Aktuálne Najčítanejšie 

Prečo je také dôležité objaviť nadanie svojich detí

Niektorí ľudia majú také nadanie, že ho už od ich detstva všetci ľudia okolo ľahko rozpoznajú. Tieto deti často vynikajú vo výtvarnom umení, hudbe, herectve alebo atletike. Ich chovanie  a to je dôležité,  obyčajne býva vzorné.

Tieto deti si skoro uvedomia, že majú talent, ktorý môžu využiť na to, aby mali v živote úspech. Výborne sa cítia, keď svoje nadanie využívajú.Ak sa venujete činnosti využívajúcej vaše nadanie, čas i problémy sa rozplývajú a vy ani jedno nevnímate. Celá vaša myseľ, telo i duch sa úplne ponoria do toho, čo robíte. A ako odmenu navyše vaše telo vylučuje do vášho krvného obehu endorfíny, ktoré vytvárajú to, čo mnohí poznajú pod pojmom „bežecké opojenie“. Je to výborný pocit. Bohužiaľ len malé percento ľudí vyrastá s uvedomením si, aké je ich nadanie. A z tých, ktorí k nim patria, len menšina potom svoje prirodzené vlohy k šťastiu a úspechu skutočne aj rozvíja. Namiesto toho sa prispôsobuje dobre mieneným očakávaniam ľudí okolo seba, ktorý ich môžu nasmerovať k zapojeniu sa do rodinného podniku, k „solídnejším“ povolaniam, alebo k tomu, aby naplnili sny svojich rodičov a stali sa lekári, zubári, právnici a podobne. Všetkým nám hovorili, že máme vlohy od Boha. Keď sme mladí, dokonca tomu aj nejaký čas veríme. Potom si však  život začne vyberať svoju daň. Pre niečo sa naozaj nadchneme a skúšame to robiť. Ak nepatríme k oným šťastlivcom, ktorí majú v tejto oblasti výnimočný talent, pravdepodobne sa nám prihodí niektorá z nasledujúcich vecí:

 1. Niečo skúšame a robíme chyby. Chyby prinášajú sklamanie a niekedy trápnu situáciu. Preto nás môžu priviesť k záveru, že v tejto oblasti nemáme žiadny talent, ktorý by stál za reč. Radšej od tejto činnosti upustíme, čo nás ochráni pred ďalším sklamaním, alebo ďalšou trápnou  situáciou.
 2. Naše výsledky spočiatku asi nebudú úplne dokonalé. Ak robíme niečo nedokonale, často sa stáva, že nás niekto kritizuje. Táto kritika môže vyplývať zo snahy nám pomôcť,, alebo nás zosmiešniť. Na úmysle však nezáleží, pretože typickou ľudskou reakciou na kritiku akéhokoľvek tipu je pocit zranenia. Aby sme sa vyhli ďalšej bolesti, my ľudia máme sklon prestať robiť tú činnosť, ktorá bolesť spôsobila.
 3. Porovnávanie. Ak začneme robiť niečo nové, je prirodzené, že svoje výsledky porovnávame s výsledkami ľudí vo svojom okolí. Ak sme v tejto oblasti nováčikovia, naše výsledky sa pravdepodobne budú zdať úbohé v porovnaní s tým, čo vytvárajú ostatní. To nás môže znechutiť a priviesť k záveru, že pre túto činnosť nemáme vlohy. Preto od nej upustíme
 4. Negatívne posúdenie.  Občas sa stane, že keď len začíname rozvíjať nejakú svoju schopnosť, máme tú smolu, že sa stretneme s niekým, kto naše výsledky posúdi ako nedostatočné a predpovie nám, že v tomto našom úsilí v žiadnom prípade nemôžeme byť úspešní. A my s tým môžeme súhlasiť a vzdať to.
 5. Netrpezlivosť. Niekedy je náš pokrok v rozvíjania určitej vedomosti veľmi pomalý. Ak sa toto naše tempo stretne s očakávaním, že vpred pôjdeme míľovými krokmi a že hneď  budeme najlepší, náhle môžeme mať pocit, že sa nám nedarí. Ak sa naše očakávania nesplnia, môžeme z toho vyvodiť záver, že sme neuspeli a chceme danú činnosť opustiť. Ak to urobíme, často si povieme: „Dobre som urobil, že som s tým prestal, pretože na to  určite nemám žiadne nadanie!“

Ako dospievame a skúšame svoje rôzne vlohy, môžeme mať také skúsenosti viackrát. Problém je v tom, že akonáhle začíname zbierať také negatívne skúsenosti, na svojom zozname „škrtáme“ rôzne nadania a medzi nimi môžeme škrtnúť aj to, ktoré nám bolo „dané od Boha.“

Postupne pátrame po rôznych možnostiach, čo budeme robiť, až dospejeme. Väčšina z nás to rieši nasledujúcimi spôsobmi:

 1. Vo svojom okolí sa vypytujeme, aby sme zistili, aké povolanie najviac vynáša.
 2. Robíme určitý prieskum, aby sme zistili, po akých povolaniach bude v budúcich rokoch najväčší dopyt.
 3. Zisťujeme, čo budú robiť naši kamaráti a skúmame, či to pre nás tiež nemá nejakú príťažlivosť.
 4. Zapojíme sa do rodinného podniku.
 5. Prispôsobíme sa očakávaniu svojich rodičov.
 6. Čítame inzeráty, aby sme zistili, aká je pracovná ponuka.

Niekto možno absolvuje psychologický test na voľbu povolania. Väčšina ľudí však jeho výsledky odloží bokom a vydá sa po niektorej vyššie uvedenej ceste.. To by bolo v poriadku, keby nebolo známy jeden fakt: veľmi veľa ľudí neuspeje a skončí tak, že každú chvíľu mení zamestnanie, alebo celé roky trávi nad prácou, v ktorej je pomerne dobrý, ale ktorú nerád robí.Dôsledky sú rovnaké. Nakoniec sa čudujeme, čo je to s nami. Navzdory tvrdej práci sa nám úspech a šťastie vytrvalo vyhýbajú. Je to deprimujúce. Natoľko nás to môže ovplyvňovať, že sa každé ráno cítime unavení, mrzutí a skleslí. Neznie vám to povedome? Ak áno, nie ste sami. Milióny ľudí dnes žijú život plný sklamania a neuspokojenia. Teraz je však čas na dobrú správu: máte v sebe centrum nadania! Môžete ho nájsť a rozvíjať. Akonáhle ho začnete denne používať, vaša neuspokojenosť so životom uvoľní cestu šťastiu a spokojnosti. Život prestane byť bojom. Už nebude musieť hľadať príležitosti. Príležitosti k vám prídu samé.

Ak vám to nestačí, tu je ďalších osem dôvodov, prečo je také dôležité objaviť a rozvíjať svoje nadanie.

 1. Vaša vytrvalosť sa neobyčajne zlepší. Kedykoľvek budete chcieť dosiahnuť niečo hodnotné, určite sa objavia problémy. Ak sa problémy objavia, máme tendenciu vzdať to. Ak však robíte niečo, čo vám prináša uspokojenie, je oveľa väčšia šanca, že problém vyriešite a vytrváte. Je to veľmi dôležitá vec, pretože ak to chcete v živote  niekam dotiahnuť, bez vytrvalosti to nejde.
 2. Budete oveľa viac motivovaní. Ak chceme dosiahnuť nejaký cieľ, jednou z najväčších prekážok je ochabovanie. Spočiatku nás poháňa nadšenie. Každý deň však musíme začínať znovu, niekedy aj niekoľkokrát za deň. To vyžaduje disciplínu, najmä ak sa veľmi nedarí pokročiť dopredu. Ak sa však snažíte rozvinúť svoje nadanie, začiatky sú ľahšie. Vaše prirodzené nadšenie pre úlohu, ktorou sa zaoberáte, vás bude motivovať tým viac, čím dlhšie si budete svoje nadanie uvedomovať.
 3. Budete sústredenejší. Na ceste za úspechom býva častým problémom nesústredenosť. Stáva sa, že sa nám ponúkajú iné, veľmi lákavé príležitosti a že nám ich predkladajú ľudia s veľkými presvedčovacími schopnosťami. Ak ste zameraní na ciele, ktoré súvisia s vašim nadaním, máte možnosť sa rozhodnúť, či ponúkaným príležitostiam venujete svoj čas a energiu. Ak by ste pri nich použili svoje nadanie a pomohli by vám dosiahnuť vaše ciele, potom sa ich chopte. Ak nie, zdvorilo odmietnite a s dôverou sa venujte svojej vlastnej činnosti.
 4. Vaše schopnosti sa budú stále zlepšovať. Ak používate pri svojej práci svoje nadanie, stále budete motivovaní k tomu, aby ste sa zlepšovali. Budete sa učiť to, čo je potrebné a tím sa budete vyvíjať. Daniel Goleman vo svojom bestselleri Emočná inteligencia hovorí, priemerne trvá desať rokov, než sa človek v akomkoľvek odbore stane odborníkom. Ak sa zameriate na to, aby ste sa každým dňom zlepšovali, v priebehu týchto desiatich rokov sa vám stále vo väčšej miere bude dostávať toho, po čom túžite: úspech, šťastie a peniaze. Po uplynutí tejto doby sa stanete odborníkom. Potom už život pre vás nebude boj. K vášmu životnému štýlu budú patriť peniaze, úspech a šťastie.
 5. Budete ochotní prijímať ďalšie výzvy. Ak svoj život trávime nad vecami, ktoré v skutočnosti nechceme robiť, stávame sa otupení. V tejto otupenosti sa vyhýbame riskovaniu a akýmkoľvek výzvam. Ako keby nič nestálo za námahu. Prestaneme javiť záujem. Našou normou sa stane „ to mi stačí“. Ak však  využívame pri svoje práci nadanie, nič z toho neplatí. Každá nová výzva sa stane niečím, na čo sa tešíte. Nechcete sa jej  vyhnúť, napriek tomu, že k tomu máte príležitosť. Akonáhle sa s novou úlohou vysporiadate, začnete sa obzerať po ešte väčšej a lepšej úlohe.
 6. Vaše sebavedomie prudko stúpne. V súčinnosti so svojim nadaním budete robiť veci, ktoré by ste nikdy nepovažovali za možné. Budete prekvapení, ako dobre ich robíte. Vaše sebavedomie tak prudko vzrastie. Rovnako ako „peniaze robia peniaze“, aj „sebavedomie robí sebavedomie.“
 7. Množstvo vašej energie sa zväčší. Ak sme znudení a deprimovaní svojim životom, alebo sa cítime ako stroskotanci, hladina našej energie sa zníži. Môže sa znížiť tak, že spíme desať hodín denne a cítime sa rovnako unavení. Ak však rozvíjate a používate svoje centrum nadania, energia sa uvoľní. Menej spíte a ráno čulo skáčete z postele. Nemusíte sa o to snažiť, deje sa to prirodzene. Začnete pociťovať nadšenie a podľa toho aj konať.
 8. Vaše vzťahy sa zlepšia. Čím viac budete rozvíjať a používať svoje nadanie, tým budete  šťastnejší a spokojnejší. A ako odmena sa navyše  výrazne zlepšia vaše vzťahy s druhými ľuďmi, pretože už nebudete svoje šťastie očakávať od nich. Naopak, vaše nové životné nadšenie sa bude prelievať a pôsobiť na všetkých ľudí okolo vás. Stanete sa sympatickejším, pozitívnejším a energickejším človekom. Z niekoho, kto sám potreboval pomoc, sa zmeníte na človeka, ktorý je ochotný a schopný naplňovať potreby druhých. Zo všetkých  týchto dôvodov je dôležité pomôcť deťom, aby objavili svoje vlastné špecifické nadanie. Tým im pomôžete aby  boli vytrvalejšie, motivovanejšie,  nestrácali sústredenosť, zlepšili svoje schopnosti, prijímali nové úlohy,  zvýšili svoje sebavedomie,  mali viacej energie a rozvíjali zdravé spoločenské a partnerské vzťahy.   Skrátka vedomie, že majú nadanie a jeho rozpoznanie je skutočne dobré  pre vás i pre vaše deti. Ľudia vyzbrojení týmto vedomím oveľa ľahšie dosiahnu úspech a šťastie v škole, v práci i vo vzťahoch.

   

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články