Tipy triky 

Niečo na vás lezie? Pomôžte si bylinkami!

Zima ešte stále nepovedala posledné slovo! Aj keď sa vonku pomaly oteplieva, ranné mrazy, silný studený vietor a k tomu prekúrené interiéry sú priam živnou pôdou na šírenie viróz. Respiračné ochorenia (nádcha, kašeľ, zápal priedušiek) sú tak neželaným „darčekom“, ktoré nám zima neraz nadelí ešte pred svojím odchodom. Ak vás trápia podobné problémy, skúste si pomôcť silou prírody!

Materina dúška – zázrak z divej prírody

Jej prenikavá vôňa nám oživí zmysly na každej letnej prechádzke všade, kde je dostatok slnka. Kvitnúť začína už v máji, ale nájdete ju ešte aj v septembri. V dávnej minulosti ju so sebou nosili rytieri a bojovníci – vraj im dodávala odvahu a statočnosť. Aj keď je na zber materinej dúšky ešte čas, určite by mala mať miesto v každej domácnosti. Okrem skvelej chuti je známa aj svojimi liečivými účinkami. Obsahuje totiž silicu s antiseptickými účinkami. Vďaka tomu pomáha pri nachladnutí, zápale priedušiek a dráždivom kašli; pomáha tiež posilňovať imunitný systém a hodí sa aj pri zápaloch močových ciest. Materina dúška uvoľňuje hladké svalstvo čím zmierňuje kŕče, pomáha pri nespavosti, dokonca zmierňuje stres, nervové vypätie a podráždenosť. Má však i hojace účinky, vďaka čomu sa vo veľkej miere využíva napríklad v kozmetike.

Skorocel – výnimočne obyčajný

Za skorocelom nemusíte chodiť ďaleko. Počas sezóny totiž rastie takmer v každej záhrade. Zbierajú sa z neho listy, ktoré môžete použiť do šalátov. Počas zimy sa zo sušeného skorocelu varí čaj. Obsahuje totiž kremík, ktorý je skvelým pomocníkom pri problémoch s dýchacími cestami. Uľahčuje vykašliavanie, pôsobí protizápalovo a antibakteriálne. Oceníte ho však aj pri pálení záhy a ťažkostiach s trávením.

Echinacea – dôverne známa

Údajne ide o jednu z najpredávanejších byliniek. Prečo sa teší takej popularite? Je nenahraditeľnou pomocníčkou, ak vaše telo práve trápi viróza, chrípka, kašeľ či dokonca zápal. Účinné látky v echinacei aktivizujú lymfatický systém a biele krvinky, ktoré tak efektívnejšie bojujú so škodlivými mikroorganizmami spôsobujúcimi práve spomenuté zdravotné problémy.

Keď vás trápia priedušky…

Nepríjemný, dráždivý, a často nás dovedie až k slzám… kašeľ! Ochoreniam dýchacích ciest aktuálne počasie skutočne praje, preto je dôležité nielen dbať na prevenciu, ale hlavne sa  na potenciálne problémy vopred pripraviť. Aj „nevinné“ nachladnutie totiž môže totiž skončiť zápalom horných či dolných dýchacích ciest, dráždivým kašľom či angínou. Na pomoc preto prichádzajú bylinky! Bylinný elixír Prieduškový obsahuje výťažky z tých najlepších bojovníkov s kašľom ako skorocel, materina dúška a echinacea. Ich účinné látky priaznivo pôsobia na dýchacie cesty, chránia a upokojujú ich sliznice, pomáhajú pri vykašliavaní i pri celkovej rekonvalescencii z ochorenia. Navyše je obohatený o vitamín C, ktorý podporuje imunitný systém. Zloženie tiež poteší celiatikov, pretože neobsahuje lepok. Viac informácií na www.nasevitaminy.sk

 

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články