Najčítanejšie 

Práca v televíznom spravodajstve je dobrým odrazovým mostíkom do ďalšej kariéry

Ľubku Surkošovú som mala veľmi rada. Prišla do televízneho spravodajstva niekoľko rokov po mne skromne, ale veľmi ambiciózne.

Pomaly, pomaličky sa presadzovala, najskôr malými správičkami a postupne veľkými analytickými reportážami z vnútropolitického života. Rozumela som si s ňou aj z ľudského hľadiska, ale po odchode z televízie sme o sebe nič nevedeli. Len občas sa mi dostalo do uší, že je s manželom – diplomatom niekde v zahraničí a potom, že robí niečo aj pre slovenskú módu a kultúru. Ale že to robí až tak veľkolepo, to som sa dozvedela len nedávno a rada vám jej úspešnú činnosť predstavím.

Ľubka, tak ako sa to všetko začalo?

Môj manžel bol prvý slovenský generálny konzul v New Yorku a snažil sa, aby mohol Slovensko predstaviť vhodnou, atraktívnou formou, ktorá priláka Newyorčanov. Tak sme sa rozhodli zorganizovať Slovak Fashion Night a prostredníctvom módy, hudobníkov, spevákov,fotografov a výtvaníkov sme každoročne organizovali prezentačné podujatie. Najväčšou sa stala Slovak Fashion Night.Ide o najväčšie prezentačné podujatie slovenskej kultúry na americkom kontinente.

Práve na týchto podujatiach sa stretávajú diplomati, biznismeni, umelci a prostredníctvom takýchto podujatí sa získavajú obchodní partneri a robí sa aj ekonomická diplomacia, hľadá sa šanca aj pre umelcov presadiť sa v zahraničí. Po založení americko – slovenskej Nadácie +421 ma navrhli za prezidentku, nielen kvôli tomu, že manžel bol Generálny konzul SR v New Yorku, ale najmä preto, že hlavným organizátorom som bola ja spolu s Američankou slovenského pôvodu Evou Staron, bývalou modelkou.

Mala veľké skúsenosti z oblasti módy, pravidelne sa zúčastňovala Fashion weekov a ja som ju chcela získať pre prezentáciu Slovenska. Vždy som jej hovorila, prečo vy mladí, schopní pracujete pre iných a nie pre Slovensko…..

Čo je teda hlavným cieľom Nadácie?

Cieľom našej Nadácie je vlastne prezentovať našu krajinu na prestížnych medzinárodných fórach a práve newyorské Fashion week sú tou najlepšou platformou. Je úžasné, keď môžete vidieť na newyorskom móle slovenských umelcov, dizajnérov a počúvať slovenskú hudbu.

Okrem New Yorku som organizovala slovenskú prezentáciu aj v Bejrute, keď bol manžel veľvyslanec SR pre Libanon a Jordansko. V súčasnosti sa stal prvým slovenským veľvyslancom Európskej únie pre Blízky východ, čiže nezastupuje iba Slovensko, ale ďalších 28 krajín. Keďže sa projekt Slovak Fashion Night stal signifikatným podujatím, tak pravidelne každoročne organizujeme tento event s mojim slovenským aj americkým týmom.

Teraz v USA resp. v New Yorku začneme prípravu Velvet revolution Party, ktorá je venovaná 17. novembru. To je tiež veľmi úspešné a známe podujatie. Robíme to spolu s českým generálnym konzulátom a českým kultúrnym centrom v New Yorku.

Za rozhovor ďakuje Libuša Sabová

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články