Dobré rady Najčítanejšie 

Prečo je také ťažké schudnúť? Ivana Christová o tom vie svoje!

5 rád zdravého životného štýlu

Každý z nás eviduje krásne štíhle modelky usmievajúce sa z časopisov, televíznych obrazoviek, bilboardov. Skrátka sú všade, kde sa pozrieme. Určite väčšina z nich tvrdí, že jedia úplne normálne, dokonca na posedenie zjedia celú čokoládu alebo sviečkovú. A samozrejme, ako inak, nevykonávajú ani žiadnu pohybovú aktivitu. Ťažko tomu uveriť. Poznáme to na sebe, keď si my dáme sladké a vynecháme cvičenie, na našom tele sa to hneď prejaví a nevyzeráme ako top modelka, ktorá sa práve chystá na mólo.

Ako teda dosiahnuť to, aby sme sa cítili dobre vo svojom vlastnom tele a dlhodobo si udržiavali tento stav? Máme pre vás niekoľko cenných rád:

1) Nie od zajtra, ale DNES!

Tiež ste si už niekoľkokrát povedali vetu – od zajtra začínam. Ruku na srdce, koľké to dodržali? Ak ste rozhodnuté niečo pre svoje telo a zdravie urobiť, neodkladajte to. Začať sa cítiť každým dňom lepšie je na nezaplatenie. Ako hovorí majiteľka Fitclubu Bezinka a propagátorka zdravého životného štýlu, Zuzana Bezáková: „Radšej každý deň ako každý druhý.“

2) Pravidelná strava

Veľa žien si myslí, že diétami dosiahne svoju vytúženú váhu, čo je ale veľký omyl.

Iba zbytočne vystresujete svoj organizmus, ktorý sa pri najbližšej možnej strave obrní tukovými zásobami. Veď čo keď ho opäť necháte hladovať? Jo-jo efekt sa vám vráti niekoľkonásobne. „Preto treba jesť pravidelne 5-6 krát denne v menších dávkách, aby ste naštartovali svoj metabolizmus a telo si tak nebude ukladať nič na „horšie časy“,“ radí Zuzana Bezáková.

3) Vyhýbajte sa rafinovaným sacharidom

Rafinované sacharidy sú naozaj rafinované, lebo sa uložia rýchlešie ako sa stihnú spáliť. Ak naozaj chcete so svojím telom niečo robiť, rozlúčte sa s bielym cukrom a jeho derivátmi, bielou múkou a výrobkami z nej a radšej vymeňte bielu ryžu za celozrnnú,” vysvetľuje Zuzana Bezáková.

4) Pravidelný pohyb

Nemám čas! Krásna bezbolestná výhovorka, ktorá funguje u každého, komu sa proste nechce. Ako sa teda prinútiť a nájsť si ten čas? „Dôležitá je motivácia a vôla chcieť niečo vo svojom živote zmeniť. Ak už sa vám nechce zájsť do fitness centra, akýkoľvek pohyb, či už venčenie psa, schody namiesto výťahu sú lepšie ako nič nerobenie. Cvičenie v kolektíve má však svoje čaro a motivuje vás. Či už len tým, že vidíte, ako sa susedovi darí chudnúť alebo len preto, že sa stretnete so spolubojovníkmi a psychicky sa podporíte,“ vysvetľuje Zuzana Bezáková.

5) Vláknina, voda, vitamíny, minerály

Bez týchto zložiek by to jednoducho nešlo. „Suroviny a potraviny, ktoré denne konzumuje, nám bohužiaľ, nezabezpečujú potrebné dávky vitamínov, minerálov a vlákniny. Preto je pre náš organizmus dôležité, dodávať ich telu extra,“ vraví Zuzana Bezáková.

Nezabudnuteľnou súčasťou zdravého životného štýlu je voda, ktorá tvorí približne 65 % z hmotnosti tela človeka. Všetky fyziologické, chemické a fyzikálno-chemické procesy sa v ľudskom organizme odohrávajú v prostredí, ktorého hlavnou zložkou je práve voda. Minimum, čo by mal človek za deň vypiť sú 3 litre. Preto Na zdravie!

Dodržiavaním týchto rád vám nič nebráni v ceste k zlepšeniu vášho zdravia, fyzickej kondície a v neposlednom rade aj k výraznému estetickému pokroku.

„Toto všetko som istý čas prísne dodržiavala a schudla som veľmi pekne. A ako dlho mi to vydržalo?“ hovorí Ivana.  „Neviem si váhu dlhodobo udržať! Možno keby som jedla len šalátové listy…ale dá sa to?

Moja „cenná“rada: Môžete jesť naozaj všetko, len sa musíte hýbať  a nesmiete porušiť zákon, že príjem musí byť taký istý ako výdaj. A to musí byť v hlave zapísané navždy!

Libuša Sabová

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články