke je to už 50%. Vekom toto ochorenie narastá a postupuje.

Tehotným ženám sa toto ochorenie objaví zhruba v 30%.

Ako to začína

V počiatočných štádiách má ochorenie ľahký priebeh, začína varovnými signálmi. Veľkou výhodou je, že si prvé príznaky vieme diagnostikovať aj sami. Sú to opuchnuté nohy, nočné kŕče, pocit ťažkých nôh, pálenia, svrbenia či napätia a citlivosť nôh na dotyk.

Ak ste si práve zaškrtli niekoľko z vymenovaných príznakov ako „YES“, nestrácajte čas a zabehnite k lekárovi. Praktický lekár musí určiť po dôkladnom vyšetrení diagnózu, alebo vás pošle na ďalšie vyšetrenie k špecialistovi.

Ako to celé v žilách funguje?

Úlohou žilového systému je vrátiť krv späť do srdca. Ide o pasívny pohyb proti pôsobeniu gravitácie. Deje sa to za podpory pohybu dolných končatín (svalová pumpa), vznikom podtlaku v srdci a za podpory dýchania (bránica). Dôležitú úlohu zohrávajú chlopne v žilách, ktoré zabraňujú spätnému toku v žilách.

Žilový systém sa skladá z hlbokého a povrchového žilového systému. Dôležitá je chôdza, ktorá podporuje svalovú pumpu v lýtkových svaloch. Ak je poškodený povrchový žilový systém, riešením zdravotného problému je chirurgické odstránenie chorej časti, sklerotizácia, laser, alebo rádiofrekvenčná stimulácia s podporu medikamentóznej liečby.

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články