Aktuálne Zdravie 

Na Slovensku budú transplantovať aj pankreas

V banskobystrickom transplantačnom centre sa sformoval viac ako 100 – členný  tím odborníkov, ktorý bude už od začiatku budúceho roka  transplantovať pankreas. Slovenskí pacienti tento zákrok doposiaľ podstupovali v zahraničí.

„Tím lekárov, ktorí bude robiť transplantácie pankreasu prešiel náročnými školeniami a banskobystrické transplantačné centrum bude jediné na Slovensku, ktoré bude robiť takýto typ chirurgického výkonu,“ hovorí Eva Lacková, primárka II. internej kliniky Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici a dodáva: „Predpokladáme, že ročne vykonáme asi 3 až 4 transplantácie pankreasu. Ide o náročné výkony, ktoré trvajú aj viac ako 6 hodín.“  Pacienti s takto transplantovaným orgánom majú výrazne lepšiu kvalitu života a až 72 % z nich žije s novým pankreasom aj viac ako 10 rokov.

Téma darcovstva orgánov a orgánových transplantácií je veľmi aktuálna nielen na Slovensku, ale aj v celej Európe, kde každý deň zomiera 12 pacientov v dôsledku toho, že sa nedožijú  transplantácie. Na Slovensku už štyri roky prebieha kampaň Sedem životov, v rámci ktorej sa Slovenská transplantologická spoločnosť snaží vzdelávať verejnosť o téme darcovstva a transplantácií orgánov. 

„Sme presvedčení, že potreba celospoločenskej diskusie na túto tému je stále vysoko aktuálna a je potrebné naďalej hovoriť o význame darcovstva orgánov a transplantáciách.  Nemožno nespomenúť aj nezastupiteľnú úlohu a podporu odberovému a transplantačnému programu zo strany vládnych autorít, inak sa nám nepodarí priblížiť ku krajinám ako sú Španielsko, Chorvátsko a dnes už aj Portugalsko – lídri   v odberovej a transplantačnej aktivite v európskom aj v celosvetovom meradle,“ objasňuje Zuzana Žilinská, hlavná odborníčka MZ SR pre transplantácie,“ objasňuje Zuzana Žilinská, hlavná odborníčka MZ SR pre transplantácie.

Od januára 2018 sa na Slovensku urobilo 164 transplantácií. Na čakacej listine je v súčasnosti 328 pacientov, pre ktorých je transplantácia jedinou nádejou na život. Najviac, až 277 pacientov čaká na transplantáciu obličky, 29 pacientov na srdce, 20 pacientov na pečeň a dvaja pacienti na pľúca. Výrazne sa zlepšila situácia v oblasti transplantácií sŕdc.

Za ostatných 28 rokov zachránili lekári na Slovensku vďaka darcovstvu orgánov a ich následnej transplantácii život spolu 3 788 pacientom.

 

 

 

 

 

 

 

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články