Aktuálne Zdravie 

Počúvajte svoje nohy, nedovoľte, aby opúchali!

Boľavé, opuchnuté, ťažké… Radosť z každého nového dňa vedia znepríjemniť nielen seniorom vlastné nohy. Na prvý pohľad možno banálne príznaky. Považovať ich však za normálne nie je rozumné. Už len sedavé zamestnanie, nosenie topánok na vysokom opätku alebo celodenné státie dokážu priniesť neželanú reakciu v podobe opuchov. Čo potom, ak sa návšteva lekára dlhodobo odkladá? Nepríjemné a závažné ochorenia nevyriešite gélmi alebo masťami, ale iba dôslednou prevenciou a s pomocou odborníka.

V dolných končatinách fungujú tri žilové systémy – povrchový, hlboký a spojovací. Krv prúdi v zdravom cievnom systéme v smere z povrchového, cez spojovací až do hlbokého systému. Ak sa povrchový systém poškodí, vznikajú žilové ochorenia. Stena žíl sa oslabuje, stráca sa v nej tonus a následne sa žily rozširujú. Krv tak zo žíl dolných končatín neodteká. V prípade rozšírenia žilovej steny môže dôjsť aj k nedovieravosti jej chlopní, čím sa tok krvi v žilách obracia. Krv sa tak hromadí v povrchovom žilovom systéme a vzniká vysoký žilový krvný tlak. Ten následne zvyšuje tlak aj v malých cievach medzi ktoré patria aj lymfatické cievy. Spomaľuje sa krvný prietok, zhoršuje sa okysličenie cievnej steny, čím sa poškodzuje cievna výstelka, porušujú sa jej funkcie a vzniká zápal. Ten podporuje väčšie rozšírenie žilovej steny a zhoršuje odtok zo žíl. Preťaženie lymfatického systému vedie k prekročeniu požiadaviek na ich transportnú kapacitu a opuch je na svete. Ak sa počiatočné žilové ochorenia neliečia, dôsledky sú známe ako kŕčové žily, zápaly žíl, lymfedém alebo žilové vredy predkolenia.

Ako možno ochoreniam nôh predchádzať?

  • Ak je to možné, prechádzajte sa, krúžte s nohami, hýbte s nimi pri každej možnej príležitosti.
  • Nájdite si športovú aktivitu, ktorú zvládnete aj vo vašom veku a bude vás baviť. Stačí aj chôdza, prechádzky. Nevyhýbajte sa ani tancu, jazde na bicykli alebo plávaniu.
  • Snažte sa zamerať váš jedálniček na stravu s vysokým obsahom vlákniny, nezabúdajte na pitný režim a obmedzte tuky. Vyhnete sa tak nielen nadváhe, ale aj zápche.
  • Noste voľnejšie oblečenie. Príliš tesný odev tlačí na žily a bráni tak žilovému návratu.
  • Aj keď sú vysoké opätky príťažlivé, prenechajte ich mladším ročníkom a dajte prednosť ich nižšej verzii v podobe 3 – 4 cm opätkov.
  • Masírujte si nohy alebo poproste svojho partnera. Prípadne zájdite na masáž zameranú na dolné končatiny.
  • Ak pretrvávajú vaše ťažkosti ako bolesť nôh, opuchy, kŕče alebo sa vaše žili stanú viditeľnejšie, navštívte lekára. Okrem zmienených žilových problémov môže byť príčinou opuchov nôh aj závažnejšie ochorenie napr. srdca alebo ľadvín.
  • Zbaviť sa opuchov, zastaviť hromadenie odpadových látok v cievach a zvýšiť ich priechodnosť môžete aj s pomocou lieku systémovej enzýmoterapie Wobenzymom. Pôsobí proti opuchom a zápalom, zlepšuje tekutosť krvi a lymfy a spevňuje cievne steny.

Nepodceňujte bolesti nôh, ich opuchy alebo pocit ťažkosti. Zamerajte sa na prevenciu a pri prvých príznakoch navštívte lekára.

Viete, čo vám pomôže?

Ak vás trápia boľavé, opuchnuté a ťažké nohy, príčinou môže byť hromadenie odpadových látok vo vašich cievach. Zastavte proces hromadenia a zvýšte priechodnosť ciev s pomocou enzýmov. Popri vysokých teplotách je príčinou vzniku opuchnutých nôh aj nedostatočný pohyb a sedenie. Normálna cirkulácia krvi je narušená, a tak sa krv hromadí v dolných končatinách. Proti opuchom a zápalom účinne pôsobí liek systémovej enzýmoterapie Wobenzym. Nielenže zlepší tekutosť krvi a lymfy, ale aj spevní cievne steny.

Ilustračná foto Depositphotos.com

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články