Najčítanejšie Zaujímavosti 

Nájdite svoj ikigai a budete žiť dlhý, radostný život. Čo to je a kde ho hľadať? Japonci nám to prezradia.

Radi si prečítame rôzne články o tajomstvách dlhovekosti, dobré rady ako zostať stále mladý…Podľa štatistík vedú rebríček v dlhovekosti Japonci. Práve v tejto krajine žije najviac storočných ľudí, ale hovoriť o tajomstvách ich dlhovekosti sa nedá. Skôr je to životný štýl.

Dlhý šťastný život

Určite je veľa štúdií, ktoré v súvislosti s dlhovekosťou hovoria o dôležitosti zdravej stravy, iné štúdie dávajú dôraz na fyzickú aktivitu. Je jasné, že bez toho dlhý život nie je možný, ale nie je to len o strave a fyzickej kondícii. Najviac storočných ľudí žije na Okinawe. Priemerná dĺžka života mužov je tu 88 rokov a žien 92. Samotný ostrov Okinawa nie je ničím výnimočný. Podnebie je normálne a strava typicky japonská.

Dlhovekosť je symbolom zdravia

Všetko je to o životnej filozofii. Väčšina obyvateľov Okinawy našla svoj ikigai, alebo aspoň spôsob, ako sa k nemu dopracovať. Čo to je? V zjednodušenom preklade je to zmysel života. Presnejšie povedané je to dôvod, prečo sa ráno prebúdzame s radosťou, lebo každý deň nám dáva zmysel, máme dôvod žiť.

Dlhovekosť a zdravie

Nájsť váš ikigai znamená nájsť niečo, čo naplní váš život. Japonci sú presvedčení, že keď nájdu svoj ikigai, potom budú prežívať len šťastné dni. Niekoho môže takto uspokojiť  to, že začne napríklad podnikať, iný je spokojný vo svojom zamestnaní, ďalší má krásnu rodinu…. Kto takto nájde svoj ikigai, má niečo, čo urobí jeho život zmysluplným. Chápe, prečo to robí, cíti sa potrebný a plný sily.

Dlhovekosť v Japonsku

Japonci vedia, ako si užívať život. Začína to drobnosťami. Vedia si vychutnať  napríklad pitie čaju. Je to doslova obrad. Pozorujú letiace vtáky, alebo krásny západ slnka. Majú schopnosť rozjímať a preniesť túto krásu cez seba. Pre obyvateľov Okinawy nie je zmyslom života dožiť sa 100 rokov, jednoducho je to ich životný štýl.

Ako si nájsť ikigai?

Nikto vám nedá presný návod, jednoducho to musí každý nájsť v sebe. Iba vy viete, kde a čo presne hľadať. Treba sa pozrieť na život zo všetkých uhlov, nahliadnuť aj do najtajnejších kútov svojej duše, tam je skrytá odpoveď. Najdôležitejšie je stanoviť si cieľ, začať hľadať a odpoveď skôr či neskôr príde.

Každý by si mal úprimne odpovedať na 4 otázky:

Čo robíš rád?

Čo môžeš urobiť?

Za čo berieš mzdu?

Čo ľudia potrebujú?

Na všetky otázky odpovedzte úprimne a pravdivo. Hľadajte spoločný základ. Niekde uprostred všetkého bude váš ikigai.

Nechcite zmeniť hneď všetko naraz. Postupne pochopíte, čo vám chýba, čo by ste chceli zmeniť. Každá malá zmena je cesta k splneniu vášho sna. Pohybujte sa pomaly, len tak sa dostanete na vrchol. Tak ako to robia Japonci. Tento úžasný národ!

Inšpirované takprosto.cc

Ilustračná foto: Depositphotos.com

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články