Nedovoľte, aby sa vaša imunita znížila! Naopak, robte všetko preto, aby sa zvýšila!
Podľa aktuálnych vedeckých štúdií má až 15% obyvateľov sveta problémy s imunitným systémom. Je to veľmi znepokojujúci fakt, lebo vieme, že imunita je veľmi dôležitá v boji proti infekciám i nádorovým ochoreniam. Imunita podporuje aj genetickú rovnováhu v tele. Ruská terapeutka Svetlana Vladimírovna Zlobina ponúka nasledovné kroky na posilnenie imunity.
Existujú jasné príznaky, naznačujúce zlyhávanie imunitnej aktivity. Mali by sme si dávať pozor na bolesti hlavy, svalov a kĺbov, ospalosť, nespavosť, chronickú únavu a samozrejme časté a dlhotrvajúce prechladnutia, zhoršenie chronických ochorení. Ak máte niektorý z týchto problémov, určite navštívte lekára.
Čo je to vlastne imunita?
Imunita je schopnosť tela odolávať infekciám a iným negatívnym faktorom. Imunita je vrodená a získaná. Existuje niekoľko vysvetlení, prečo sa imunita môže oslabiť. Vedecký a technologický pokrok urobil obrovský skok vpred a bohužiaľ aj na úkor životného prostredia. Odborníci hovoria, že medzi hlavné príčiny znižovania imunity patrí znečistenie ovzdušia a vody priemyselným odpadom. Ďalší negatívny vplyv na imunitu má fajčenie, drogová závislosť, konzumácia alkoholu, jednoducho zlý životný štýl. Veľa ľudí konzumuje stravu, ktorá má málo stopových prvkov a vitamínov. Veľmi zlé sú rôzne diéty a hladovanie. Ľudia sa často vystavujú nadmernému fyzickému, či psychickému stresu. K tomu ešte prispieva nekontrolovaná konzumácia liekov, najmä antibiotík. Preto by sme samoliečbu absolútne mali zo svojho života vylúčiť.
Čo robiť?
Pre zvýšenie imunity sa musí niečo urobiť, predovšetkým prehodnotiť výživu. Treba konzumovať najmä vysokokvalitné bielkoviny, ktoré sú základným stavebným prvkom tela, najmä svalov. Každý deň by mala byť na stole ryba, alebo mäso. V tejto súvislosti sú veľmi dôležité aj strukoviny. Šošovicu, hrach, alebo fazuľu môžete mať aj niekoľkokrát týždenne.
Pre imunitný systém sú veľmi potrebné vitamíny A, B5,C,D,F,PP, ktoré sa nachádzajú hlavne v zelenine a v ovocí. Treba jesť veľa mrkvy, cvikle, reďkovky, papriku, hrozno, slivky, čerešne, aj sušené ovocie, brusnice, orechy, chren, cesnak, cibuľu, paradajky…Samozrejme, že nie každý si to finančne môže dovoliť v celom rozsahu, ale mali by sme sa usilovať aspoň o dennú dávku 400 – 500 gramov akejkoľvek zeleniny, alebo jedného dvoch druhov ovocia denne.
Veľmi pozitívny vplyv na náš imunitný systém má konzumácia rýb, ktoré obsahujú nenasýtené mastné kyseliny. Dôležitý je aj zinok, selén, horčík, vápnik, železo, jód a mangán, morské riasy a chobotnice. Dôležitou súčasťou zdravej výživy je draslík, ktorý sa nachádza v marhuliach, orechoch, ovsených vločkách, ale aj v zemiakoch varených v šupke.
Stravujte sa múdro!
Ilustračná foto Deposithotos.com
Spracovala Libuša Sabová
Zdroj: trisosny.ru