Aktuálne Vaše príbehy 

Občas si želám, aby som nemala deti

Ivana vošla do ordinácie psychológa, sadla si na gauč  začala plakať. „Ja ho asi zabijem.“

Jej syn má poruchu  pozornosti spojenú s poruchou správania (ADHD). Je hyperaktívny, nepostojí na mieste. Keď musí čakať v rade, na vodu či v jedálni, odtláča ostatných, aby bol prvý. Bije deti a keď ho ony udrú, rozčúli sa a potom ich hryzie. „ V škôlke pohryzol dieťa tak, že krvácalo, a preto ho vyhodili,“ rozpráva Barbara.

Teraz chodí do školy, ani tam to však nie je najlepšie. „ Vykrikuje na učiteľku a bez príčiny ju kedykoľvek preruší. Chodí po triede, lebo nevydrží sedieť v lavici.“

Doma treba na neho neustále dávať pozor. „Je  ako nočná mora. Stále  napáda svojho dvaapolročného brata. Pred týždňom som ho našla, ako na ňom leží a škrtí ho. Neviem, či by ho nezabil, keby som ho neodtiahla. Nepočúva ma, skúšala som rôzne tresty aj bitku, nič nezaberá. Je ako víchrica, stále behá po izbe a robí si, čo chce.

Pri jedení vylieva bratovi mlieko na hlavu, jedlo rozhadzuje po zemi. Jeho energia je nevyčerpateľná – spať chodí okolo jedenástej, ráno vstáva prvý –  o piatej.

Manžel už čoraz viac času trávi v práci. „ Nechce s deťmi jesť, pretože z toho, čo vystrája chlapec, ho bolí žalúdok. V práci býva do večera, pretože, ako mi povedal – deťom sa vyhýba, alebo na to nemá nervy,“ plače Barbora, ktorá má pocit, že sa jej rúca celý svet.

Všetka starosť o deti ostala na nej. Deti jej nechce nikto varovať a tak nemá nikdy voľno. „Niekedy by som najradšej ani nevstala z postele, som zničená a deprimovaná. Občas si myslím, že by bolo lepšie, keby som ich nikdy nemala. Uvažujem o tom, že ich dám preč. Najradšej by som odišla aspoň na šesť mesiacov, začala nový život a nikdy sa nevracala“, končí svoju spoveď.

Ivana je podľa psychológa typický príklad matky takého dieťaťa. V takých vážnych prípadoch už odporúča medikamentóznu liečbu, hoci rodičia sa jej často bránia. Žiaden iný spôsob, ako dieťa upokojiť, totiž nie je.

Foto Pixabay

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články