O knihe Barbory Lauckej Hlásateľky
„ Cez bábko herectvo som sa dostala ku kráse slova. Obdivovala som poéziu, napĺňala ma pôvabom inej formy výrazu. Začala som recitovať…“ spomína v knihe Barbory Lauckej s názvom Hlásateľky Nora Beňačková. A Ada Straková jej kontruje svojimi zážitkami – ako sa zúčastnila ešte pred skončením vysokej školy napriek nesúhlasu rodičov konkurzu do televízie, ktorého sa zúčastnilo 120 dievčat a ako ho napokon vyhrala. Obe hlásateľky v pôvabnej knižke spomínajú na všetko dobré aj zlé, čo im osud nachystal. A čo hovorí na margo autorka tejto publikácie, za ktorej dizajn by sa nehanbil ani pop artový kráľ Andy Warhol, Barbora Laucká? „ Teším sa, že dobrá vec sa podarila. S oboma dámami som dávna priateľka, viackrát som o nich písala do rôznych médií a potom sme zistili, že máme aj spoločné záľuby. Dosť často a neplánovane sme sa stretávali na rôznych koncertoch a divadelných predstaveniach, dokonca aj v divadle Aréna, ktoré organizovalo prenosy opier z new yorskej Metky či iných významných svetových operných scén. Keď sa uvádzala na svet v poradí moja šiesta knižka s názvom Môj starký, na toto matiné prišli aj obe dámy. V osadenstve Cikkerovho múzea to zašumelo, ony dve sem vniesli dobrú náladu a pozitívnu energiu. A moja priateľka Dada Palovičová, dáma ktorá mi mimochodom vydala vo svojom vydavateľstve GU100 už tri knižky, si vtedy zaumienila, že by chcela čítať knižku aj o Nore Beňačkovej a Ade Strakovej. Opýtala som sa ich a obe dámy súhlasili.“
Od roku 2019 sa teda začali stretávať a rozprávať o živote. Pol roka Barbora Laucká nahrávala životný príbeh Noriky Beňačkovej, potom ho spracovávala a nasledovali stretnutia s Adou Strakovou. Medzi tým však prišiel covid, začali platiť rôzne obmedzenia a to zabrzdilo aj prácu na knihe. Po rôznych peripetiách – pretože dielo sa viackrát prerábalo, aby bolo naozaj zaujímavé, čítavé a podľa gusta oboch hlavných protagonistiek, uzrelo svetlo sveta až teraz pred Vianocami. Hoci bulvár si na životných osudoch Noriky a Adky nikdy nezgustol, to by ani jedna z nich nedopustila, ich zážitky boli natoľko košaté, že autorka vedno s vydavateľkou museli citlivo vyberať z niekoľkých verzií textu.
K vôli covidovým obmedzeniam sa nekonalo plánované uvítanie knižky Hlásateľky do života, v ktorom by husľový virtuóz Peter Michalica hral na husliach nádhernú pieseň Yesterday, ktorá kedysi dávno, podľa spomienok Ady Strakovej dohnala k slzám kremnických maturantov v miestnom kostole. Neodznela ani rumba či samba, ktoré by evokovali nádherný pobyt Noriky Beňačkovej na Kube. Napriek tomu autorka tohto diela Barbora Laucká, aj vydavateľka Dada Palovičová veria, že čitatelia novej knižky Hlásateľky o dvoch legendách televízie, ktoré na obrazovkách fungovali viac ako 52 a 55 rokov, nebudú sklamaní.
(red)
Foto: archív BL