Aktuálne Zdravie 

Musíte často chodiť na toaletu? Môžete mať hyperaktívny močový mechúr, hovorí MUDr. Lédererová

Obťažuje vás nočné vstávanie kvôli pocitu plného močového mechúra? Máte obavy zo situácií, kedy nie je v blízkosti žiadne WC? Je pravdepodobné, že trpíte na hyperaktívny močový mechúr. Ale nevešajte hlavu! Dá sa to liečiť!

Príznaky hyperaktívneho močového mechúra

Hyperaktívny močový mechúr je bežný stav charakterizovaný častým a urgentným  močením,  s alebo bez urgentnej inkontinencie a noktúriou. Ide o pomerne častý problém. Týka sa skoro 20% populácie. Do 50 rokov trápi hyperaktívny močový mechúr hlavne ženy, ale s vekom sa pomer žien a mužov vyrovnáva. Hlavným príznakom je časté močenie. Koľkokrát za deň už je veľa? Vysvetľuje doktorka MUDr. Nikoleta Lédererová : „Za príliš časté močenie považujeme také, ktoré presahuje 8x za deň a 1x za noc. Jeden krát za noc sa ešte považuje za normálne. Keď močíme častejšie, je to už považované za patologické a väčšina ľudí má vtedy narušený spánok. Nočné močenie pre nich  predstavuje veľký problém.“

Zmeny funkcie močového mechúra súvisiace s vekom

Starnutie spôsobuje neurologické, anatomické a biochemické zmeny funkcie močového mechúra, ktoré môžu predisponovať k rozvoju symptómov hyperaktívneho močového mechúra. Deprivácia estrogénu po menopauze sa často spája so zníženou kapacitou močového mechúra a zníženým prietokom moču, ktorý ku koncu predurčuje na vznik hyperaktívneho močového mechúra. Dodáva doktorka Lédererová : „Väčšinou je hyperaktívny močový mechúr idiopatický, to znamená, že nepoznáme jeho príčinu vzniku. Dochádza k narušeniu na nervových zakončeniach močového mechúra. Niekedy ale príčinu poznáme – môžu to byť stavy po operáciách v panvovom dne, či už u mužov alebo u žien. Môže byť súčasťou niektorých neurologických ochorení ako napr. pri  skleróze multiplex alebo Parkinsonovej chorobe.“ Okrem veku patria medzi rizikové faktory aj obezita, opakované zápaly dolných močových ciest, užívanie alkoholu, kofeínu a u žien počet pôrodov.

Liečba

Možno, že už po jednej návšteve u odborníka budete vedieť, či trpíte na hyperaktívny močový mechúr. Na základe vašich príznakov vás lekár pravdepodobne nastaví na liečbu. Je dôležité si uvedomiť, že tento problém je riešiteľný, preto si nechajte od svojho lekára poradiť. V prvom rade je potrebná úprava životného štýlu. Je vhodné vylúčiť určité látky, ktoré môžu močový mechúr dráždiť, ako napríklad kofeín, alkohol, cigarety, korenisté jedla alebo citrusové plody. Aby bola liečba účinná je potrebné nasedenie správnych liekov a hlavne dodržiavanie ich dávkovania.

Vysvetľuje doktorka : „Medikamentózna liečba hyperaktívneho močového mechúra prebieha tak, že pacientovi napíšeme niektorý liek z kategórie liekov prvej línie.  Zavoláme si ho o mesiac na kontrolu, aby sme videli, či ten liek za tú dobu mal nejaký efekt, či ho pacient dobre toleroval a či nemal nejaké výrazné nežiaduce účinky. … Ďalšie kontroly potom  prebiehajú á 3 až 6 mesiacov. Liečba by mala prebiehať aspoň 1 rok. A potom roku sa môže skúsiť  prerušiť.“ Súčasťou liečby je aj behaviorálny tréning, pri ktorom sa pacient snaží dostať svoj močový  mechúr pod kontrolu. Pomáhajú napríklad kegelove cviky, pri ktorých sa posilňuje svalstvo panvového dna.

Pre istotu odporúčame otestovanie sa na stránke www.jetovsuchu.sk. Podľa výsledkov bodového dotazníka zistíte, či trpíte na hyperaktívny močový mechúr a či je potrebná návšteva doktora.

Text a foto Botticelli

 

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články