Aktuálne Krása 

Máte citlivú pleť? Problém, ktorý trápi mnohé ženy

Myslíte si, že vás sa to netýka? Netrpíte nijakou alergiou ani výraznou precitlivenosťou na niektoré látky, s ktorými prichádzate denne do styku? Napriek tomu sa vás problém citlivej pleti môže týkať.

O citlivej pleti sa veľa hovorí, ale málo sa o nej vie. Citlivá pleť nie je dôsledkom vrodených dispozícií, ale najmä životného štýlu a prostredia. Hlavnými príčinami jej vzniku sú stres, únava, choroba, pobyt v zadymenom či inak znečistenom prostredí, na ktoré vaša pokožka reaguje negatívne podobne ako na slnko, chlad či na rýchle striedanie teplôt. Väčšina ľudí, u ktorých sa prejavia príznaky citlivej pleti, však nevyhľadá dermatológa. Dôvodov je veľa, ale hlavný je fakt, že svoj stav nepokladajú za taký vážny, aby museli vyhľadať lekára. Namiesto toho trpezlivo znášajú všetky nepríjemné pocity a prejavy citlivej pokožky.

Pritom stále viac žien má problémy s citlivou pleťou. Výskumy potvrdzujú, že citlivosťou pleti trpí viac ako 55 % Európaniek.

Tu je niekoľko informácií, ktoré by ste o citlivej pleti mali vedieť:

Ako poznáme citlivú pleť?

Citlivá pleť sa prejavuje mnohými spôsobmi, z ktorých najčastejšie sú prejavy rozoznateľné na prvý pohľad ako začervenanie, suchosť, olupovanie, opuchliny či pľuzgieriky. Osoba trpiaca na citlivú pleť pociťuje nepríjemné svrbenie, pálenie, štípanie a zvýšene napätie pokožky.

Ako sa starať o citlivú pleť?

Citlivá pleť potrebuje špecifickú starostlivosť a hygienu.

Prvým krokom v starostlivosti o citlivú pleť je upokojenie a zabránenie podráždenia aj do budúcnosti. Vzhľadom na budúcu starostlivosť je dôležité zamerať sa na posilnenie obranyschopnosti, ktoré nám pomôže prekonať zápalové štádium a predchádzať mu.

Aká kozmetika je vhodná na citlivú pleť?

Kozmetické prípravky na ošetrenie citlivej pleti by mali obsahovať látky, ktoré pomáhajú obnovovať vrchnú vrstvu pokožky a udržiavať optimálny obsah tuku a vody. Vhodné kozmetické prípravky by mali byť označené, že sú určené pre citlivú pleť a sú hypoalergénne. Nemali by obsahovať konzervačné látky a parfumy.

Aký výrobok môže mať označenie HYPOALERGÉNNY?

Označenie hypoalergénny možno uvádzať na obale výrobku iba za určitých podmienok. Predovšetkým receptúra výrobku musí byť zostavená tak, aby neobsahovala chemické látky, ktoré sú známe ako kontaktné alergény (napríklad niektoré konzervačné látky a parfumy). Ako hypoalergénny môže byť označený len výrobok, ktorý bol overený klinickými skúškami vykonanými podľa medzinárodných dohôd. Tieto špeciálne testy trvajú 6 týždňov pod dohľadom dermatológa ako tzv. opakovaný uzatvorený kožný test na skupine zdravých dobrovoľníkov a jeho podmienky sú veľmi prísne.

Prečo je v starostlivosti o citlivú pleť dôležitá hygiena?

Málokto si uvedomuje, že obsah balenia kozmetického prípravku môže znehodnotiť sama spotrebiteľka neopatrným zaobchádzaním a zanesením nečistoty. Pri hypoalergénnych prípravkoch, kde je obsah konzervačných látok znížený na minimum, je teda dôležitý obal takého typu, ktorý zabráni zaneseniu nečistôt
a baktérií pri každodennom používaní.

Ako zistím, či je pre mňa nový kozmetický prípravok vhodný?

Ak máte z minulosti nejakú negatívnu skúsenosť s používaním kozmetiky, vyberajte si nové kozmetické prípravky radšej po porade s odborníkom. Ak prechádzate na nový typ kozmetiky, je vhodné urobiť si test
na malej časti pokožky, napríklad na zápästí. Tak ihneď zistíte, ako bude vaša pokožka reagovať na prípravok, a vyhnete sa ďalším problémom.

Problematika citlivej pleti sa ustavične rozširuje. Denne svoju pleť vystavujeme riziku v prostredí, v akom žijeme. Prečo teda nepredísť problémom s citlivou pleťou? Pristupujme aj my k našej pleti citlivo…

Pripravené v spolupráci s MUDr. Andreou Vocílkovou.

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články