Aktuálne Zdravie 

Rastie vám v záhrade tento zázrak? Prečítajte si, čo všetko vylieči

Pochádza zo severnej Ameriky, kde jej liečivé vlastnosti poznali už starí Indiáni. Jej korienky používali na ošetrovanie nehojivých rán, hnisavých zápalov a na rany po uštipnutí hadom. Do Európy sa dostala začiatkom 20. storočia. V súčasnosti jej význam rastie a stáva sa dôležitou rastlinou, ktorá pôsobí na zvyšovanie obranyschopnosti organizmu.

Ako vyzerá?

Echinacea patrí do čeľade astrovité. Je to trvalka s protistojnými alebo striedavými listami, s drsnejším povrchom. Jej úbor má vypuklý až pologuľovitý tvar s dlhými, zväčša jazykovými listami žltej až purpurovej farby. Tvar úboru pripomína ježka, odkiaľ je odvodený aj názov tejto rastliny. Po grécky echinos znamená jež.

Echinacea obľubuje polotieň a dostatok vlahy, neznáša priame slnečné svetlo a škodí jej aj mráz. V prvom roku vyrastie z koreňa len prízemná ružica listov. Až v druhom roku vyrastá viacero rozrastených stoniek, ktoré sú na vrchole zosilnené. Dosahuje výšku šesťdesiat až stoosemdesiat centimetrov. Z každej stonky vyrastie veľký kvet, ktorý má farbu od žltej až po tmavoružovú a má priemer desať až pätnásť centimetrov. Echinacea kvitne do neskorej jesene.

V našich zemepisných podmienkach sa echinacea môže pestovať. Pestuje sa skôr na okrasné účely, ako na medicínske. Mnohí ju majú na záhradke a ani nevedia, že ide o liečivú rastlinu.

Liečivé účinky

Na liečebné účely sa používajú listy z echinacei, celé kvitnúce stonky, okvetné lístky, ale hlavne koreň, ktorý sa vyberá na jeseň v druhom až treťom roku vegetácie. Výrazný účinok majú prípravky z čerstvej rastliny, koreň a listy sa nechávajú sušiť.

Echinacea obsahuje celý rad účinných látok, napríklad flavonoidy, silice, živice, inulín, glukózu, fruktózu, vitamín C, kyselinu cichorovú a kaftarovú a iné.

Použitie echinacei v lekárstve:

  • zvyšuje imunitný systém a odolnosť organizmu proti vírusovým ochoreniam

  • pomáha ničiť baktérie a vírusy v organizme, podporuje tvorbu bielych krviniek

  • upokojuje centrálny nervový systém

  • má protizápalový účinok na sliznicu tráviaceho traktu

  • pomáha pri migréne

  • používa sa pri liečbe ekzémov a plesní, na hojenie rán a preležanín

  • znižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi

  • pomáha vyplavovať z organizmu toxické látky, najmä ťažké kovy či smogové súčasti.

Foto Depositphotos.com

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články