Aktuálne Vaše príbehy 

Nech máme koľkokoľvek rokov, smrť rodičov zmení náš život

Juraj (49) nám opísal svoje pocity po strate oboch rodičov. Jeho matka zomrela náhle, ani lekári presne nevedeli presnú príčinu, otca rýchle zničila rakovina. Človek nikdy nemôže byť pripravený na smrť svojich rodičov. V každom veku je to veľká rana. „Neviem si zvyknúť na myšlienku, že odteraz budem musieť  riešiť všetky problémy sám! Moja matka bola jediná osoba, ktorej som mohol kedykoľvek zavolať  a posťažovať sa jej na čokoľvek. Len jej som mohol svoju dušu otvoriť na 100%.  Nie preto, že som introvert a nemám veľa priateľov, ale preto, že moja matka ma vedela pochopiť na 100%. Vážil som si jej múdrosť, ktorá mi veľmi pomáhala pri riešení mojich problémov.“

Áno, je to tak. Rady priateľov nefungujú, ale rady rodičov vždy!

„Moja matka ma naučila, že empatia a veľkorysosť sa v dlhodobom horizonte vždy oplácajú. A môj sarkasticko – realistický otec bol jedným z najkrajších ľudí, akých som kedy v živote poznal. Hovoril, že všetky ľudské problémy, to sú len kecy. A za týmto si vždy budem stáť!

Vieme, že bolesť za stratou rodičov prechádza niekoľkými fázami. Tu je niekoľko mojich skúseností, ktoré možno niekomu pomôžu:

Telefón nikdy nemám ďalej ako meter od seba. Keď moja matka umierala, nemal som ho pri sebe a prišiel som o poslednú možnosť hovoriť s ňou.

Prvých šesť mesiacov po smrti mojej mamy bolo najhorších. Veľmi som trpel nielen fyzicky, ale najmä duševne.

Smrť oboch rodičov prerušila aj zvyšky vzťahov s mojimi blízkymi príbuznými. Bez rodičov som prestal udržiavať kontakt s mojimi bratrancami a sesternicami.

Veľmi som nahnevaná, že môj syn sa veľmi málo stretával so svojou starou mamou a otcom. Mám pocit, že som ho doslova okradol o tento kontakt.

Teraz by som najradšej vymenil čas strávený s mojimi kolegami za čas strávený so svojimi rodičmi. Ak by som to mal vyjadriť nejakým koeficientom, tak by to bolo 1 ku 1000.

Rodičom treba prejaviť vďačnosť a uznanie, to človek pochopí len vtedy, keď stretne ľudí, ktorí vyrastali bez rodičov.

Hovorí sa, že čas vylieči všetko. Nie je to úplne pravda. Až do konca života vám budú rodičia chýbať!

Smrť mojich rodičov zmenila moje názory na svet. Zdá sa mi, že všetko robili lepšie ako ja! Toto dedičstvo zostane navždy so mnou!“

Juraj M.

Foto Depositphotos,com

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články