Niekoľko rád, čo robiť, ak máte potomka medzi detstvom a dospelosťou
Nechala sa napichnúť krúžok do pupku. Ostrihala si dlhú hrivu a jej machovitý porast hlavy má farbu mandariniek. Z ramena sa na nás vyškiera divný vytetovaný škorpión. Rodičovská kritika sa odráža od nepriepustnej bariéry ako tenisová loptička. A ešte vlani to bolo také krehké, poslušné dievčatko….
Najčastejšie príčiny konfliktov a ako na ne reagovať:
Všeobecne platí, že najväčšiu toleranciu by mali rodičia prejavovať v oblastiach, ktoré predstavujú vyjadrenie osobitosti teenagera, ale neohrozujú zdravie, bezpečnosť, či školský prospech a práva ostatných.
Obliekanie
Vychádzajme teenagerom v ústrety v najväčšej možnej miere. Ich vlastný dobrá pocit by pre nás mal byť dôležitejší než zdvihnuté obočie susedky. Ak je ich vkus totálne odlišný od nášho, to ešte neznamená, že je zlý.
Účesy
Berme to tak, že farebné vlasy pôsobia veselo, dredy sú zaujímavé, mladým pristanú a milimetrový ježko podčiarkne krásny tvar hlavy.
Hudba
Je vecou teenagerov, či počúvajú Rytmusa, či inú hudbu. Ušetrime si kritiku ich obľúbenej hudby, ale súčasne sa nenechajme vmanévrovať do úlohy pasívnych poslucháčov. Naplno si hudbu môžu púšťať, ak neobťažujú nás, ani susedov. V opačnom prípade sú riešením slúchadlá.
Piercing
Nechali ste dcérke prepichnúť ušká na náušničky? Krúžok v obočí sa líši len umiestnením, navyše nie je v takej citlivej akupunktúrnej zóne ako ucho. Snažte sa byť preto tolerantní a dbajte predovšetkým na to, aby sa akcia odohrala na pracovisku, ktoré je zo zdravotného hľadiska bezpečné. Seriózne salóny vyžadujú súhlas rodičov. Krúžky by mali byť buď strieborné, alebo zlaté, iné kovy ľahšie vyvolávajú alergickú reakciu.
Tetovanie
Rodičia sa pochopiteľne ťažšie zmierujú s nezvratnými zmenami. Čo tak skúsiť, či by mladý muž, či dievča nepristúpili na tetovanie henou, ktorá po čase zmizne. Na argument „Čo keď budeš mať päťdesiat?“ násťroční logicky odpovedajú: „tak budú potetovaní aj ostatní päťdesiatnici!“
Neporiadok
Rešpektujme právo dospievajúcich na súkromie a prehliadnime hrôzu v ich izbe. V spoločných častiach bytu ale vyžadujme poriadok a ich pomoc pri upratovaní.
Alergia na rady a príkazy
Vety typu „ Učeš sa,“ či „Vezmi si sveter,“ našich všeznalcov popudzujú. Dajme prednosť vlastnému pokoju, nech si mrznú a chodia strapatí.
Neskoré návraty
Hodinu nočného príchodu domov konzultujme s rodičmi priateľov nášho dieťaťa. Máme právo vyžadovať ich dodržiavanie. Namiesto striktných rozkazov sa ale porozprávajme. Proti prehnaným požiadavkám sa dieťa vzoprie, ústretovosť ľahšie dosiahneme dohovorom. Buďme dôslední.
Telefonovanie
(Špeciálne dievčenské hobby). Slečny sa potrebujú zdôverovať, ale na druhej strane sú povinné rešpektovať finančné možnosti rodičov. Mobil je predovšetkým dobrou bezpečnostnou pomôckou, zároveň vylučuje výhovorku, že dcéra v sobotu nemohla dať vedieť, pretože v dosahu nebol telefón.
Vreckové
Jeho výšku preberme s rodičmi kamarátov nášho dieťaťa. Aj keď naša situácia umožňuje veľkorysosť, nepreháňajme to. Oveľa prospešnejšia je prázdninová brigáda a financie investované do vzdelania.
Láska
Naše dievčatko sa práve potrebuje vyrozprávať, vyplakať, radovať sa, smútiť, či zamknúť sa do kúpelne? Žiadny diagnostický prístroj nám neporadí. Musíme sa snažiť počúvať nielen slová, ale vidieť aj rôzne signály. Starosti s láskou patria k najčastejším témam rozhovorov na Linke bezpečia, čo svedčí o tom, že násťroční pomoc potrebujú. Prvým krokom býva prelomenie ľadov. To oveľa rýchlejšie dosiahneme na večeri v reštaurácii, než od dresu s riadmi. „Počúvaj, nie je ti niečo?“ Nezabúdajme na praktickú stránku veci a postarajme sa, aby už v šestnástich mali k dispozícií antikoncepciu.
Škola
Priveľká tolerancia nie je na mieste. Násťroční často nedokážu uniesť zodpovednosť. Ak to začína ísť s ich prospechom dole vodou a to sa práve v puberte často stáva, je funkčná láskavá prísnosť. Neváhajme si so stredoškolákmi sadnúť nad učebnice. Budú sa hnevať, ale pri prijímačkách na vysokú školu sa im to bude hodiť.
Fajčenie
Čo sme nestihli pred prvou cigaretou nášho dieťaťa, to sa ťažko doženie zákazom. Hľadajme pomoc v psychologickej poradni.
Alkohol
Puberta sa konči okolo pätnásteho roku, ale ešte niekoľko rokov doznieva v takzvanom postpubertálnom období. To je aj doba experimentov s alkoholom. Takmer každý sedemnásťročný chlapec či dievča si už dali pivo či frťana. Ak ide o ojedinelý „test“, môže sa oko zažmúriť. Opakovanie by nás okamžite malo nasmerovať na odborné pracovisko.
Drogy
Vyrovnať sa s drogovou závislosťou prakticky nie je možné bez profesionálnej pomoci! V prípade, že patríte medzi priaznivcov legalizácie mäkkých drog, vypočujte si názor odborníkov.
Linka bezpečia
Poskytuje pomoc nielen deťom, ale aj ich bezradným rodičom. Ak riešite akékoľvek problémy týkajúce sa vášho dieťaťa, zavolajte bez váhania a ostychu.