Aktuálne Predstavujeme vám 

O problémoch v školách sme prestali rozprávať, začali sme ich riešiť

Bratislavský župan Juraj Droba je vo funkcii predsedu kraja rok a pol a za ten čas mal možnosť spoznať nielen prostredie Úradu, ale aj takmer 80 organizácií s vyše 4000 zamestnancami, ktoré kraj spravuje. Medzi nimi sú napríklad stredné odborné školy, domovy sociálnych služieb či divadlá. Chce, aby sa Bratislavský kraj stal moderným regiónom s vysokou životnou úrovňou, dostupnou dopravou a dobrým životným prostredím.

Okrem bežných povinností župana ste sa stihli stať aj aj predsedom Slovenskej národnej delegácie pri Európskom výbore regiónov. Preto hneď na úvod sa spýtam, ako vnímate EÚ?

Členstvo Slovenska v Európskej únii považujem pre Slovenska za kľúčové. Myslím si, že každý z nás, ktorí majú s EÚ pravidelný pracovný kontakt, je povinný vysvetľovať benefity EÚ. Bratislavský kraj je 8. najvyspelejším regiónom EÚ, lenže iba podľa štatistík a nie podľa reálnej životnej úrovne. Preto sa snažím v Bruseli vysvetľovať, prečo aj vyspelejšie regióny musia mať možnosť čerpať európske prostriedky. Úprimne poviem, že z rozpočtu Bratislavského samosprávneho kraja nebudeme schopní zaplatiť ani rekonštrukciu všetkých škôl, ani ciest a ani výstavbu cyklotrás.

Zostáva školstvo naďalej pre župu prioritou?

Samozrejme. Som si istý, že sa nám postupne darí skvalitňovať naše školy. Splnili sme sľub, že o ťažkostiach v školstve prestaneme len rozprávať, ale začali sme ich aj riešiť. A začali sme platmi. Na koncoročné odmeny, odmeny ku dňu učiteľov a za mimovyučovacie aktivít sme do apríla vyplatili učiteľom už viac ako milión eur. Pokračujeme investíciami do opráv a údržby. Školy od nás dostali peniaze na 300 investičných akcií, ktoré si budú realizovať samé. Vďaka snahe župy aj škôl pri zavádzaní nových atraktívnych odborov máme tento rok o 1268 prihlášok viac na našich stredných školách. To je medziročný nárast o 15 %, na ktorý sme všetci hrdí. Toto zlepšenie ma teší o to viac, že je rovnomerne rozložené medzi gymnáziá a odborné školy.

Čo nového sa udialo posledné mesiace na župe?

Začiatkom apríla sme už po druhý raz dali našim obyvateľom možnosť prihlásiť malé komunitné projekty do Participatívneho rozpočtu, medzi ktoré rozdelíme vyše štvrť milióna eur. O tom, ktoré projekty získajú dotáciu, opäť rozhodne hlasovaním verejnosť. Ide o zaujímavé projekty, ktoré by mohli byť prospešné pre náš kraj a týkajú sa voľnočasových aktivít, športu či životného prostredia.

Takisto sa rozbehla už tretia sezóna turistického cyklovlaku Záhoráčik, ktorý spája Záhorskú Ves s Plaveckým Podhradím a odvezie turistov za krásami Záhoria. Premáva každú sobotu, nedeľu a počas sviatkov až do 13. októbra. Využívajú ho nielen turisti a cykloturisti, ale aj rodiny s deťmi, ktoré sa môžu vybrať na výlet na Záhorie a spoznať prostredie a zaujímavosti nášho kraja, napríklad Záhorskú Ves, pri ktorej sa nachádza kompa do rakúskej obce Angern, medzinárodnú cyklotrasu Eurovelo 13, gazdovskú dedinku Abeland pri Lozorne, rozhľadňu na Vápennej alebo na konci trasy vlaku Plavecký hrad.

Ako prvá župa na Slovensku ste otvorili svoj Úrad stážistom? Ako sa im páči?

Ide o pilotný program, ktorý sme začali 1. apríla 2019 a testujú ho 13 úspešní uchádzači. Takmer pol roka budú súčasťou rôznych odborov, aby si vyskúšali prácu vo verejnej sfére, získali prax a informácie. Jednoducho, chceme ich viac vtiahnuť do vereného diania, aby bližšie spoznali Bratislavský región a aby aj tieto prvé lastovičky motivovali ďalších študentov prísť k nám na stáž.

Viem, že máte rád golf, aj že sa rád vydáte na bicykli naprieč krajom. Môžu sa teda cyklisti tešiť na nejakú novú trasu?

Som nesmierne hrdý, že sa nám podarilo v rámci eurofondového cezhraničného projektu SacraVelo, vybudovať prvú cyklotrasu v histórii Bratislavského samosprávneho kraja. SacraVelo spája pozdĺž Dunaja kultúrne, sakrálne a prírodné dedičstvo na území dvoch maďarských žúp a dvoch krajov na slovenskej strane. Vytvára sieť pútnických trás pre cyklistov, ktorá sa výborne napája na existujúce medzinárodné cyklotrasy. Výsledkom tohto projektu je cyklotrasa Jurava II, ktorá sa nachádza medzi Vajnormi a Ivankou pri Dunaji. Čiže začiatok cyklistickej sezóny sa nemohol začať lepšie.

Blíži sa letné obdobie, ktoré podujatia by ste dali obyvateľom a návštevníkom kraja do pozornosti?

Určite by som spomenul Malokarpatský Expres, ktorého tretiu sezónu odštartujeme v júni. Ide o jedinečné autobusové spojenie do Malých Karpát, ktoré umožňuje cestujúcim prepravu bicyklov priamo v priestore autobusu. Turistický autobus ponúka obyvateľom aj návštevníkom kraja spoznať krásy a zaujímavosti Malých Karpát, či už je to Zochova chata s jej pumptrackovou dráhou, rozhľadňu Veľká Homola, hrad Červený kameň alebo množstvo turistických trás a cyklotrás. Premávať bude každú sobotu, nedeľu a počas štátnych sviatkov na trase Bratislava–Budmerice cez Svätý Jur, Pezinok, Zochovu chatu a Červený Kameň.

Rád by som pozval najmä rodičov a deti aj na podujatie Greenweek vo Vrakuni, kde si môžu 8. júna užiť MDD na nábreží Malého Dunaja vo Vrakuni. Budú si môcť vyskúšať preteky na vode, výrobu nápoja pomocou pedálovania alebo jazdu na pumptrackovej dráhe v spoločnosti majstra sveta v mestskom zjazde Filipa Polca.

Do tretice by som upriamil pozornosť na augustový Koncert slobody na Devíne. Organizovať ho už budeme po desiaty raz. Bude to jeden z kultúrnych vrcholov leta v regióne, kedy sa na hradnom pódiu stretnú legendy českej a slovenskej hudobnej scény. Je to už taká tradícia, ktorou si symbolicky pripomíname výročie okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy, SNP či pád Železnej opony.

Určite nevynechajte ani Letodivy, ktoré pripravuje Bratislavské bábkové divadlo. Každý júlový a augustový štvrtok podvečer od 18:00 hodiny si budete môcť v záhrade vedľa budovy divadla na Škultétyho ulici vychutnať bohatý kultúrny program. Potešia vás rozprávkou pre najmenších a pre tých väčších je vždy každý druhý štvrtok v mesiaci pripravený zaujímavý koncert. Takto spolu môžeme oživiť starú divadelnú záhradu.

Pripravila  Mgr. Lucia Forman, hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja

Foto BSK

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články