Aktuálne Zdravie 

Prechodená chrípka vážne ohrozuje naše zdravie

Na Slovensku každoročne ochorie na chrípku tisíce ľudí a veľká časť túto chorobu prechodí a nedolieči.Tým ale veľmi riskujú vážne a život ohrozujúce komplikácie  na čele so zápalom pľúc, ktorý sa vo veľa prípadoch môže skončiť fatálne. Prechodená  chrípka môže spôsobiť aj ďalšie vážne ochorenia.

Sledujte príznaky a neodkladajte návštevu lekára

Ak ste chrípku, či virózou prechodili, mali by ste veľmi starostlivo sledovať svoj zdravotný stav. Pochrikové komplikácie sa prihlásia svojimi typickými príznakmi. Je to napríklad zápal srdca, ktorý sa prejavuje bolesťou na hrudi, dýchavičnosťou, zníženou výkonnosťou a celkovou únavou, či poruchami srdcového rytmu, ale napríklad aj nevoľnosťou, alebo opuchom končatín. Myokarditída sa lieči antibiotikami, virostatikami a kľudovým režimom. Ak sa včas zachytí, hospitalizácia nie je potrebná. Keď sa ale vírus dostane až k srdcovým chlopniam, môže zapríčiniť celoživotné následky. Chrípkový zápal pľúc signalizuje najmä silný kašeľ, pri ktorom sa chorý dusí. U takéhoto pacienta je dôležitá okamžitá hospitalizácia a intenzívna liečba. Kašľom sa prejavuje aj akútny zápal hrtana, ktorý obyčajne sprevádza aj strata hlasu. Ak sa zápal rozšíri na priedušky, pacient má potom aj vysoké horúčky.

Základom je pokojový režim 

Prechodenie chrípky a nakoniec aj bežnej virózy je rizikové aj preto, že naše telo si každú prechodenú chorobu zapamätá a naša imunita je každou nedoliečenou chorobou oslabená. Do budúcnosti sa tak stávame náchylní k ďalším virózam a chrípkam, ale  zarábame si tak aj na ďalšie chronické problémy, napríklad so srdcom, či s kĺbmi. Tomuto riziku môžeme predchádzať práve nepodceňovaním liečby.

Foto Pixabay

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články