Aktuálne Vaše príbehy 

Kam sme sa to dostali? Čítajte skúsenosť MUDr. Jozefa Marca. Ide o „obyčajný“ petržlen!

Priatelia, viete o tom, že žuvanie petržlenu čistí zuby lepšie ako ten motorový umývač zubov? Tak tomu asi bude pomaly koniec. Viete, ja mám ešte jednu neresť, o ktorej moc nepíšem, ale vykonávam ju. Rád a údajne aj dobre (všetci žijeme) varím. A keďže varím, tak si väčšinou najradšej aj sám nakupujem suroviny. A tak mám aspoň o niektorých komoditách info, čo a koľko a kde stojí (to kde, som myslel ako v obchodoch). Nuž a keďže nám petržlen akosi neschádza, musím si ho kúpiť. Údajne mravce zožerú semienka, alebo čo?! No a ak som vlani lamentoval, aký je petržlen drahý, lebo stál 3,59 euro za kilo, tak dnes by som ho za takú cenu nakúpil na zimu do debny s pieskom.
Tak som dnes v nemenovanom obchode vzal do ruky vrecúško s tromi veľkými petržlenmi. Nad nimi bola cenovka 2,56 euro teda. Tak som sa potešil a chválil v duchu Igora, že nielenže zvíťazil nad pandémiou, nad zdravým rozumom, aj nad spoluobčanmi, ale ešte aj hospodárenie štátu sa vylepšilo!
Lenže chyba lávky. Tá cena nebola za jeden kg petržlenu, ale len za to vrecúško. Malo 350 gramov. Po prepočte cca 8,50 e za kilo!!!
Absolútne bez konkurencie. A ak by sa zdalo, že nám to sem doviezol zahnívajúci kapitalista – chyba lávky. Domáci pestovateľ od Senca. Nuž tak. Ani čo by ma studenou vodou polial (keby ma bol, odľahlo by mi, dusno bolo ako v Tokiu). Ja mám naozaj tendenciu zásadne ak môžem, brať z pultov naše výrobky a už dávno ignorujem napr. aj Rajo. A tiež aj chápem, ako sa chovali doposiaľ všetky skorumpované vlády k roľníkom.  A keďže mám dobré srdce, som náchylný veriť, že ten dodávateľ od Senca má naozaj vysoké náklady a nejde si kúpiť nový bavorák. Lenže kupovať takú tradičnú a bežnú zeleninu, ktorá kedysi rástla doslova v každej záhradke za 8,50 eur  za kilo, to už hraničí s pohraničím a stráca sa zmysel podpory slovenského producenta.
Budúci rok sa poradíme s odborníkom, ako si dopestovať domáci petržlen. Je mi naozaj záhada, prečo neschádza. Údajne je na vine nekvalitné osivo, resp. množstvo mravcov, ktoré máme v záhrade. Dovtedy s petržlenom končím. Ale takto si veru rozhodne potravinovú sebestačnosť nepredstavujem teda. I keď – kto koho najpoctivejšie a najúprimnejšie ošklbe, ak nie Slovák Slováka?
Text MUDR. Jozef  Marec
Foto Pixabay.com

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články