Aktuálne Zdravie 

Jedna minúta vášho času môže zachrániť niekomu život

Každý rok zomrie na mŕtvicu milióny ľudí. Nie sú to len starí ľudia, muži, ale aj ženy a mladí ľudia. Pri záchrane života ide v takomto prípade doslova o minúty. Lekári tvrdia, že následkom mŕtvice sa dá predísť, ak je odborná lekárska pomoc poskytnutá do 3 hodín. Preto je veľmi dôležité rozpoznať mŕtvicu okamžite. Ak budete poznať základné príznaky, je veľká šanca, že postihnutý človek sa vráti do normálneho života.

Ako rozpoznať mozgovú príhodu?

  • Požiadajte postihnutú  osobu, aby sa usmiala (nebude to schopný urobiť, alebo to bude len krivý úsmev).
  • Požiadajte, aby zopakovala jednoduchú vetu, napríklad: Dnes je pekné počasie.“(bude to pre neho veľmi ťažké, alebo nebude schopný vôbec hovoriť).
  • Požiadajte o zdvihnutie oboch rúk (nebude vedieť, alebo len čiastočne).
  • Požiadajte, aby vyplazil jazyk (jazyk bude skrivený, alebo vytočený).

Ak sa vyskytne čo len jeden takýto problém, okamžite volajte rýchlu zdravotnú pomoc a opíšte príznaky, aby lekári mohli vyslať špecializovaný tím. Mŕtvica totiž príde náhle, nečakane. Dôležité je, aby ste nepodľahli panike, lebo záchrana života postihnutého človeka závisí len od vás. Zdieľajte tento článok, aby sa to dozvedelo, čo najviac ľudí, ktorí takto môžu rozpoznať mozgovú príhodu a zachrániť život niekomu inému, alebo možno aj sebe.

Ilustračná foto Depositphotos.com

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články