Najčítanejšie Zdravie 

Rýchla chôdza je prevenciou aj proti COVID-19

Hoci mám len 60 rokov, čoraz častejšie sa nad tým zamýšľam, lebo má strach, že ma opustia sily a ja budem odkázaná na pomoc druhých. Čo robiť, aby sa to nestalo? Veľa som už na túto tému prečítala a jediná rada, ako zostať aktívnym do vysokého veku je pohyb a zdravá strava. Potrebovala som schudnúť a bez pohybu to nešlo. Ale čo robiť, ako začať? Oslovil ma nordic walking. Kúpila som si palice a každý deň sa snažím prejsť aspoň 8 kilometrov. Nordic walking si ma získal svojou jednoduchosťou a vysokou efektívnosťou pre telo, keď sa robí správnou technikou.  Prečo? Lebo je to dostupný šport pre každého, kto si chce zlepšiť fyzickú kondíciu, alebo zhodiť niekoľko nadbytočných kíl. Chôdzu s palicami zvládne každý, ale má aj svoje pravidlá. Podľa lekárov je to jeden z najzdravších športov. Umožňuje aktívne zapojiť a posilniť 90 percent svalov celého tela, pomáha zlepšiť pohyblivosť chrbtice a tak uvoľniť napätie v krčných, ramenných a medzilopatkových svalov. Prispieva k správnemu držaniu tela, posilňuje obehový systém a dýchacie ústroje, zlepšuje koordináciu pohybov i metabolizmus. Palice znižujú záťaž kladenú na kĺby a zabezpečujú lepšiu stabilitu. Rovnako ako veľa iných zaujímavých vecí, aj nordic walking vznikol vlastne náhodou. Keď sa mal 5. januára v roku 1988 konať v Helsinkách závod na bežkách, príroda sklamala – sneh nenapadal a tak hrozilo, že preteky sa zrušia. Organizátori dostali nápad, ktorý sa neskôr ukázal ako geniálny.

S palicami sú prechádzky zábavnejšie, najmä keď vyrazí spolu viac priateľov. Navyše neexistuje takmer žiadne obmedzenie, nordic walking sa odporúča aj ľuďom s nadváhou, alebo seniorom, pre ktorých je severská chôdza veľmi šetrná a pritom efektívna – posilňuje sa pri nej srdce a kompletne celý pohybový aparát. Lekári túto aktivitu odporúčajú aj ľuďom s osteoporózou alebo artrózou, vrámci rehabilitácie pri mnohých ochoreniach pohybového systému, alebo poúrazových stavov a napríklad aj po operácii srdca. Oproti bežnej chôdzi sa dá pri nordic walkingu spáliť o 20 percent kalórii viac (za hodinu asi 400 kalórii) a telo sa vďaka tomu naučí lepšie hospodáriť s cholesterolom.

 

Ako na to?

Základom je efektívna koordinácia nôh a paží, kedy sa strieda pravá ruka s ľavou nohou a opačne. Všetkému napomáha správny odraz pomocou palíc. Pohyb nohy je z päty na celé chodilo, až k špičke palcov, prsty smerujú dopredu. Snažte sa držať telo vzpriamené – hlavu v predĺžení chrbtice, hrudník otvorený, rovný chrbát, ramená stiahnuté smerom k ušiam, pohľad smeruje dopredu. Rytmus pohybu je pravidelný, svižný, čo krok, to odpich palíc. Boky a trup sa nevytáčajú. Výhodou je, že tento šport sa dá robiť kdekoľvek. Samozrejme, že najlepší je  v prírode, ale výborne poslúži aj park v centre mesta, alebo nábrežie rieky.

Vaša Alica

Foto Depositphotos. com, Pixabay.com

 

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články