Dobré rady Najčítanejšie 

Pripite si na Silvestra vyššou triedou

Vonku počuť ohňostroje, priatelia sa pomaly pripravujú na odpočítavanie do Nového roka, doma strieľa zátka zo sektu. Scenár, ktorý sa na Silvestra opakuje každý rok. Ak však hľadáte zmenu, aj šumivé víno môže zo Silvestra urobiť niečo extra, pokiaľ vašim hosťom ponúknete to správne. Poradíme vám, ako si vybrať novoročný prípitok a vniesť tak do silvestrovskej noci ten pravý štýl.

Šumivé víno je jedinečné tým, že sa vyrába druhotným kvasením z hotových vín. Ide teda o dvojnásobné zušľachťovanie hrozna. Aby cuvée (scelenie základných vín) začalo druhýkrát kvasiť, pridáva sa k nemu takzvaný tirážny likér. Ten pozostáva z kvalitného vína s rozpusteným cukrom a prídavkom čistej kultúry kvasiniek.

Najkvalitnejšie sekty sa vyrábajú takzvanou tradičnou metódou, pri ktorej druhotné kvasenie prebieha priamo v uzavretej fľaši. Dôkladné prekvasenie trvá niekoľko dní, po ktorom víno ostáva zrieť na kvasinkách niekoľko mesiacov, minimálne však deväť. Po tomto období dochádza k striasaniu depotu do hrdla fľaše otáčaním a následnej degoržácie, teda vystreľovaniu kalov vnútorným tlakom. Úplne nakoniec sa chýbajúci objem nahrádza expedičným likérom (zmes najkvalitnejšieho vína a cukru) a hrdlo fľaše sa uzavrie korkovým uzáverom.

Návrat do Francúzska

Sekty vznikajúce tradičnou metódou sa vyznačujú jemnejším perlením a biskvitovými tónmi. To nájdeme vo francúzskych šumivých vínach z vychýrenej oblasti Champagne, ale tiež v našich domácich výberových sektoch Hubert. Pomenované sú po pradávnych majiteľoch firmy – Johann Evangelist a Pauline Hubertovcoch.

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články