Dobré rady Najčítanejšie 

Pozor na kliešte. Ohrozujú aj našich štvornohých miláčikov!

Kliešte považujú za obávaných strašiakov a nepriateľov nielen rodičia a milovníci prírody, ale veľkou skupinou sú aj majitelia domácich miláčikov. Tieto parazity majú vplyv na zdravie ako človeka, tak aj zvieraťa, pretože prenášajú rôzne nebezpečné ochorenia. Preto si zaslúžia našu zvýšenú pozornosť a prevenciu. Kliešte patria k roztočom a vyskytujú sa vo všetkých krajinách sveta. Známych je asi 850 druhov, pričom v Európe hrozí psom napadnutie od cca jedenástich druhov. Psov napadajú najčastejšie zástupcovia rodu Ixodes (kliešť všeobecný), Ripicephalus (kliešť psí) a Dermacentor (pijak lužný).

Vzhľadom k tomu, že kliešte v jednotlivých vývojových štádiách parazitujú na rôznych hostiteľoch (napr. na hlodavcoch, vytvára tak neblahé prepojenie, ktorým sa zvyšuje pravdepodobnosť finálneho prenosu nákazy z dospelého parazita na psa alebo človeka. Psov najviac ohrozuje kliešťová encefalitida, lymská borelióza a babezióza. 

Ochráňte svojho psíka – dbajte na prevenciu

Včasné rozpoznanie niektorej z chorôb u psov je pre majiteľov často náročné. Dokonca ani diagnóza a následná liečba nemusí byť vždy spoľahlivá. Následky môžu byť fatálne. Tieto choroby totiž spôsobujú trvalé poškodenie vnútorných orgánov a niekedy dokonca aj smrť. Majitelia by preto mali svojich psíkov spoľahlivo chrániť.

Vo veterinárnych ordináciách či v pet shopoch je dnes k dispozícii hneď niekoľko kvalitných antiparazitík, pričom najobľúbenejšie sú antiparazitárne obojky (vydrží celú sezónu) a tzv. spot-ony (kvapkajú sa psovi za krk). Dôležitou vlastnosťou kvalitnej prevencie je repelentný účinok preparátu, ktorý väčšinou kliešte odpudí ešte pred napadnutím alebo pri kontakte s ošetrenou srsťou a tiež odolnosť proti vode. Napríklad antiparazitárny obojok Scalibor® ProtectorBand chráni psíkov pred parazitmi a ochoreniami, ktoré prenášajú. Vode odolný obojok bez nepríjemného zápachu účinkuje hneď štyrikrát – proti kliešťom, blchám, komárom a pakomárom. Je vhodný pre všetky plemená. Kúpite ho u veterinára, v pet shope či na internete v dvoch veľkostiach.

Chráni zvnútra, účinkuje navonok

Absolútnou novinkou je prvá žuvacia tableta pre psov na trhu so systémovým účinkom. Účinok sa dostaví rýchlo a insekticídnym účinkom proti kliešťom a blchám poskytuje ochranu pred infekciami, ktoré tieto parazity prenášajú. Revolučná novinka prelomí akékoľvek známe rezistencie na doteraz používané ektoparazitiká a poskytuje pohodovú ochranu až 12 týždňov. Ochutená žuvacia tableta chráni zvnútra, no účinkuje navonok a zároveň je bezpečná nielen pre vášho chlpáča, ale aj pre chovateľov, deti či mačky. Je jedno, či váš pes miluje vodu alebo ho pravidelne šampónujete, účinkuje vždy. Stačí, ak sa „malé potvorky“ snažia prichytiť či pohrýzť vášho miláčika, pričom nie je potrebné, aby začali piť alebo sať krv a kliešte aj blchy uhynú do 12 hodín od napadnutia. Možno podať psíkovi do krmiva alebo samostatne. Bližšie informácie o revolučnej tablete získate u svojho veterinára. Je vhodná pre psov od ôsmich týždňov, resp.2 kg ž.hm., tiež pre gravidné, laktujúce a chovné psy.

Vďaka prevencii tak môžeme problémom a vážnym zdravotným rizikám spôsobených infikovanými parazitmi predchádzať. Veterinári však napriek tomu odporúčajú svojich psích miláčikov pozorne sledovať a v prípade akýchkoľvek zmien v chovaní psa radšej navštíviť práve odborníka.

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články