Aktuálne Zdravie 

Koronavírus môže mať vplyv aj na vypadávanie vlasov

Zhoršené dýchanie, obmedzenie telesnej aktivity, ale aj poškodenie pľúc či veľká únava. Tieto sprievodné znaky po prekonaní covidu sú verejnosti všeobecne známe. Už menej známou je súvislosť postcovidového stavu s vypadávaním vlasov. Vo väčšine prípadov ide, našťastie, o prechodný stav, ktorý súvisí so strachom a stresom v súvislosti s koronavírusom. Riaditeľka Nemocnice AGEL Bánovce MUDr. Mina Bobocká a zároveň primárka Oddelenia dlhodobo chorých však objasňuje, že aj vlasy a ochorenie odborne nazývané alopécia môže mať na svedomí COVID-19.  

Majú už lekári nejakú teóriu, prečo po covide, resp. v rámci postcovid syndrómu vypadávajú vo zvýšenej miere vlasy?

Jedným z následkov covidu je vypadávanie vlasov – alopécia. Pozorujeme ho nielen na pacientoch, ale stretli sa s ním aj viacerí z nás, zdravotníkov. Ochorenie covid-19 spúšťa v tele zápalové procesy a tie majú za následok aj vypadávanie vlasov. Strata vlasov však súvisí aj so stresom a strachom, ktorý pacienti počas priebehu ochorenia prežívali. Vypadávanie vlasov však môže byť príznakom aj iných závažnejších ochorení a hormonálnych zmien, preto by malo byť konzultované s lekárom.

Je to problém skôr žien, alebo sa rovnako vyskytuje aj u mužov?

Najčastejšie sa s týmto problémom stretávajú ženy vo veku nad 40 rokov, ale nie je výnimočné ani u mužov a ľudí mladších ročníkov.

Existuje nejaký spôsob, ako vypadávanie vlasov redukovať?

V prvom rade závisí od príčiny vypadávania vlasov. Vždy je potrebné vylúčiť iné primárne ochorenia, ktorých prejavom môže byť práve vypadávanie vlasov. Ak vyšetrenia neodhalia inú príčinu, prípadne hormonálne výkyvy, potom prichádza na rad užívanie vitamínov najmä C a D, dôležité sú aj minerály selén a zinok. Pokiaľ ide o stresovú situáciu, ktorej bol človek vystavený, vhodné je venovať sa aktivitám, ktoré má človek rád a tešia ho, na druhej strane netreba zabúdať ani na dostatočný odpočinok, aby telo malo priestor regenerovať sa.

Zlepšuje sa stav vlasov po vitamínové kúre, alebo pomôže až čas?

Ak je vypadávanie vlasov spôsobené pridruženými ochoreniami, treba sa zamerať na ich liečbu. Pri vypadávaní vlasov po prekonaní covidu ide vo väčšine prípadov len o kozmetickú vadu a vtedy zlepšenie nenastane okamžite. Nasýtenie organizmu vitamínmi a minerálmi trvá určitú dobu, ktorá je veľmi individuálna. Kým sa telo po prekonaní covidu vráti do normálu, môže to trvať aj pol roka. Samozrejme, dôležité je aj to, či mal ťažký alebo skôr ľahší priebeh, od celkovej kondície organizmu a jeho imunity.

Informácie poskytla Mgr. Martina Pavliková

Hovorkyňa skupiny AGEL SK

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články