Stáva sa vám, že hodinu hľadáte po dome okuliare a nakoniec ich nájdete na vlastnom nose?
Chcete si zlepšiť pamäť? Stáva sa vám, že hodinu hľadáte po dome okuliare a nakoniec ich nájdete na vlastnom nose? V tom prípade čítajte ďalej.
Mozog trénujte
Podobne ako telo, aj mozog musíme precvičovať. Inak zlenivie a nebude dobre pracovať. Čím častejšie budeme bunky používať, tým budú bystrejšie. Hrajte preto šach či pexeso, lúštite hlavolamy, učte sa cudzie jazyky, vyplňujte krížovky.
Prehltnite vitamín
Výťažok z lista ginka dvojlaločného, známeho čínskeho kultového stromu, podporuje prekrvenie mozgu a zlepšuje pamäť. Dokázali to už mnohé výskumy. Duševnú výkonnosť a pamäť priaznivo ovplyvňujú vitamíny B1 a B12.
Kúpte sa v ovocí
Ak budete jesť veľa ovocia a zeleniny, stane sa z vás génius. Antioxidanty, ktoré sa v čerstvých plodoch nachádzajú, ochránia váš mozog a nabrúsia pamäť. Zdrojom najsilnejších antioxidantov je červené, fialové a modré ovocie, najmä bobuľovité plody.
Pite menej alkoholu
Nedajte sa nahovoriť na viac ako pohárik denne. Alkohol nenávratne ničí mozgové bunky a ovplyvňuje tvorbu dôležitých látok v mozgu, ktoré sú potrebné pri zapamätávaní. Aj preto si pijani len ťažko spomínajú na udalosti uplynulej noci, mená či čísla. Alkohol okrem toho znižuje schopnosť oprašovať staré spomienky.
Veľa sa hýbte
Bystrú myseľ si udržíte aj vďaka cvičeniu. Pri pohybe je mozog výborne prekrvený a dostáva extra dávky kyslíka a glukózy. Pamätajte si však, že všetkého veľa škodí. Ak budete cvičiť od nevidím po nevidím, mozog si otupíte.
Spomaľujte tempo
Vyhýbajte sa stresu, pretože pustoší pamäť! Pri pomalšom životnom tempe sa vám do pamäti toho vryje oveľa viac. Naučte sa rôzne relaxačné techniky a meditujte. Desať minút denne praktizujte jednoduché dychové cvičenie. Zatvorte oči, nosom sa zhlboka nadýchnite a pri výdychu sa sústreďte na vzduch, ktorý vychádza z pravej nosovej dierky. To isté zopakujte s ľavou dierkou.
Pripomienka nie je hanba
Keď máte príliš veľa povinností, nenoste všetko v hlave! Nehanbite sa poznačiť si menej podstatné veci do pripomienok na telefóne alebo do „debilníčku.“ Odľahčite tým myseľ a budete sa môcť sústrediť na to najdôležitejšie.
Jedzte ryby a vajcia
Tvrdenie, že na mozog sú dobré ryby, je pravdivé. Mozgové bunky sú zložené z prevažne omega –3 mastných kyselín, ktoré sa nachádzajú práve v rybách ako je tuniak, makrela či losos. Okrem rýb si doprajte i vajcia, najmä žĺtky.
Po ich konzumácií sa v tele tvorí látka zvaná acerylcholín, ktorá zlepšuje zapamätávanie.
Foto Depositphotos.com