Dobré rady 

Láka vás exotika a hľadáte dôvody na výlet do Egypta?

Počuli o ňom takmer všetci. Celoročne slnečný Egypt nás láka svojou bohatou históriou, architektonickými skvostami a exotickou kultúrou. Na svoje si tu však prídu aj milovníci relaxu pri mori, ktorý si je možné užívať v tejto nádhernej časti sveta každý deň.

Teplé slnečné lúče a k tomu krásne pláže a dobré hotely a letoviská za rozumné ceny: to samo osebe je dostatočným stimulom na strávenie dovolenky v Egypte. Ak si ale chcete svoju dovolenku spestriť aj spoznávaním okolia a jeho bohatej histórie či krás, máme pre vás niekoľko tipov, ktoré sa oplatí okrem polihovania na pláži pri teplom mori spoznať.

Preskúmajte najväčšie mesto arabského sveta – Káhiru

Plánujete rodinnú dovolenku v Egypte a neviete, čím si ju okrem mora a pláže spestriť? Začnite návštevou hlavného mesta. Káhira, hlavné mesto Egypta, patrí nielen svojou rozlohou, ale aj počtom obyvateľov k tým najväčším. Potvrdzuje to viac ako 9 miliónov obyvateľov v mestskej oblasti a 16 miliónov v metropolitnej.

Káhira je aj obrovské politické, ekonomické a kultúrne centrum krajiny, ktoré určite stojí za návštevu. Rozhodne a najmä jeho staré mesto, ktoré je so súborom islamskej architektúry súčasťou svetového dedičstva UNESCO, a v ktorom môžete zažiť búrlivý orientálny každodenný život v uličkách a na bazároch.

Nájdete tu samozrejme aj pamiatky, medzi ktoré patrí napríklad slávne Egyptské múzeum so svojou veľkou zbierkou umeleckých pokladov. Okrem iných pamiatok a mešít, ktoré sú súčasťou každej islamskej krajiny, nájdete v tomto meste aj dobré reštaurácie a kaviarne, kde sa môžete po výlete osviežiť a opojiť svoje chuťové poháriky.

Nevynechajte najvýznamnejší symboly Egypta

Len niekoľko kilometrov juhozápadne od Káhiry sa nachádzajú tri veľké pyramídy v Gíze, ktoré ako medzník Egypta patria medzi najznámejšie stavby na zemi a jeden z divov starovekého sveta. K najväčšej pyramíde patrí Cheopsova s hrdou výškou 146 metrov.

Len kúsok ďalej sa nachádza veľká sfinga v podobe ležiaceho leva s ľudskou hlavou, o ktorej sa v minulosti myslelo, že predstavuje boha slnka. Pre zaujímavosť, iba predné laby tejto monumentálnej sochy sú dlhé zhruba 15 metrov! Ak už sa teda na dovolenku do Egypta vyberiete, určite nevynechajte tento celosvetovo významný symbol, ktorého krásu si môžete pri nádhernom zážitkovom lete lietadlom užiť ešte viac.

Alexandrijská knižnica

Druhé najväčšie mesto Egypta s viac ako 5 miliónmi obyvateľov leží priamo pri Stredozemnom mori a má aj najdôležitejší prístav krajiny. V okolí metropoly je veľa dobrých hotelov a množstvo krásnych pláží, ktoré radi využívajú nielen zahraniční turisti, ale aj obyvatelia Káhiry vzdialenej 200 kilometrov do vnútrozemia.

Alexandria je však ešte slávnejšia vďaka svojej veľkej histórii, ktorej dnes mesto vďačí za množstvo historických budov, múzeí a kultúrnych inštitúcií, predovšetkým za kultúrne centrum Bibliotheca Alexandrina postavené pod patronátom UNESCO. Centrum bolo postavené v blízkosti miesta slávnej starovekej knižnice, ktorá kedysi obsahovala obrovský sklad zvitkov – tento  moderný nástupca ponúka priestor pre 8 miliónov kníh a 2000 miest na čítanie.

Karnacký chrám a Údolie kráľov v Luxore

Na východnom brehu Nílu Sa nachádza ďalší skvosť Egypta. Luxor, ktorý patril v minulosti k chrámovej štvrti a bol súčasťou starobylej egyptskej metropoly Théby, v súčasnosti fascinuje milovníkov kultúry z celého sveta.

Za návštevu stojí Karnacký chrám a slávne Údolie kráľov, ktoré je nekropolou s desiatkami hrobiek starovekých panovníkov. Luxor je tiež východiskovým alebo konečným bodom pre nádherné plavby po Níle.

V Egypte nájdete aj najväčšie turistické centrum na Červenom mori, vedľa Hurghady, na južnom cípe Sinajského polostrova, ktorý občas patril aj Izraelu. Z malej rybárskej dediny sa Sharm el Sheikh vyvinul na medzinárodný turistický hotspot s letiskom, veľkými hotelmi, špičkovými reštauráciami, predajňami rýchleho občerstvenia, trhmi, nočnými klubmi a golfovými klubmi.

Všade naokolo je množstvo kúpalísk, pláží a miest na potápanie a o niečo ďalej na juh bol zriadený Národný park Ras Mohammed, ktorý sa oplatí vidieť.

Sharm el Sheikh je tiež dobrou základňou pre výlety za kultúrou, ktorá bude po relaxe pri mori rovnako príjemným osviežením a spestrením vašej letnej dovolenky v Egypte.

Zdroj obrázkov:

1.Merydolla/Shutterstock.com

2.AlexAnton/Shutterstock.com

Reklamný článok Seocentrum s.r.o.

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články