Aktuálne Dobré rady 

Keď si urobíte test podľa ajurvédy, budete prekvapení, aký je presný a výstižný

Najstaršia medicína na svete

Moderná medicína dokáže divy. Pomáha si modernými liečivami a ešte modernejšími prístrojmi. Ale ktovie, kde by bola dnes, nebyť najstaršieho a najdokonalejšieho systému medicíny. Nie, reč nebude o medicíne čínskej, hoci návrat k nej je dnes populárny. Základom všetkého je ajurvéda – veda o živote.

Domovinou ajurvédy je India, korene začala zapúšťať 5000 rokov pred naším letopočtom v himalájskych vrchoch. Ako veda o živote, dokonalom zdraví a dlhovekosti prežila až dodnes, v roku 1982 ju svetová zdravotnícka organizácia WHO uznala za ucelený medicínsky systém.

Základom ajurvédskej medicíny je presvedčenie, že všetky problémy tela a duše sú spôsobené nerovnováhou piatich živlov, z ktorých sa skladá ľudské telo: etér, vzduch, oheň, voda a zem. Tie v tele vytvárajú energetické dráhy, ajurvéda ich nazýva doshas (doše). Laicky sa dá povedať, že keď je jedna doša výraznejšie a aktívnejšia ako iné, máme problém. Nemusí sa hneď prejaviť chorobou, ale telo nefunguje ako má.

Abraka-dabra?

Pre človeka západného je ajurvéda záhadná a vzdialená. Dokonca môže zaváňať šarlatánstvom či okultizmom. Ale nič z toho nie je pravda. Stať sa ajurvédskym lekárom vyžaduje mnoho rokov štúdia a študentskej praxe. Po piatich až ôsmych rokoch sa každý ajurvédsky doktor musí dobre vyznať v niekoľkých oblastiach – v toxikológii (agadha tantra), v psychológii a psychiatrii (butha vidjar), v pediatrii (kaumára bhrtja), internej medicíne (kaja čikitsa), musí poznať choroby krku a hlavy (salakja tantra), farmakológiu (rasajana), ovládať všeobecnú chirurgiu (salja tantra) a nakoniec sexuológiu a afrodizjaká (vadžikarana).

Potom sa lekári ďalej špecializujú na jednotlivé odbory. Napríklad na Srí Lanke je domácimi ľuďmi, ale aj zahraničnými turistami vyhľadávaná klinika na liečbu rakoviny kože. Keď sa vám teraz pred očami zjavil na obraz nemocnice, aký poznáte z vlastných skúseností či z filmov, len na pozadí sú nekonečné polia zelených čajovníkov, zabudnite. Táto klinika je na brehu oceána, doslova na pláži medzi palmami. Všade pokoj, čistota a poriadok, ale ani náhodou tu nezacítite pach dezinfekčných prostriedkov. Človek má dojem, že je na dovolenke v dobrom rezorte. Len keby ho nesužovala tá hnusná choroba…

„Ajurvéda sa na chorobu pozerá ako na poruchu rovnováhy bioenergií, ktorá sa obnovuje pomocou liečivých bylín a diéty,“ hovorí lekárka Danushka Thalewala Wedage z ajurvédskeho medicínskeho centra Hotela Kaskády. „Zároveň zdôrazňuje potrebu posilňovať čakry, čiže centrá energie tela, a tým udržiavať rovnováhu tela, duše a mysle. Čakry sa stimulujú aplikáciou liečivých rastlín na energetické body zvonka prostredníctvom masáží alebo sa užívajú zvnútra ako čaje, gély, odvary a podobne.“

Ďalšou zaujímavosťou v ajurvédskej medicíne je, že tradícia liečiteľstva sa v rodinách dedí. Ak bol ajurvédskym doktorom dedko, je vysoko pravdepodobné, že ním je minimálne jeden z jeho synov a aj synovi potomkovia si vybrali túto cestu ako zmysel života a zdroj obživy. Nie že by museli. Nie je to povinné a rodina nikoho nezatratí, ak dá prednosť niečomu inému. Ale potomkovia to zvyčajne považujú za česť a okrem toho, niekomu treba zveriť rodinné tajomstvá. Ajurvédska medicína totiž pri liečbe používa dary prírody – liečivé byliny. Sú ich tisíce a každá rodina má niekoľko vlastných tajných receptov na namiešanie balzamu, čaju, kvapiek, či mastičky, ktoré účinne fungujú na nejaký neduh. Strážia si ich ako oko v hlave, právo dozvedieť sa tajomstvo a využívať ho pri liečení majú iba členovia rodiny, ktorí si tiež vybrali cestu ajurvédy. Aj preto je Danushka Thalewala Wedage, ktorá bola na Slovensko vyslaná šíriť užitočnosť a účinnosť pravej ajurvédskej medicíny, pripravená po skončoení kontraktu na návrat do rodinnej krajiny. Aj ona sa chce, podobne ako jej otec, ďalej špecializovať na liečbu rakovinu kože. Jej rodina vlastní totiž vyhľadávanú kliniku a skvelý recept na liek, ktorý pri tejto zákernej chorobe preukázateľne pomáha.

Doša nie je duša

Ajurvédska medicína získava čoraz väčšiu popularitu v západnom svete z jednoduchého dôvodu: vie pomôcť s vážnymi a chronickými chorobami, ale bez toho, aby človek musel podstúpiť farmakologickú liečbu s množstvom vedľajších účinkov. Akjurvédski lekári liečia rôznymi zmesami bylín, teda prírodnými produktmi. Liečba trvá dlhšie, než sme zvyknutí, od niekoľkých týždňov až po pár mesiacov, ale výsledkom je absolútne odstránenie príčiny choroby. Dovidenia, dopočutia, žiadna recidíva o pár rokov.

Je neuveriteľné, že diagnostika pritom pozostáva najmä zo zisťovania stavu dóší, teda už spomínaných bioenergií. Podľa ajurvédy má každý človek zmes troch dóši Vata, Pitta a Kapha. V zdravom tele sú v dokonalej rovnováhe, ale keď sa do nášho života primieša napríklad stres, únava, nesprávna životospráva či psychická trauma, rovnováha sa naruší a človek začína mať problémy.

Dóša vystihuje človeka oveľa viac, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Nehovorí len o jeho zdraví či chorobe, ale aj o osobnosti, charaktere a fyzických vlastnostiach. Vata určuje pohyb tela, pôsobí na duševné aktivity a všetky zmyslové orgány. Pitta reguluje trávenie a látkovú výmenu, pôsobí na inteligenciu a city. A Kapha rozhoduje o tvare tele, dáva mu stabilitu, jemnosť, odolnosť, pôsobí na pamäť aj psychickú vyrovnanosť.

Stačí, aby jedna z dóši bola výraznejšia ako druhá a v tele nastáva nerovnováha.

Otestuje sa

Ak chcete vedieť, či sú vaše dóše v rovnováhe, urobte si nasledujúci test. Riadok po riadku si zaznačte to, čo vás najviac vystihuje. Samozrejme, výsledky netreba brať fatálne vážne, pretože ajurvédska medicína je oveľa komplexnejšia a vyšetrenie lekárom na určenie diagnózy a najmä liečbu je nevyhnutné. Ale keď si po vyplnení testu prečítate charakteristiky dóše, ktorá u vás prevažuje, budete prekvapený, aké je to presné a výstižné a pochopíte, prečo aj svetová zdravotnícka organizácia berie túto medicínu vážne.

DÓŠA

Vata

Pitta

Kapha

Postava

chudá, vysoká alebo malá, nízka stredná mohutnejšia, masívna

Kostra

ľahká, vystupujúce kosti stredná ťažká, sklon k obezite

Koža

tenká, suchá, chladná, praskliny teplá, vlhká, ružová, často s akné a materskými znamienkami hrubšia, biela, mastná, hladká a jemná

Nechty na rukách

suché, lámavé, krehké, často ryhované jemné, ružové široké, biele, hrubé

Pulz

slabý, nepravidelný, rýchly silný, dobre hmatateľný pomalý, stály

Potenie

menšie či priemerné, bez zápachu vo väčšej miere, so zápachom mierne, chladné, s príjemným zápachom

Stolica, pohyby čriev

tuhá, nepravidelná, časté zápchy, plynatosť pravidelná, redšia, hnačky, tendencia k pocitom pálenie okolo konečníka či hemoroidom mierna, stredne tuhá, často s hlienom

Moč

bez farby, menšie množstvo žltý až nečervenaný, tendencia k páleniu kvôli vyššej kyslosti mliečny

Vlasy

riedke, hrubé, suché, vlnité husté, jemné, sivé alebo ryšavé, sklon k predčasnému šediveniu či plešateniu tmavé, silné, mastné, lesklé

Čelo

nízke s drobnými vráskami stredné, hlboké vrásky vysoké, široké

Chuť do jedla

premenlivá výrazná, nervozita pri pocite hladu, nemôže vynechať obed stála alebo nízka, jedlo vynechá bez problémov

Hmotnosť

nie je sklon k tlstnutiu, ale môže byť nadváha pri prílišnom jedení sklon k priberaniu ľahko priberá

Smäd

premenlivý často smädný zriedkavo smädný

Oči

malé, často hnedé stredné, prenikavé, sklony k začervenaniu široké, výrazné, husté mihalnice

Hlas

nízky alebo slabý, chrapľavý vysoký alebo prenikavý tichý, príjemný

Pery

popraskané, tenké, úzke, suché stredné, mäkké, červené veľké, mäsité

Čo vás najviac obťažuje?

zima a sucho teplo a slnko zima a vlhko

Choroby

nervový systém, bolesti, artróza, duševné choroby horúčky, infekcie, zápaly dýchací systém, hlien, opuchy

Temperament

nervózny, bojácny podráždený, zlostný alebo netrpezlivý pohodový, sentimentálny, spokojný

Rozhodovanie

ťažké rýchle, s jasným cieľom pomalé

Spôsob reči

rýchla, nerozhodná, rozvláčna inteligentná, priemerná, presviedčajúca, konfliktná pomalá, stála, tichá

Spánok

ľahký, sklon k nespavosti stredný, zaspáva a vstáva bez problémov hlboký

Pamäť

rýchlo sa učí, všímavý, rýchlo zabúda bystrá, rýchla učí sa pomaly, nezabúda

Názory

radikálne, premenlivé jasne zamerané na ciele, vodcovský typ lojálne, stále, konzervatívne

Emócie

obavy, nadšenie srdečnosť, vrelosť alebo hnev oddanosť alebo miernosť

Myseľ

bystrá alebo prispôsobivá prenikavá alebo kritická Pomalá

Výsledok

SPOLU

SPOLU

SPOLU

 

Kto ste podľa ajurvédy?

Ak prevažuje

Vata

Ste bystrý, trochu náladový človek s tvorivými schopnosťami. Máte rýchle pohyby, ale s energiou ste na tom raz hore, raz dole. Ste aktívny. Na stres reagujete obavami, nervozitou a strachom. Ľahko zarobíte peniaze, ale neviete si dobre rozplánovať ako ich minúť, zvyčajne sa rozkotúľajú rýchlo. Vyhýbate sa konfrontáciám.

Ste skôr štíhly, máte malé úzke hnedé, šedé alebo modré oči, tmavé vlasy, vysoký hlas, hovoríte rýchlo a prerušovane.

Ak v dotazníku prevažuje Vata, zrejme máte nepravidelný režim, často cestujete, stres sa prejavuje chudnutím, suchou pokožkou, problémami s dýchaním, ochorením ľadvín, žlčníka, zápchou, slabou imunitou a nespavosťou. Na psychickej úrovni sa to prejavuje ako strach, úzkosť a obavy. Preto by ste v strave mali vynechať studené nápoje, sušené ovocie, všetky pochutiny, ktoré zvyknete len tak zobkať (čipsy, keksíky), fazuľu, jačmeň, kukuricu, proso, pohánku, fast food a akékoľvek jedlo zhltnuté v rýchlosti. Naopak, na zharmonizovanie tela a duše potrebujete výživné varené jedlá, ovos, ryžu, mliečne výrobky, sladké šťavnaté ovocie, biele mäso, ryby, teplé polievky, teplé nápoje, orechy a semienka.

Že ste telo dostali do rovnováhy zistíte vtedy, keď budete po jedle cítiť pocit nasýtenia, trávenie a vylučovanie bude fungovať ako švajčiarske hodinky, budete plný energie a pokožka aj vlasy sa budú zase lesknúť.

Pitta

Ste cieľavedomý, s výbornou pamäťou a organizačnými schopnosťami, bývate však podráždený. Máte rýchle trávenie, ktoré si žiada pravidelnú stravu. Milujete fyzickú aktivitu, hoci nie ste žiadny svalovec. Postavu máte skôr strednú, vlasy sú svetlé a rovné, so sklonom predčasne šedivieť alebo navždy opustiť vašu hlavu. Máte bystré oči so sklonmi k začervenaniu. Teplú jemnú kožu, na nej veľa materských znamienok a sklon k škvrnám alebo začervenaniu.

Deje sa to najmä vtedy, keď je Pitta zvýšená. Okrem vypadávania vlasov vám prekáža aj teplé počasie, trpíte kožnými vyrážkami, infekciami, zápalmi, prekyslením organizmu, chorobami obličiek, žlčníka, sleziny, slinivky. Často sa cítite frustrovaný, ste kritický, netrpezlivý a sám sa čudujete, aká zlosť do vás vie vojsť. Aby sa to zmenilo a Pitta sa dostala do rovnováhy, mali by ste z jedálnička vylúčiť ostré jedlá, horúce nápoje, kofeín, jogurty, syry, kyslú smotanu, pohánku, proso, žito, kukuricu, mäso, ryby, vajíčka, väčšinu korenín a žiaľ aj cibuľu, cesnak, repu, papriku, paradajky, reďkovky a špenát. Aby to nevyzeralo, že nemáte čo jesť, viac ako inokedy si doprajte ochladzujúce potraviny – sladké, horké, trpké. Pomôže teplé mlieko aj tvaroh, surové zeleninové šaláty s trochou olivového oleja, výborný je kokosový a slnečnicový olej, sladké ovocie, pšenica, jačmeň, biela alebo basmatí ryža, v menšom množstve biele mäso z hydiny a sladkovodných rýb a nakoniec aloe vera.

Keď budete mať opäť chuť do jedla, pravidelné trávenie, pocit spokojnosti, kopec energie, prácu si budete plánovať a chovať sa láskavo, Pitta je v rovnováhe.

Kapha

Tretiu dóšu, Kaphu, majú výraznú ľudia s tichou, premýšľavou povahou. Sú súcitní, svedomití a skoro nikdy neklamú. Sú lojálni, vedia odpúšťať, niekedy sú leniví a keď sa nahnevajú, trvá im dlho predlho, kým ich hnev prejde. Vždy majú chuť do jedla, trávi im pomaly, ale na toaletu chodia pravidelne., rovnako tak dobre a hlboko spia, energie majú stále nadostač a dlho vydržia. Čo sa týka fyzického vzhľadu, ide o ľudí veľkých, neraz zaguľatených, za čo môžu buď svaly, alebo tuk. Majú husté, silné vlasy, veľký okrúhly nos na veľkej okrúhlej tvári, veľké, nápadné oči, plné pery a veľké biele zuby.

Ak je Kapha zvýšená, prejaví sa v nadváhe, pomalom trávení, opuchmi, nadmernou tvorbou hlienu, cukrovkou a vysokým krvným tlakom. Človek je lenivý, doslova pažravý a najradšej by prespal celú noc a pol dňa. Aby sa to napravilo, z jedál treba vylúčiť všetko studené, sladkosti, pochutiny, príliš sýte a mastné jedlá, červené mäso, paradajky, uhorky, melóny, zemiaky, pšenicu, ovos, orechy aj sladké ovocie. Skoncovať treba s dlhým oddychovaním a spávaním cez deň.

Naopak, treba sa zamerať na teplé korenené jedlá, dobre urobí pred spaním šálka polotučného teplého mlieka. Dovolené je mäso z hydiny, fazuľa, zelenina, jačmeň, kukurica, žito, pohánka, proso, basmáti ryža a namiesto sladkostí med.

Zrovnovážnená Kapha sa prejaví pokojnou mysľou, silnou imunitou, výdatným spánkom, pravidelným trávením, pocitom energie, láskyplnosti, odvahy a schopnosťou odpúšťať.

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články