Aktuálne Dobré rady 

Nechtík lekársky, bylinka cenená zlatom

Prírodné liečiteľstvo je staré ako ľudstvo samotné. Hľadanie pomoci v sile rastlín pochádza z ďalekej minulosti, o čom existuje mnoho rôznych dôkazov a písomných zdrojov. Vedomie o používaní liečivých rastlín sa tradovalo dlhé roky. Kôra zo stromov, semená, ovocné šťavy či priamo kvety a listy rastlín. V modernej medicíne má vysoké zastúpenie výživových doplnok či mnoho krát liekov práve rastlinný základ. Kde to všetko začalo? Dokážu rastliny preventívne ochrániť imunitu a organizmus človeka?

Napriek rozmanitej ponuke byliniek, moderná medicína má svojich favoritov, ktorí zastupujú širokú škálu účinkov. Predháňajú sa pri ich využití v čo najväčšom percentuálnom pomere. Ich čiastky môžeme nájsť v rôznych doplnkoch, ktoré majú za úlohu preventívne chrániť ako imunitu  tak aj celý organizmus.

Medzi tie najpoužívanejšie patrí nechtík lekársky

Jeho škála v zastúpení medicíny je nekonečná. Hlavné indikácie použitia
nechtíka sú pri popáleninách, modrinách a zápalových ochoreniach  rôzneho pôvodu. Jeho antiflogistická vlastnosť  má ochranný efekt na vývoj kontaktnej dermatitídy. Ako tradičný rastlinný liek sa používajú celé alebo rezané usušené kvety, najčastejšie vo formách ako tinktúra, masť, krém či gél. Patrí medzi najmenej náročné rastliny na pestovanie. Kvitne dlho a jeho sýto oranžové kvety nie sú len krásne, ale aj jedlé a plné antioxidantov. Využívajú sa na spestrenie šalátov či koláčov. Vypočujte si cenné rady odborníčky na bylinky Ivety Houšťovej.

Ilustračná foto Pixabay

 

 

 

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články