Predstavujeme vám 

Má 62 rokov, schudla 32 kilogramov a je znovu šťastná

Volám sa Lenka Bóriková, mám 62 rokov, som vdova a mám jedného syna, ktorý má 24 rokov. V mladosti som aktívne športovala, od 9 rokov som hrala hádzanú a venovala som sa tiež atletike. Ako hádzanárka som sa dostala aj do prvej ligy do Šale, kde som pôsobila v základnej zostave 4 roky a rok aj v reprezentačnom družstve Československa. Ako 24-ročná som sa dobrovoľne rozhodla ukončiť svoju športovú kariéru. Túžila som po rodine, dieťati… Túžba po dieťati sa však naplnila až neskôr. Otehotnela som až vo veku 38 rokov a narodilo sa mi moje vytúžené dieťa, syn David. V tehotenstve som pribrala neuveriteľných 36 kg, čo zmenilo moju dovtedy štíhlu postavu na nepoznanie.

Stále som dúfala, že nadbytočné kilá postupne zhodím a vrátim sa ku svojej pôvodnej športovej postave. Nestalo sa tak, dokonca svojím nesprávnym životným štýlom a stravovaním som sa “vypracovala” pri výške 165 cm na hmotnosť 93 kg. Pridružili sa aj sprievodné znaky obezity – vysoký krvný tlak, zlý cholesterol, kĺbové problémy, zažívacie ťažkosti……návštevy lekárov, užívanie množstva liekov .

Vo veku 51 rokov som náhle ovdovela, manžel tragicky zahynul. Syn mal vtedy 13 rokov. Začal si uvedomovať, že už má iba mňa. Z obavy o moje zdravie ma začal nabádať, aby som začala niečo robiť so svojou postavou. Keďže som nevedela ako na to, začala som hľadať odbornú pomoc. V časopise som našla odborné rady  profesionálneho trénera Júliusa Karabinoša, tak som sa rozhodla, že ho navštívim. Ako 52 ročná som sa odhodlala do jeho fitnes centra. Po rozhovore  o mojich problémoch, zdravotnom stave a po meraniach, mi vypracoval individuálny tréningový a stravovací program. Začala som na sebe cieľavedome pracovať, dodržiavala som jeho rady a usmernenia a po dvoch rokoch prišiel úspech, – 32 kg.

A čo si cením najviac, zmizli všetky zdravotné problémy, neužívam žiadne lieky, tlak sa upravil, cholesterol v norme. Tým, že som sa začala pravidelne hýbať, upravili sa aj problémy s kĺbmi. Svoju zmenu som začala pod vedením trénera. Trikrát týždenne som chodila cvičiť do fitnes centra, ostatné dni som sa venovala kardio tréningu. Začala som na stacionárnom bicykli, ktorý som striedala s rýchlou chôdzou v prírode. Vždy som sa snažila vydržať minimálne hodinu. Keď som zhodila prvých desať kilogramov, veľmi ma to “naštartovalo”, úžasný pocit zhodiť zo seba 10 kg “batoh.“ Potom to už išlo – moja pevná vôľa, rady trénera, radosť syna z pokroku – to všetko ma hnalo ďalej. Časom som si na pravidelný pohyb zvykla a myslím, že sa vo mne po dlhých rokoch prebudil aj športový duch. Zamilovala som si cyklistiku, ku ktorej ma priviedol môj syn. Tu mi je práve on trénerom a poradcom. Keď bol malý, tak mi ani vo sne nenapadlo, že raz sa s ním budem preháňať po prírode na bicykli.

S partnerom jazdíme takmer denne. Začala som s cyklistiku ako 56 ročná, takže nikdy nie je neskoro. Veľkú úlohu zohrala aj úprava stravy. Žiadne diéty, žiadne hladovanie a nezmyselné vynechávanie niektorých potravín. Doma varím zdravo, naša strava obsahuje všetky zložky – sacharidy, tuky a bielkoviny v správnom pomere. V našom jedálničku nikdy nechýba zelenina (surová, ale aj tepelne upravená) a ovocie. Kontrolujem si iba príjem jednoduchých cukrov – uprednostňujem nesladené nápoje, nesladím kávu ani čaj, nemaškrtím, iba výnimočne. S mojím trénerom, dnes už životným partnerom, sme si obľúbili aj turistiku. Zamilovali sme si krásnu slovenskú prírodu.

Postupne sme sa dopracovali ku skvelej kondícii, a tak  zdolávame celodenné túry, o akých sa nám pred desiatimi rokmi ani nesnívalo. Najviac sa nám páčia Západné Tatry, ktoré sme už pochodili celé, na čo sme hrdí, lebo až tak veľa turistov v našom veku  tam nestretávame .

Zmena životného štýlu mi priniesla veľa. Prešla som nielen telesnou, ale aj psychickou premenou. Myslím pozitívne, cítim sa vyrovnaná a oveľa sebavedomejšia. Mám energie na rozdávanie. Všetok svoj voľný čas venujem športovaniu. Od roku 2009 spolupracujem so svojím partnerom, pomáham mu meniť životy ľudí s podobným osudom ako som mala ja. Pre veľa z nich som živým príkladom toho, ako sa to dá, len musíte chcieť vy sami a nehľadať výhovorky. Ja som chcela byť zdravá a krajšia a dosiahla som to. Chcem byť prospešná pre svoje okolie, pre svojho syna, partnera…Skúste to aj vy. Nepríde to naraz, ale časom a trpezlivosťou sa určite k tomu dopracujete. Veľmi to každému prajem .

Foto Lenka Bóriková

 

 

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články